Ադրբեջանի կողմից առաջ քաշվող անկլավների թեման իրավական որևէ հիմք չունի. քարտեզագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանն իր անկախության հռչակագրի երկրորդ հոդվածի մեջ նշել է, որ իրավահաջորդն է 1918-20 թվականների Ադրբեջանի, իսկ այդ տարիներին անկլավներ գոյություն չեն ունեցել, հետևաբար Ադրբեջանը պետք է չվավերացված և կեղծ քարտեզները հավաքի և վերադարձնի նախկին ԽՍՀՄ ռազմական շտաբ, որի իրավահաջորդն այժմ Ռուսաստանի Դաշնության Պաշտպանության նախարարությունն է։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին «Մեդիա կենտրոն» հարթակում կազմակերպված «Անկլավներ. ի՞նչ են ասում քարտեզները» խորագրով քննարկման ժամանակ ասաց աշխարհագրագետ, քարտեզագետ-քարտեզաբան Ռուբեն Գալիչյանը։
Նշենք, որ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը Բրյուսելում հայ-ադրբեջանական կարգավորման շուրջ հանդիպմանն ընդառաջ զրուցել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ: Ադրբեջանական, ռուսաստանյան լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ Միշելի հետ զրույցում Ալիևը նշել է ութ անկլավի մասին, որոնք, ըստ նրա, «օկուպացված են Հայաստանի կողմից, դրանք պետք է ազատագրել»։
Գալիչյանը ցույց տվեց 1926 թվականի ԽՍՀՄ քարտեզը, որը վավերացվել է Ներքին գործերի նախարարության կողմից և որում որևէ անկլավ թե՛ Հայաստանի, թե՛ Ադրբեջանի տարածքում գոյություն չի ունեցել։ Ավելին՝ այդ քարտեզում ամրագրված ՀԽՍՀ որոշ տարածքներ 1200 քառակուսի կիլոմետր մակերեսով հետագայում փոխանցվել են Ադրբեջանին։ Նույն քարտեզով Հայաստանին Լեռնային Ղարաբաղից բաժանել է միայն Աղավնո գետը։ Հետագայում ադրբեջանցիներին են փոխանցվել հարակից նորանոր տարածքներ։
Գալիչյանը ցույց տվեց նաև 1932 թվականի ԽՍՀՄ քարտեզը, որի համաձայն՝ երկու երկրներում նույնպես անկլավներ չեն եղել։ Դրանք ի հայտ են եկել 1940 թվականի քարտեզում՝ երկուսը Տավուշում, մյուսն Արարատի մարզում, ինչպես նաև Արծվաշենն Ադրբեջանի կազմում։ Թեև այդ անկլավները գծագրվել են, սակայն դրանց վերաբերյալ որևէ փաստաթուղթ գոյություն չունի, այսինքն՝ դրանց ամրագրումն ապացուցող իրավական հիմք չկա նաև մեր արխիվներում։ Չնայած այդ հանգամանքին՝ Ադրբեջանը 2014 թվականին հրապարակել է ատլաս, որում իր կազմի մեջ ներառել է ՀՀ տարածքում գտնվող անկլավները, սակայն որևէ նշում արված չէ Արծվաշենի վերաբերյալ։
«Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն երկու տարի առաջ հայտարարեց, որ եթե Հայաստանը պնդում է, որ անկլավներն իր տարածքներն են, ապա պետք է պաշտոնական փաստաթուղթ ներկայացնի։ Բայց դա, ըստ էության, հակառակ մոտեցում է, քանի որ տվյալ տարածքները ՀՀ ներսում են, հետևաբար Հայաստանինն են։ Իսկ եթե Ադրբեջանը որևէ հավակնություն ունի նշված տարածքների նկատմամբ, ապա հենց ինքը պետք է ներկայացնի իրավական հիմքեր, որոնք, ըստ էության, գոյություն չունեն։ Ի դեպ, մեր տարածքում գտնվող երեք անկլավների ընդհանուր մակերեսը կազմում է 45 քառակուսի կիլոմետրը, մինչդեռ միայն Արծվաշենի տարածքը 44 քառակուսի կիլոմետր է։ Երկու տարի առաջ անդրադառնալով անկլավների թեմային վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խոսեց դրանց փոխանակման մասին, ինչը խնդրի լուծման ամենահեշտ ճանապարհն է»,- ասաց քարտեզագետը։
