Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու եվրոպական երկրների հայրապետական պատվիրակները հանդիպել են ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու եվրոպական երկրների հայրապետական պատվիրակներ և առաջնորդներ Գերաշնորհ Տ. Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանը, Գերաշնորհ Տ. Տաթև եպիսկոպոս Հակոբյանը, Գերաշնորհ Տ. Սերովբե եպիսկոպոս Իսախանյանը և Գերաշնորհ Տ. Տիրան եպիսկոպոս Պետրոսյանը, ս.թ. հոկտեմբերի 25-ին, Ավստրիայի մայրաքաղաք Վիեննայում հանդիպում են ունեցել ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար տիկին Հելգա Շմիդի հետ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգը։
Հանդիպման ընթացքում Սրբազան Հայրերը տիկին Շմիդին են փոխանցել Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնություններն ու բարեմաղթանքները, ինչպես նաև ներկայացրել են Հայ Եկեղեցու կողմից իրականացվող աշխատանքները՝ ուղղված տարածաշրջանային խաղաղությանը, ԼՂ-ից բռնի տեղահանված հայորդիների կարիքների հոգածությանն ու իրավունքների պաշտպանությանը, ինչպես նաև պատմամշակութային ու կրոնական ժառանգության պահպանությանը:
Սրբազան Հայրերն ընդգծել են, որ թեև Եվրախորհրդարանը դատապարտել է ադրբեջանական իշխանությունների կողմից ԼՂ հայերի դեմ իրականացված սարսափելի հանցագործությունները, իսկ մի շարք երկրներ Ադրբեջանի ցեղասպանական գործողությունները դատապարտող բանաձևեր են ընդունել, սակայն Ադրբեջանն առ այսօր անտեսում է միջազգային հանրության կոչերն ու որոշումները:
Հանդիպմանը հոգևոր առաջնորդները նշել են, որ ժամանակն է, որպեսզի ի պատասխան ադրբեջանական իշխանությունների որդեգրած ցեղասպանական քաղաքականության և արցախահայերի հանդեպ իրականացրած էթնիկ զտումների, միջազգային հանրությունը պատժամիջոցներ կիրառի Ադրբեջանի նկատմամբ՝ կանխելու համար նրա ռազմատենչ քաղաքականության հետագա դրսևորումները:
Ադրբեջանի նման կեցվածքը առիթ պետք է հանդիսանա, որ Եվրամիությունը վերագնահատի վերջինիս հետ իր փոխհարաբերությունները, ձեռնարկի ռազմական հանցագործությունների մանրակրկիտ հետաքննության, ինչպես նաև միջազգային երաշխիքներ ստեղծի՝ ապահովելու տեղահանված արցախահայերի վերադարձը իրենց պատմական հայրենիք, ինչպես նաև նրանց անվտանգ կյանքն ու կենսագործունեությունը:
Տիկին Շմիդը վստահեցրել է, որ ԵԱՀԿ-ն և անձնապես ինքը կանեն ամեն հնարավորը՝ նպաստելու տարածաշրջանում հարատև ու արդար խաղաղության հաստատմանը, որի մեջ պետք է նկատի առնվի նաև ԼՂ ժողովրդի վերադարձի իրավունքն ու անվտանգ կյանքն իրենց բնօրրանում: Գլխավոր քարտուղարը նաև հավաստիացրել է, որ ԵԱՀԿ-ն շարունակելու է իր աջակցությունը բերել ի նպաստ տեղահանվածների հումանիտար և հոգեբանական կարիքների հոգածության:
Հանդիպման վերջում Սրբազան Հայրերը Հայ Եկեղեցու Եվրոպայի բոլոր առաջնորդների անունից նամակ են փոխանցել տիկին Շմիդին, որում ամփոփված էին այն հիմնական կետերը, որոնք քննարկման նյութ են դարձել նաև հանդիպման ընթացքում:

YEREVAN, OCTOBER 27, ARMENPRESS.Patriarchal delegates and leaders of the dioceses of the Armenian Apostolic Church in European countries, Archbishop Khazhak Parsamyan, Bishop Tatev Hakobyan,Bishop Serovbe Isakhanyan and Bishop Tiran Petrosyan held a meeting with OSCE Secretary General Helga Schmid on October 25 in Vienna, the press service ofthe Mother Seeof Holy Etchmiadzininformed.
During the meeting, representatives of the Armenian Apostolic Church conveyed to Ms. Schmid the blessings and best wishes of His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, as well as presented the works carried out by the Armenian Church aimed at establishing regional peace, taking care of the needs and protection of the rights of forcibly displaced Armenians from Nagorno-Karabakh, as well as the preservation of historical, cultural and religious heritage.
The Holy Fathers emphasized that although the European Parliament has condemned the terrible crimes committed by the Azerbaijani authorities against the Armenians of Nagorno-Karabakh, and a number of countries have adopted resolutions condemning the genocidal actions of Azerbaijan, Azerbaijan still ignores the calls and decisions of the international community.
They called upon international sanctions against Azerbaijan for the genocidal policy adopted by the Baku authorities and the ethnic cleansing carried out against the Artsakh Armenians.
Such an attitude of Azerbaijan should be a reason for the European Union to re-evaluate its relations towards the latter. It should undertake a thorough investigation of war crimes, as well as to create international guarantees to ensure the return of displaced Artsakh Armenians to their historical homeland.
Ms. Schmid assured that the OSCE and she personally will do everything possible to contribute to the establishment of lasting peace in the region. She emphasized that the right of return for the people of Nagorno-Karabakh and their safe life in their homeland should be taken into account.
The Secretary-General also pledged that the OSCE will continue to support the humanitarian and psychological needs of the displaced persons.
At the end of the meeting, the Holy Fathers, on behalf of all the leaders of the Armenian Church in Europe, handed a letter to Mrs. Schmid in which the main points of their discussion were summarized.