Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ավելի քան 3000 անձ դուրս է եկել Հայաստանից
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ավելի քան 3000 անձ դուրս է եկել Հայաստանից։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կառավարության նիստի ժամանակ այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Այսօրվա դրությամբ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ավելի քան 3000 անձ դուրս են եկել Հայաստանի Հանրապետությունից։ Չեմ ուզում հետևություններ անել այս թեմայի հետ կապված։ Գուցե, նրանցից շատերը գնում են իրենց ազգականներին տեսնելու, մի քիչ ժամանակ անցկացնելու։ Հույս ունեմ, որ շատ հստակ ենք այդ ուղերձը տալիս և նաև կոչ եմ անում Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր քույրերին և եղբայրներին որպես առաջնային պլան ունենալ Հայաստանի Հանրապետությունում մնալը։ Մենք ամեն ինչ անում ենք նրանց աջակցելու համար։ Այն դեպքում, երբ դե-ֆակտո ցանկություն և հնարավորություն չի լինելու վերադառնալ Լեռնային Ղարաբաղ, մեր քաղաքականությունն է ամեն ինչ անել, որպեսզի նրանք մնան Հայաստանի Հանրապետությունում»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Վարչապետը ևս մեկ անգամ կոչ արեց ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածներին Հայաստանի Հանրապետությունից արտագաղթը չդիտարկել որպես առաջիկա գործողությունների պլան։
«Մենք ավելի քան 100 միլիոն դոլարի հատկացում ենք արել, մենք ամենատարբեր ծրագրեր ենք անելու»,- ասաց Փաշինյանը։

Over 3,000 forcibly displaced persons of Nagorno-Karabakh have left Armenia
YEREVAN, OCTOBER 19, ARMENPRESS. More than 3,000 of the over 100,000 forcibly displaced persons of Nagorno-Karabakh who arrived to Armenia have now left the country, PM Nikol Pashinyan has said.
“As of today, more than 3000 forcibly displaced persons of Nagorno-Karabakh have left the Republic of Armenia. I don’t want to make conclusions regarding this topic. Perhaps most of them are visiting their family members to spend some time with them. I hope we are giving this message very clear, and also calling upon our brothers and sisters forcibly displaced from Nagorno-Karabakh to consider staying in Armenia a priority . We are doing everything to support them. In the case when there will be de-facto no desire or opportunity to return to Nagorno-Karabakh, our policy is to do everything so that they stay in the Republic of Armenia,” Pashinyan said at the Cabinet meeting.
“We’ve allocated over 100 million dollars, we will implement the most various projects,” Pashinyan said, calling on the forcibly displaced persons of Nagorno-Karabakh to stay in Armenia.