Ալիևը հայտարարել է, որ ճանաչում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը, սակայն տարածքի մակերեսի հետ կապված որևէ ստույգ թիվ չի հնչեցրել։ Նա ասում է, որ եթե Հայաստանը չի գալիս մանրակրկիտ սահմանագծման ու սահմանազատման, ապա իրենք այն տարածքները, որտեղ կանգնած են ադրբեջանցի զինվորականները, կհամարեն իրենց սահմանները։ Եթե Ալիևը ցանկություն ունի որևէ պայմանագիր կնքել, ապա առաջին հերթին, Գալիչյանի պնդմամբ, պետք է վերադարձնի 2021 թվականից մինչ օրս Հայաստանից գրաված տարածքները, որոնք կազմում են շուրջ 240 քառակուսի կիլոմետր և հիմնականում ռազմավարական նշանակության բարձունքներ են։
Գալիչյանը հիշեցրեց, որ ըստ ԽՍՀՄ-ի ռազմական շտաբի քարտեզները Հայաստանի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ վավերացվել են դեռևս 1960-70-ական թվականներին, որոնց հիման վրա էլ 1991 թվականին ընդունվել է Ալմա-Աթայի հռչակագիրը։ Ադրբեջանցիներն այժմ առաջադրում են այնպիսի քարտեզներ, որոնցում Սև լճի և Իշխանասարի հատվածներն ընդգրկված են Ադրբեջանի կազմում։ Այդ կեղծված քարտեզներն Ադրբեջանը բաժանել է սահմաններին կանգնած իր զինվորներին ու սահմանապահներին։ Երբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ ՀՀ տարածքն ընդգրկում է 29800 քառակուսի կիլոմետր, նշանակում է, որ ներառվում են նաև Ադրբեջանի կողմից օկուպացված տարածքները, որոնք, ի դեպ, Ադրբեջանը 1991 թվականի հռչակագրով արդեն իսկ ճանաչել է որպես ՀՀ սուվերեն տարածք։
«Եթե ադրբեջանական կողմը դուրս չի գալիս մեր երկրի ինքնիշխան տարածքի առանձին հատվածներից, ապա ինչպես կարող ենք գնալ բանակցությունների։ Ադրբեջանի հեռահար նպատակները պարզ են։ Եթե նրանք ՀՀ տարածքում ունենան անկլավներ, ապա ապագայում կպահանջեն նաև միջանցք, որպեսզի ցամաքային կապ ունենան անկլավների հետ, ինչը նույն դերակատարումն է ունենալու, ինչ այսպես կոչված Զանգեզուրի միջանցքը։ Մյուս կողմից պարզ տեսանելի է, որ ադրբեջանական անկլավները ՀՀ տարածքում գտնվում են ռազմավարական նշանակություն ունեցող մայրուղիների վրա, ու եթե դրանք միջանցքներով միացվեն Ադրբեջանին, ապա Հայաստանը ուղիղ կապ չի ունենա իր հարավային մարզերի հետ, իսկ հյուսիսում էլ կտրվելու է Իջևան-Նոյեմբերյան ճանապարհը։ Ադրբեջանը խոսում է ուժի տեսանկյունից և ակնարկում այդ տարածքներին տիրանալու մասին։ Եթե Հայաստանը զիջումների գնա, դրանից Ադրբեջանի ախորժակն ավելի է բացվելու, և մեր հարևանը երբեք կանգ չի առնելու, հետևաբար ուժին հնարավոր է դիմակայել միայն հակադարձ ուժի ցուցադրմամբ։ Մենք պետք է արագ վերականգնենք մեր զինված ուժերը, որպեսզի ապագայում կարողանանք արդյունավետորեն պաշտպանել մեր սուվերեն տարածքները»,- ասաց բանախոսը։

Тема анклавов, выдвигаемых Азербайджаном, не имеет никакой правовой основы: мнение картографа
Во второй статье своей декларации независимости Азербайджан заявил, что является правопреемником Азербайджана 1918-1920 годов, и в те годы не было анклавов, поэтому Азербайджан должен собрать непроверенные и фальшивые карты и вернуть их в военный штаб бывшего СССР, правопреемником которого сейчас является Министерство обороны РФ.
