Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ավելի քան 3000 անձ դուրս է եկել Հայաստանից
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ավելի քան 3000 անձ դուրս է եկել Հայաստանից։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կառավարության նիստի ժամանակ այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Այսօրվա դրությամբ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ավելի քան 3000 անձ դուրս են եկել Հայաստանի Հանրապետությունից։ Չեմ ուզում հետևություններ անել այս թեմայի հետ կապված։ Գուցե, նրանցից շատերը գնում են իրենց ազգականներին տեսնելու, մի քիչ ժամանակ անցկացնելու։ Հույս ունեմ, որ շատ հստակ ենք այդ ուղերձը տալիս և նաև կոչ եմ անում Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր քույրերին և եղբայրներին որպես առաջնային պլան ունենալ Հայաստանի Հանրապետությունում մնալը։ Մենք ամեն ինչ անում ենք նրանց աջակցելու համար։ Այն դեպքում, երբ դե-ֆակտո ցանկություն և հնարավորություն չի լինելու վերադառնալ Լեռնային Ղարաբաղ, մեր քաղաքականությունն է ամեն ինչ անել, որպեսզի նրանք մնան Հայաստանի Հանրապետությունում»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Վարչապետը ևս մեկ անգամ կոչ արեց ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածներին Հայաստանի Հանրապետությունից արտագաղթը չդիտարկել որպես առաջիկա գործողությունների պլան։
«Մենք ավելի քան 100 միլիոն դոլարի հատկացում ենք արել, մենք ամենատարբեր ծրագրեր ենք անելու»,- ասաց Փաշինյանը։

Более 3000 армян, принудительно перемещенных из Нагорного Карабаха, покинули Армению
Как передает «Арменпресс», об этом на заседании правительства сообщил премьер-министр Никол Пашинян.
«На сегодняшний день более 3000 человек, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, покинули Республику Армения. Я не хочу делать выводы, связанные с этой темой. Возможно, многие из них выехали, чтобы повидать родных, провести с ними время. Я надеюсь, что мы довольно ясно даём этот посыл, и я призываю наших братьев и сестер, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, в виде приоритетного плана оставаться в Республике Армения. Мы делаем все, чтобы поддержать их. В случае, если де-факто не будет желания и возможности вернуться в Нагорный Карабах, наша политика заключается в том, чтобы сделать все, чтобы они остались в Республике Армения», - подчеркнул Пашинян.
Он еще раз призвал принудительно перемещенных из Нагорного Карабаха не рассматривать эмиграцию из Республики Армения как план дальнейших действий.
«Мы выделили более 100 миллионов долларов, будем реализовывать различные программы», - сказал Пашинян.