Հունգարիան պատրաստ է ձեռնարկել ԼՂ հոգևոր-մշակութային ժառանգության պահպանման քայլեր. նախարար Սիյարտոն՝ Հայոց Հայրապետին
ԷՋՄԻԱԾԻՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը հոկտեմբերի 27-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունել է Հունգարիայի արտաքին գործերի և առևտրի նախարար Պետեր Սիյարտոյին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Մայր Աթոռից, հանդիպմանը ներկա են եղել նաև Հունգարիայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աշոտ Սմբատյանը, ՀՀ-ում Հունգարիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան տիկին Աննա Մարիա Շիկոն և Հունգարիայի «Հալածյալ քրիստոնյաների օգնության և հունգարական աջակցության ծրագրի» պետքարտուղար Տրիստան Ազբեյը։
«Նորին Սրբությունը, ողջունելով Հունգարիայի արտաքին գործերի և առևտրի նախարարի այցը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին, անդրադարձավ Հայաստանի և Հունգարիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնմանը։ Հայոց Հայրապետը նշեց, որ նախարարի այցը Հայաստան որոշապես կնպաստի հայ-հունգարական կապերի և փոխգործակցության առավել սերտացմանն ու զարգացմանը։
Զրույցի ընթացքում Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը մտահոգությամբ անդրադարձ կատարեց Ադրբեջանի ծավալապաշտական քաղաքականությանը և Հայաստանի առջև ծառացած անվտանգային մարտահրավերներին՝ կարևոր նկատելով միջազգային հանրության հստակ ու հետևողական քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը՝ սանձելու Ադրբեջանի զավթողական անզուսպ ձգտումները։
Հայոց Հայրապետն ի դեմս նախարարի՝ իր գնահատանքը և շնորհակալությունը հայտնեց Հունգարիայի կառավարությանը 2021թ. հինգ հայ ռազմագերիների հայրենադարձման, ինչպես նաև Մերձավոր Արևելքի երկրներում քրիստոնեական համայնքներին, Հայ Եկեղեցուն և այս դժվարին օրերին Հայաստանին ու հայրենազրկված Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը ցուցաբերած աջակցության և զորակցության համար։
Իր խոսքում Հայոց Հովվապետն անդրադարձավ նաև գերիների վերադարձման և ԼՂ հոգևոր-մշակութային ժառանգության պահպանման խնդիրներին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ իր հերթին, նախարար Պետեր Սիյարտոն արժևորել է Հայ Առաքելական Եկեղեցու դերը Հայաստանի և Հունգարիայի միջև դիվանագիտական կապերի վերականգնման գործում։
Նախարարն ընդգծել է, որ հայ և հունգար ժողովուրդներն ունեն քրիստոնեական համընդհանուր արժեհամակարգ, ինչը կարևոր հիմք է հարաբերությունների առավել զորացման ու զարգացման գործում։
Նշվում է, որ Հունգարիայի արտաքին գործերի և առևտրի նախարարն ընդգծել է նաև, որ Հունգարիան պատրաստ է տարբեր ծրագրեր իրականացնել տեղահանված արցախցիներին աջակցություն ցուցաբերելու համար, ինչպես նաև հետևողական քայլեր ձեռնարկել Լեռնային Ղարաբաղի հոգևոր-մշակութային ժառանգության պահպանման ուղղությամբ։

Catholicos of All Armenians receives Hungary's Minister of Foreign Affairs and Trade
YEREVAN, OCTOBER 27, ARMENPRESS.On October 27, His Holiness Garegin II, the Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, received the Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary, Péter Szijjártó, at the Mother See of Holy Etchmiadzin.
The Catholicos of All Armenians, welcoming the visit of the Hungarian Minister of Foreign Affairs and Trade, referred to the restoration of diplomatic relations between Armenia and Hungary. His Holiness Garegin II noted that the minister's visit to Armenia will undoubtedly contribute to the further development and strengthening of Armenian-Hungarian relations.
During the conversation, the Catholicos of All Armenians touched upon the expansionist policy of Azerbaijan and the security challenges facing Armenia, and also noted the need for clear and consistent steps by the international community to curb the unrestrained aggressive aspirations of Azerbaijan.
The Catholicos expressed gratitude to the government of Hungary for the assistance in the repatriation of five Armenian prisoners of war in 2021, as well as for the support provided to Christian communities in the countries of the Middle East, the Armenian Church, Armenia and forcibly displaced persons from Nagorno-Karabakh in these difficult days.
The Catholicos also touched upon the problems of the return of prisoners and the preservation of the spiritual and cultural heritage of Nagorno-Karabakh.
In his turn, Minister Szijjártó valued the role of the Armenian Apostolic Church in restoring diplomatic ties between Armenia and Hungary.
The minister emphasized that the Armenian and Hungarian peoples have a universal Christian value system, which is an important basis for further strengthening and development of relations.
The Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary also emphasized that Hungary is ready to implement various programs to support displaced Artsakh citizens, as well as take consistent steps in the direction of preserving the spiritual and cultural heritage of Nagorno-Karabakh.