Как передает «Арменпресс» об этом в ходе обсуждения «О чем говорят карты?», организованного на платформе «Медиацентр» заявил географ, картограф Рубен Галичян.
Отметим, что президент Европейского совета Шарль Мишель беседовал с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым накануне встречи по армяно-азербайджанскому урегулированию в Брюсселе. По данным азербайджанских и российских СМИ, в разговоре с Мишелем Алиев упомянул восемь анклавов, которые, по его словам, якобы «оккупированы Арменией, и они должны быть освобождены».
Галичян показал карту СССР 1926 года, заверенную МВД и на которой не было анклавов ни на территории Армении, ни на территории Азербайджана. Более того, некоторые зафиксированные на этой карте территории АрмССР площадью в 1200 квадратных километров позже были переданы Азербайджану. Согласно той же карте, Армению от Нагорного Карабаха отделяла только река Агавно. Позже азербайджанцам были переданы и соседние территории.
Галичян также показал карту СССР 1932 года, согласно которой ни в одной из стран не было анклавов. На карте 1940 года они уже появились: два в Тавуше, один в Араратской области, а также Арцвашен в Азербайджане. Хотя эти анклавы были нанесены на карту, документов о них нет, то есть в наших архивах нет и юридических оснований, подтверждающих их. Несмотря на это, в 2014 году Азербайджан опубликовал атлас, в который включил анклавы, расположенные на территории Армении, но не упомянул Арцвашен.
«Министерство иностранных дел Азербайджана два года назад заявило, что если Армения заявит, что анклавы являются ее территориями, она должна представить официальный документ. Но на самом деле это противоположный подход, поскольку данные территории находятся внутри РА, следовательно, принадлежат Армении. И если у Азербайджана есть какие-либо претензии на упомянутые территории, то он должен предъявить юридические основания, которых на самом деле не существует. Кстати, общая площадь трех анклавов на нашей территории составляет 45 квадратных километров, тогда как площадь одного только Арцвашена составляет 44 квадратных километра. Два года назад, касаясь темы анклавов, премьер-министр Никол Пашинян говорил об их обмене, что является самым простым способом решения проблемы», - сказал картограф.
Алиев сказал, что признает территориальную целостность Армении, но не назвал точных цифр относительно площади территории. Он заявил, что если Армения не придет к детальной делимитации и демаркации, то территории, где дислоцированы азербайджанские военные, они посчитают своими. Если Алиев хочет подписать какое-либо соглашение, то в первую очередь, по мнению Галичяна, он должен вернуть территории, оккупированные Арменией с 2021 года по настоящее время, которые составляют около 240 квадратных километров и в основном представляют собой стратегические высоты.
Галичян напомнил, что по данным военного штаба СССР, карты были ратифицированы при участии представителей Армении и Азербайджана в 1960-70-х годах, на основании чего в 1991 году была принята Алма-Атинская декларация. Азербайджанцы сейчас выдвигают такие карты, на которых части Черного озера и Ишханасара включены в состав Азербайджана. Азербайджан раздал поддельные карты своим солдатам и пограничникам, стоящим на границе. Никол Пашинян заявил, что территория Республики Армения составляет 29 800 квадратных километров, это означает, что сюда включены и оккупированные Азербайджаном территории, которые, кстати, Азербайджан уже признал суверенной территорией Республики Армения в декларации 1991 года.
“Если Азербайджан не выйдет с суверенной территории нашей страны, то, как мы можем идти на переговоры? Долгосрочные цели Азербайджана ясны. Если у них будут анклавы на территории РА, то в будущем им потребуется и коридор, чтобы иметь сухопутную связь с анклавами, который будет иметь ту же роль, что и так называемый Зангезурский коридор. С другой стороны, заметно, что азербайджанские анклавы расположены на стратегически важных автомагистралях на территории РА, и если они будут связаны с Азербайджаном коридорами, то Армения не будет иметь прямой связи со своими южными областями, а дорога Иджеван-Ноемберян на севере будет перекрыта. Азербайджан выступает с точки зрения силы и намекает на захват этих территорий. Если Армения пойдет на уступки, аппетиты Азербайджана станут более открытыми, и наш сосед никогда не остановится, поэтому противостоять силе можно, только проявив противодействующую силу. Мы должны быстро восстановить наши Вооруженные силы, чтобы в будущем могли эффективно защищать нашу суверенную территорию”, - сказал Галичян.