ԱրարատԲանկը՝ «SIA մրցանակաբաշխության» գլխավոր գործընկեր
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հոկտեմբերի 17-ին Իմփաքթ Հաբ Երևանում տեղի ունեցավ «Social Impact Award Armenia»-ի այս տարվա մասնակիցների բիզնես գաղափարների ներկայացման և մրցանակաբաշխության միջոցառումը:
Մրցանակաբաշխությունը կազմակերպվել է «Համագործակցություն հանուն սոցիալական ազդեցության» ծրագրի շրջանակում, որը ֆինանսավորվում է Հայաստանում Եվրոպական միության աջակցությամբ և իրականացվում Եվրոպական վենչուրային մարդասիրական ասոցիացիայի (EVPA) կողմից՝ Իմփաքթ Հաբ Երևանի հետ համատեղ։
Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության շրջանակում ԱրարատԲանկը միացել է «SIA մրցանակաբաշխությանը»՝ տրամադրել 6000 եվրո։ Գումարը բաշխվել է չորս թիմի միջև՝ յուրաքանչյուրին 1500 եվրո։
Ինկուբացիոն փուլ անցած 10 լավագույն սթարթափ թիմերը ներկայացրեցին սոցիալական բաղադրիչ պարունակող իրենց բիզնես գաղափարները՝պլաստիկի վերամշակումից մինչև ելակի արտադրություն, ճամփորդական հավելվածներից մինչև հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար հագուստի արտադրություն։
Հաղթող չորս թիմերից երեքին ընտրել է ժյուրին, չորրորդը՝ Refill-ը ընտրվել է համայնքային քվեարկությամբ՝
Ժյուրի.jpg (236 KB)
1. Adapteon՝ նախաձեռնության նպատակն է հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար արտադրել հարմարավետ և միաժամանակ ոճային հագուստ։
Adapteon.JPG (89 KB)
2. Contests Lab՝ նախաձեռնության նպատակն է ստեղծել կրթական զվարճալի խաղեր և բովանդակություն՝ նախատեսված երեխաների և երիտասարդների, ինչպես նաև նրանց ծնողների և մանկավարժների համար:
Contests Lab.JPG (126 KB)
3. Gyugh.org՝ նախաձեռնության նպատակն է ստեղծել գյուղատնտեսական տեղեկատվական և կրթական հարթակ ՓՄՁ-ների համար։
Gyugh.org.JPG (179 KB)
4. Refill՝նախաձեռնության նպատակն է ստեղծել հավելված, որը կօգնի օգտատերերին գտնել իրենց ջրի շշերը անվճար լիցքավորելու ամենամոտ վայրը՝ օգտատերերին մատուցելով արժեքավոր ծառայություն՝ միաժամանակ խթանելով կայունությունը և նվազեցնելով պլաստիկ թափոնները:
Refill.JPG (252 KB)
Հաղթող ճանաչված թիմերը ստացել են բացառիկ հրավեր՝ մասնակցելու նոյեմբերի 27-ից դեկտեմբերի 1-ը Սերբիայում անցկացվող «Social Impact Award»-ի ամենամյա միջազգային գագաթնաժողովին:

YEREVAN, OCTOBER 19, ARMENPRESS. On October 17, Impact Hub Yerevan hosted a pitch event and an award ceremony for the participants of this year’s Social Impact Award Armenia.
The award ceremony was organized as part of Collaborate for Impact program, funded by the European Union in Armenia and implemented by the European Venture Philanthropy Association (EVPA) in partnership with Impact Hub Yerevan.
Within its corporate social responsibility, AraratBank joined the SIA Awards, contributing EUR 6,000 for this purpose. The funds were allocated among four winning teams, EUR 1500 per team.
The top 10 startup teams of incubation stage pitched their business ideas incorporating social dimension, from plastic recycling to strawberry production, from creation of travel apps to production of clothing for disabled people.
Three of the four winning teams were announced Jury Award Winners, and the fourth, Refill, was selected through online Community Voting:
1. Adapteon: production of comfortable yet stylish clothes for people with disabilities.
2. Contests Lab: creation of fun educational games and content for children and teens, as well as their parents and teachers.
3. org: creation of an SME-oriented agricultural information and educational platform.
4. Refill: creation of an app to help users find the nearest place to refill their water bottles free of charge, providing users with a valuable service while promoting sustainability and reducing plastic waste.
The winning teams received an exclusive invitation to participate in Social Impact Award Annual Summit, scheduled between November 27 and December 1 in Serbia.