«Artsakh Career Expo»-ն՝ ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների համար աշխատանք գտնելու լավագույն հարթակ. այն կհամախմբի մի շարք ընկերությունների
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Artsakh Career Expo»-ն, որն աշխատանքի տոնավաճառ է և անցկացվելու է հոկտեմբերի 31-ին «Էլիտ պլազա» բիզնես կենտրոնում, Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հնարավորություն կտա աշխատանք գտնել
Հայաստանի մի շարք առաջատար ընկերություններում։
«Artsakh Career Expo»-ում տարբեր ընկերություններ կներկայացնեն իրենց հնարավոր թափուր հաստիքները և կծանոթացնեն ընկերության գործունեությանը։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրուցում էքսպոյի համահիմնադիր և կազմակերպիչ Մանե Բարեղայմանն ասաց՝ «Artsakh Career Expo»-ն ինքնաբուխ նախաձեռնություն է, որի գաղափարի հեղինակն ինքն է: «Տեսնելով Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների վիճակը՝ պատկերացրինք, որ մինչև նրանք գան Հայաստան, փոքր ինչ ադապտացվեն, երկու շաբաթ անց ամենաճիշտ ժամանակը կլինի նրանց համար աշխատանքի տոնավաճառ կազմակերպել»,-նշեց նա և տեղեկացրեց՝ տոնավաճառը բաց է լինելու ժամը 13:00-ից 20:00-ը:
Բարեղամյանի խոսքով՝ վստահ են եղել, որ տոնավաճառը հետաքրքիր է, սակայն չեն ակնկալել, որ շատ մեծ արձագանք կստանա, այնինչ տեղեկությունը համացանցում տարածելուց հետո տեսել են, որ շատ-շատերն են հետաքրքրված:
Նախաձեռնության շուրջ Բարեղամյանը համախմբել է իր գործընկերներին՝ Անի Ասոյանին, Էմմա Մամունցին, Իսկուհի Ստեփանյանին: Նա խոստովանում է՝ աջակիցներ ունեն, սակայն հիմնականում իրենց միջոցներով են կյանքի կոչում էքսպոն: «Համագործակցության համար դիմել ենք տարբեր կազմակերպությունների. օրինակ՝ «Էլիթ պլազա»-ն սրահն անվճար է տրամադրել, «Թովմասյան» հիմնադրամն աջակցել է սննդի ապահովման, բեռնափոխադրման և մարքեթինգային հարցերում»,-շեշտեց Մանե Բարեղամյանը:
Անդրադառնալով էքսպոյում ներկայացված կազմակերպություններին՝ նա ասաց՝ կան 25-ից ավելի գործատու կազմակերպություններ, որոնք շատ տարբեր բնագավառներից են՝ ՏՏ ընկերություններ, սպասարկման ոլորտի հարթակներ, բջջային օպերատորներ և այլն: Կա առանձին կրթական մաս: «Ցանկանում ենք՝ տոնավաճառում մարդիկ ոչ միայն աշխատանք գտնեն, այլև հետաքրքիր դասընթացներ, ծրագրեր, որոնցից կարող են օգտվել զեղչերով կամ անվճար հիմունքներով. մեր առաջին նախապայմանը եղել է այն, որ մասնակցեն բոլոր այն ընկերությունները, որոնք ունեն ամենաքիչը 20 ազատ հաստիք: Այդպես աշխատանք գտնելու հավանականությունը հնարավորինս մեծ կլինի»,-ասաց Մանե Բարեղամյանը:
Էքսպոյի շրջանակում կհյուրընկալվեն նաև խոսնակներ, որոնք վարպետության դասեր կանցկացնեն, կօգնեն մարդկանց ճիշտ կենսագրականներ կազմել, համապատասխան կառույցներին դիմել և այլն:
«Փորձել ենք այնպիսի միջոցառում ստանալ, որ մասնակիցները թե՛ աշխատանք, գտնելու, թե՛ կրթվելու, թե՛ զարգանալու հնարավորություն ունենան: Մեր հիմնական թիրախը արցախահայերն են, սակայն միջոցառումը բաց է և անվճար: Այն կոմերցիոն չէ, բարեգործական նպատակով է իրականացվում»,-եզրափակեց «Artsakh Career Expo»-ի համահիմնադիր կազմակերպիչը:

«Artsakh Career Expo» - лучшая площадка поиска работы для вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха
Ярмарка вакансий «Artsakh Career Expo», которая пройдет 31 октября в бизнес-центре «Элит Плаза», предоставит вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха возможность найти работу в ведущих компаниях Армении.
На ней различные компании представят свои вакансии и ознакомят с деятельностью компании.
В беседе с корреспондентом «Арменпресс» соучредитель и организатор выставки Мане Барегаймян рассказала, что «Artsakh Career Expo» - это спонтанная инициатива, автором идеи была она сама. «Видя в каком положении были вынужденные переселенцы из Нагорного Карабаха, мы решили, что им понадобится время для адаптации. И через две недели можно будет организовать для них ярмарку вакансий», - сказала он и сообщила, что ярмарка будет работать с 13:00 до 20:00.
По словам Мане Барегаймян, они уверены, что ярмарка заинтересует многих, но не ожидали такого большого резонанса, и распространив информацию в Интернете, увидели, как много людей заинтересовались ею.
С Мане вместе работают ее коллеги Ани Асоян, Эмма Мамунц, Искуи Степанян. Она признала, что хотя у них есть сторонники, но в основном выставку они проводят на собственные средства. «Мы обращались в различные организации за сотрудничеством: «Элит Плаза» бесплатно предоставила зал, фонд «Товмасян» поддержал в вопросах питания, грузоперевозок и маркетинга», - подчеркнула Мане Барегамян.
Говоря об организациях, которые будут на ярмарке, она сообщила, что это более 25 организаций работодателей из самых разных отраслей: ИТ-компании, платформы сферы услуг, операторы мобильной связи и т. д. Есть и отдельная образовательная часть. «Мы хотим, чтобы люди нашли на ярмарке не только работу, но и интересные курсы и программы, которыми они смогут воспользоваться со скидками или бесплатно. Первым нашим условием было участие компаний, имеющих не менее 20 вакансий. Таким образом, вероятность трудоустройства будет максимально высокой», - сказала Мане Барегаймян.
На ярмарке выступят и спикеры, которые проведут мастер-классы, помогут людям составить правильные резюме, подать документы в соответствующие учреждения и т. д.
«Мы постараемся провести такое мероприятие, чтобы участники смогли найти работу, приобрести знания, развиваться. Наша главная цель - арцахские армяне, но мероприятие открытое и бесплатное. Оно не коммерческое, оно проводится лишь в благотворительных целях», - заключила соучредитель-организатор «Artsakh Career Expo».