Նախորդ տարվա համեմատ ՀՀ-ում աշխատանք փնտրողների և գործազուրկների թիվը նվազել է 16 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Նախորդ տարվա համեմատ Հայաստանի Հանրապետությունում աշխատանք փնտրողների և գործազուրկների թիվը նվազել է շուրջ 16 տոկոսով, ինչը պայմանավորված է Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոնների կողմից նրանց գործատուների մոտ ուղղորդելով և աշխատանքի տեղավորելով։
Այս մասին «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության Միասնական սոցիալական ծառայության զբաղվածության ապահովման և աշխատանքային ներուժի զարգացման վարչության գործատուների հետ համագործակցության և աշխատանքային միգրացիայի բաժնի պետ Հրայր Հակոբյանը՝ հավելելով, որ Միասնական սոցիալական ծառայության 49 տարածքային կենտրոններում հաշվառված աշխատանք փնտրողների թիվը այս տարվա հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ Հայաստանի Հանրապետությունում կազմել է շուրջ 63 հազար քաղաքացի, որից 44 հազարը համարվում է գործազուրկ։
«Զբաղվածության և մասնագիտական կողմնորոշման պետական մի շարք ծրագրերից 2023 թվականի ընթացքում օգտվել է 3417 անձ։ Նրանցից 3100-ն ընդգրկվել է Սեզոնային զբաղվածության խթանման միջոցով գյուղացիական տնտեսության աջակցության ծրագրում ՝ այդ թվում՝ 407 հաշմանդամություն ունեցող անձ և 1342 ընտանեկան նպաստ ստացող ընտանիքների անդամներ»,-մանրամասնեց Հակոբյանը՝ հավելելով, որ մասնավորապես Սեզոնային զբաղվածության խթանման միջոցով գյուղացիական տնտեսության աջակցության ծրագրում ընդգրկվել են շահառուներ 408 համայնքից, արդյունքում մշակվել է 4246 հեկտար հողատարածք։
Նրա խոսքով՝ Միասնական սոցիալական ծառայության կողմից գործարկված համապատասխան հարթակում ներկայացված են գործատուների հետ համագործակցության արդյունքում հավաքագրված բոլոր թափուր աշխատատեղերը, որոնց թիվը ներկայում կազմում է ավելի քան 4900, ինչը նախորդ ժամանակահատվածի համեմատ աճել է, պայմանավորված՝ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց աշխատանք առաջարկելու հարցում գործատուների դրսևորած ակտիվությամբ։
Ըստ մեր զրուցակցի՝ առկա թափուր աշխատատեղերի մեծ մասը առևտրի բնագավառում են, այնուհետև՝ սպասարկման, արդյունաբերության, շինարարության և հանրային սննդի ոլորտներում։

По сравнению с прошлым годом в Армении количество ищущих работу и безработных сократилось на 16%
По сравнению с прошлым годом количество ищущих работу и безработных в Республике Армения сократилось примерно на 16%. Это обусловлено направлением их к работодателям территориальными центрами Единой социальной службы и дальнейшим трудоустройством.
Об этом корреспонденту «Арменпресс» рассказал начальник отдела сотрудничества с работодателями и трудовой миграции Управления обеспечения занятости и развития трудового потенциала Единой социальной службы Министерства труда и социальных вопросов РА Грайр Акопян. Он также добавил, что количество лиц, ищущих работу, состоящих на учете в 49 территориальных центрах Единой социальной службы, по положению на 1 октября текущего года в Республике Армения составило около 63 000 граждан, из которых 44 000 считаются безработными.
«В 2023 году 3417 человек воспользовались рядом государственных программ трудоустройства и профориентации. Из них 3100 человек включены в программу поддержки аграрной экономики посредством содействия сезонной занятости, в том числе 407 человек с ограниченными возможностями и 1342 члена семей, получающих семейные пособия», - сказал Акопян. Он уточнил, что, в частности, посредством стимулирования сезонной занятости в программу содействия крестьянскому хозяйству были включены бенефициары из 408 общин, в результате было обработано 4246 гектаров земли.
По его словам, все вакансии, собранные в результате сотрудничества с работодателями, представлены на соответствующей платформе, запущенной Единой социальной службой. Их количество на данный момент составляет более 4900 человек, что увеличилось по сравнению с предыдущим периодом за счет того, что что, работодатели продемонстрировали свою активность, предлагая рабочие места лицам, насильственно перемещенным из Нагорного Карабаха.
По словам нашего собеседника, больше всего имеющихся вакансий приходится на торговую сферу, затем на сферу услуг, промышленности, строительства и общественного питания.