Էկոնոմիկայի նախարարությունը Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված գործարարների համար ծրագրեր է մշակել
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունը Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված գործարարների համար առաջարկներ ունի, ծրագրեր են մշակել ու ներկայացրել կառավարություն: Նրանց համար հասանելի կլինեն ինչպես արդեն իսկ գործող պետական աջակցության ծրագրերը, այնպես էլ կլինեն նոր ծրագրեր, որոնց շրջանակում բռնի տեղահանվածների համար կգործեն արտոնյալ պայմաններ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հոկտեմբերի 9-ին նախարարությունում հանդիպում է եղել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված գործարարների հետ՝ խնդիրներն ու գաղափարները քննարկելու նպատակով:
«Բավականին շատ մարդիկ էին եկել, որոնք հետաքրքրված էին մեր՝ արդեն իսկ իրականացվող ծրագրերով: Ունեցանք նաև գաղափարների որոշակի փոխանակում, թե ինչ ծրագրեր առավել արդյունավետ կլինեն Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր քույրերի և եղբայրների համար: Քննարկման արդյունքներով այն նախագծերը, որոնք մշակել և ներկայացրել էինք կառավարություն, որոշակի փոփոխություններ կկրեն»,-ասաց Էկոնոմիկայի փոխնախարար Ռաֆայել Գևորգյանը:
Գործարարները բարձրացրել են մի շարք խնդիրներ, որոնց մի մասը կապված են եղել նաև տեխնիկական հարցերի հետ: Եղել են հարցեր՝ հարկային համակարգերի փոխգործելիության հետ կապված և այլն: Գևորգյանի հավաստիացմամբ՝ դրանք լուծելի են: Բռնի տեղահանված գործարարները հետաքրքրվել են, թե Էկոնոմիկայի նախարարությունն ինչ ծրագրեր է իրականացնում, որոնցից կարելի է օգտվել:
«Ծրագրերը մի քանիսն են: Այս պահին մասնավոր հատվածի զարգացման մեր ամենաընդարձակ ծրագիրը տնտեսության արդիականացման միջոցառումն է: Միջոցառման շրջանակում արդեն իսկ կնքվել է 2500-ից ավելի վարկային պայմանագիր և 400 մլն դոլարից ավելի միջոցներ արտոնյալ տոկոսներով հասանելի են դարձել Հայաստանի քաղաքացիներին: Ծրագիրը գործել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում: Բռնի տեղահանումից հետո, բնականաբար, այն գործարարները, որոնք կցանկանան օգտվել ծրագրից, նույնպես դրա հնարավորությունն ունեն»,-վստահեցրեց փոխնախարարը:
Ծրագրի շրջանակում ընկերությունները մինչև 10 մլրդ դրամ սահմանաչափով կարող են ձեռք բերել մեքենասարքավորումներ, որոնց տոկոսագումարները պետությունը սուբսիդավորում է:
Նախատեսվում են նաև նոր ծրագրեր, դրանք կլինեն ոչ միայն բռնի տեղահանվածների համար, այլ Հայաստանում առհասարակ մասնավոր հատվածի համար: «Իսկ բռնի տեղահանվածների համար որոշակի արտոնյալ պայմաններ կգործեն: Դրանք այն առաջարկներն են, որ դեռ նախորդ շաբաթ մշակել և ներկայացրել ենք կառավարություն»,-ասաց փոխնախարարը:
Էկոնոմիկայի նախարարությունում հանդիպմանը մասնակցած գործարարները եղել են հիմնականում շինարարության, մշակող արդյունաբերության և այլ ոլորտներից: «Կարծում եմ, որ այն ծրագրերը, որոնք մենք ուզում ենք իրականացնել, հիմնական մասի խնդիրները կկարողանան սահուն կերպով լուծել»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ հաշվի են առել նրանց ներկայացրած որոշակի առաջարկները ևս:
Գևորգյանի խոսքով՝ կառավարությանը ներկայացված ծրագրերից մեկը վերաբերում է զբաղվածության ապահովմանը: Այն մարդիկ, որոնք տարբեր ժամանակաշրջաններում, օրինակ, գուցե զբաղվել են ապրանքների, ծառայությունների առևտրով, հնարավորություն կստանան Հայաստանում որպես աշխատուժ ներգրավվել տարբեր գործարարների մոտ, որոնք այս պահին աշխատուժի մեծ սղություն ունեն:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունում հոկտեմբերի 12-ին ժամը 14:00-ին հանդիպում տեղի կունենա նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված այն գործարարների հետ, որոնք գործունեություն են ծավալել գյուղատնտեսության ոլորտում:

Министерство экономики разработало программы для вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха
Министерство экономики Армении разработало программы для бизнесменов - вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, и представило их в правительство. Они смогут воспользоваться как существующими программами господдержки, так и другими новыми с льготными условиями. Как сообщает «Арменпресс», 9 октября в министерстве состоялась встреча с бизнесменами из Нагорного Карабаха с целью обсуждения проблем и идей.
«Пришло довольно много людей, которые интересовались нашими уже реализованными проектами. Состоялся определенный обмен идеями, какие программы будут наиболее эффективными для вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха. По итогам обсуждения проекты, которые мы разработали и представили в правительство, возможно претерпят определенные изменения», - рассказал заместитель министра экономики Рафаэль Геворгян.
Присутствующие подняли ряд вопросов, в том числе и технические. Были вопросы о налоговой системе и другие. По мнению Геворгяна, они решаемы. Предприниматели интересовались программами, реализуемыми Минэкономики, которыми они могут воспользоваться.
«Есть несколько программ. На данный момент нашей самой обширной программой развития частного сектора является инициатива по модернизации экономики. В рамках мероприятия уже подписано более 2500 кредитных соглашений и более 400 миллионов долларов предоставлены гражданам Армении по льготным процентным ставкам. Программа действовала и на территории Нагорного Карабаха. После вынужденного переселения, естественно, такая возможность осталась», - заверил замминистра.
В рамках программы компании смогут приобрести машины и оборудование на сумму до 10 млрд драмов, проценты по которым будут субсидироваться государством.
Намечены и новые программы, они будут не только для вынужденных переселенцев, но и для частного сектора Армении в целом. «Для вынужденных переселенцев будут определенные льготные условия. Именно такие предложения мы разработали и представили правительству на прошлой неделе», - сказал замминистра.
Пришедшие на встречу, в основном были представителями строительной, перерабатывающей промышленности. «Мне кажется, что эти программы позволят беспрепятственно решить проблемы основной части предпринимателей», - сказал он, добавив, что они прислушались и к представленным ими предложениям.
12 октября в 14:00 в Министерстве экономики РА состоится еще одна встреча с вынужденно перемещенными из Нагорного Карабаха бизнесменами, которые вели деятельность в сфере сельского хозяйства.