Գերմանիայի արտգործնախարարը տպավորված է ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների հետ տարվող աշխատանքներով․ Արտաշատ համայնքի ղեկավար
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արտաշատ խոշորացված համայնքի ղեկավար Կառլեն Մկրտչյանը շատ բարձր ու դրական է գնահատում արտասահմանյան բարեկամ երկրներից բարձրաստիճան պաշտոնյաների այցերն Արարատի մարզ, քանի որ դրանք նպաստում են, որպեսզի աշխարհն ավելի իրազեկված լինի, թե ինչպիսի բռնի ձևով են մեր հայրենակիցները տեղահանվել Լեռնային Ղարաբաղից՝ իրենց հարազատ օջախներում թողնելով ամեն ինչ, իրենց հետ բերելով միայն առաջին անհրաժեշտության իրեր ու պարագաներ։
Կառլեն Մկրտչյանը Գերմանիայի արտգործնախարար Անալենա Բերբոքին Ոստան համայնքում դիմավորողներից մեկն էր, որտեղ բարձրաստիճան հյուրին հնարավորություն տրվեց անմիջականորեն հանդիպելու Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հետ։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Մկրտչյանը նշեց, որ բավականին երկար շփվել է գերմանական պատվիրակության հետ, որի անդամները պարզապես զարմացած էին, թե մի քանի օրում Հայաստանն ինչպես է կարողացել ավելի քան հարյուր հազար բռնի տեղահանված հայրենակիցների ընդունել։ Գերմանիայի արտգործնախարարը նույնիսկ համեմատություն է կատարել և շեշտել, որ անգամ Ուկրաինայում չի հաջողվել մարդկանց, հատկապես երեխաների համար բնականոն կենսապայմաններ ապահովել և արագ ինտեգրել նոր միջավայրին, մինչդեռ Հայաստանում այդ առումով շահեկանորեն այլ պատկեր է։
«Տիկին Բերբոքն իսկապես զարմացած էր, որ մեզ հաջողվել է շատ կարճ ժամանակամիջոցում լուծել կազմակերպչական բնույթի կարևոր հարցեր։ Երեխաներն ու մեծահասակները ներդաշնակորեն ինտեգրվել են նոր պայմաններին և այդ տեսանկյունից տեղացիների հետ համակեցության որևէ խնդիր չունեն։ Բոլորին ընդունել ենք հարազատի պես»,- նշեց Մկրտչյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ Արարատի մարզն առ այսօր ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մոտ 22 000 անձ, որոնցից 5300-ը հանգրվանել է Արտաշատում։ Այս պահին մարզկենտրոնում հաշվառված է 1250 ընտանիք։ Սեպտեմբերի 25-ից մարզի իշխանությունները ձեռնամուխ են եղել հայրենակիցներին պատշաճ ձևով ընդունելու գործընթացին։ Այդ նպատակով Արտաշատի մարզադպրոցն իսկույն վերապրոֆիլավորվեց որպես ժամանակավոր կեցավայր, որպեսզի ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածները գիշերակացի խնդիր չունենային։
Արարատի մարզի Արտաշատ համայնքը շատ խիտ է բնակեցված, որտեղ հյուրատները և հյուրանոցները շատ քիչ են, հետևաբար մեր հայրենակիցները մեծամասամբ տեղավորվել են բնակարաններում և առանձնատներում։ Շատերն էլ հանգրվանել են իրենց բարեկամների տներում։ Հետագայում բռնի տեղահանվածներին մարզի իշխանություններն առաջարկել են անհատույց օգտագործման կամ վարձակալության հիմունքներով տներ։
Արտաշատ համայնքի վարչական ներկայացուցիչները սկզբնական օրերին աշխատել են 24-ժամյա ռեժիմով, կատարել են կարիքների գնահատում՝ ստեղծելով համապատասխան հանձնաժողովներ։ Տեղահանված անձանց հետ աշխատել են նաև հոգեբաններ, իսկ երեխաներին զբաղեցրել են համայնքային ոչ առևտրային կազմակերպության աշխատակիցները։
«Ոստան համայնքում տեղակայվել է 34 ընտանիք (140 հոգի)։ Նրանցից 28-ը տեղակայվել են համայնքի մարզադպրոցում, ևս չորս ընտանիքի առաջարկվել են նոր բնակարաններ, որպեսզի ընտրություն կատարեն և հավանելու դեպքում տեղափոխվեն այնտեղ։ Օգնում ենք մեր հայրենակիցներին, որպեսզի անխոչընդոտ օգտվեն կառավարության ծրագրերից։ Սոցիալական ծառայության մարզային աշխատակիցները պարբերաբար այցելում են նրանց։ Բռնի տեղահանվածներին տարատեսակ օգնություն են ուղարկում նաև արտասահմանի հայկական համայնքները։ Հիմնականում ստացվում են առաջին անհրաժեշտության պարագաներ, մահճակալներ, ներքնակներ, բարձեր, վերմակներ։ Մարզպետարանն ու տեղի համայնքներն ակտիվորեն համագործակցում են մասնագիտացված ՀԿ-ների հետ, որոնք օգնում են՝ մատակարարելով տաք և չոր սնունդ»,- ասաց Մկրտչյանը։
Նրա խոսքով՝ ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածներին արդեն առաջարկվում են բնակարաններ միջնաժամկետ կամ երկարաժամկետ բնակության համար։ Այս պահին 150 անձ է դեռ մնում ժամանակավոր կեցավայրերում։ Նրանց հետագա բնակության վայրի հետ կապված հարցերը կլուծվեն մոտակա 1-2 ամսվա ընթացքում։ Յուրաքանչյուր ընտանիքի համար ստեղծվել են առանձին պայմաններ, որպեսզի մարդիկ ապրեն նորմալ միջավայրում։ Մկրտչյանը հավաստիացրեց, որ մեր հայրենակիցները խնդրում են, որպեսզի մնան Արարատի մարզում և այլ տեղ գնալու ցանկություն չունեն։
Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Անալենա Բերբոքը նոյեմբերի 4-ին այցելել էր Արարատի մարզի Արտաշատ խոշորացված համայնքի Ոստան բնակավայր, որտեղ հանդիպել էր Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց, շփվել նրանց հետ, ծանոթացել նրանց կեցության պայմաններին։

Министр ИД Германии впечатлена работой, проводимой с переселенцами из НК. Глава общины Арташата
Глава Арташатской общины Карлен Мкртчян высоко и положительно оценивает визиты высокопоставленных чиновников из зарубежных дружественных стран в Араратскую область, поскольку они помогают миру лучше осознать насильственный образ жизни наших соотечественников были изгнаны из Нагорного Карабаха, в родных очагах, оставив все. Министр иностранных дел Германии Анналена Бербок посетила общину Востан, где высокому гостю была предоставлена возможность напрямую встретиться с людьми, насильственно перемещенными из Нагорного Карабаха.
В беседе с Арменпресс Мкртчян отметил, что члены немецкой делегации просто удивлялись, как Армения смогла за несколько дней принять более ста тысяч вынужденных переселенцев. Министр иностранных дел Германии даже провела сравнение и подчеркнула, что даже в Украине не удалось обеспечить нормальные условия жизни людям, особенно детям, и быстро интегрировать их в новую среду, тогда как в Армении картина выгодно отличается.
«Г-жа Бербок была очень удивлена тем, что нам удалось решить важные организационные вопросы за очень короткий период времени. Дети и взрослые гармонично влились в новые условия и с этой точки зрения у них нет проблем сосуществования с местными жителями. Мы всех приняли как родных», - сказал Мкртчян.
Он сообщил, что Араратская область приняла около 22 тысяч вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, 5300 из которых нашли убежище в Арташате. На данный момент в областном центре зарегистрировано 1250 семей. С 25 сентября власти региона начали надлежащий процесс приема соотечественников. Для этого Арташатскую спортивную школу сразу же перепрофилировали для временного проживания, чтобы у вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха не было проблем с ночлегом.
Община Арташат Араратской области густо населена, здесь очень мало гостевых домов и отелей, поэтому наши соотечественники в основном селятся в квартирах и частных домах. Многие из них остались в домах своих родственников. Позже власти региона предложили вынужденным переселенцам дома в безвозмездное пользование или аренду.
Вначале представители администрации Арташата работали по 24 часа в сутки, оценивали потребности и создавали соответствующие комитеты. С переселенцами также работали психологи, а детьми занимались сотрудники общественной некоммерческой организации.
"34 семьи (140 человек) были расселены в общине Востан. 28 из них разместили в спортивной школе поселка, еще четырем семьям предложили новые квартиры. Мы помогаем нашим соотечественникам беспрепятственно пользоваться государственными программами. Работники социальных служб регулярно их посещают. Армянские общины за рубежом также направляют различного рода помощь вынужденным переселенцам. В основном получены предметы первой необходимости, кровати, матрасы, подушки, одеяла. Администрация губернатора и местные общины активно сотрудничают со специализированными общественными организациями, которые помогают, поставляя продукты", - сказал Мкртчян.
По его словам, вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха уже предложены квартиры для среднесрочного или долгосрочного проживания. На данный момент во временных поселениях все еще находятся 150 человек. Вопросы, связанные с их будущим местом жительства, будут решены в течение ближайших 1-2 месяцев. Для каждой семьи созданы отдельные условия, чтобы люди могли жить в нормальной среде. Мкртчян заверил, что наши соотечественники просят остаться в Араратской области и не имеют желания куда-либо уезжать.
4 ноября министр иностранных дел Германии Анналена Бербок посетила поселок Востан укрупненной общины Арташат Араратской области, где встретилась с вынужденными переселенцами из Нагорного Карабаха, пообщалась с ними, ознакомилась с условиями их жизни.