ԼՂ-ից տեղահանվածները կարող են ստանալ Եվրամիության ամբողջական աջակցությունը․ ԵՄ պաշտոնյա
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրամիությունը խստորեն դատապարտում է սեպտեմբերի 19-ի ադրբեջանական զինուժի ռազմական գործողությունը Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության նկատմամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հումանիտար կենտրոնում տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց ԵՄ ճգնաժամային կառավարման հարցերով հանձնակատար Յանեզ Լենարչիչը։
Նրա խոսքով՝ ԵՄ պատվիրակությունը եկել է ցուցադրելու Եվրամիության ամբողջական աջակցությունը Հայաստանին, հայ ժողովրդին, հատկապես Ղարաբաղից տեղահանվածներին:
«Այս դժվար իրադրության ժամանակ Ղարաբաղից տեղահանվածները կարող են ստանալ Եվրամիության ամբողջական աջակցությունը: Ղարաբաղի բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի վերջին գործողություններից հետո մենք շատ արագ կազմակերպեցինք ավելի քան 5 միլիոն եվրո մարդասիրական օգնություն, իսկ մի քանի օր հետո այն կրկնապատկեցինք: Այժմ այդ օգնությունը, որը նախատեսված է Ղարաբաղից տեղահանվածների համար, գնահատվում է 10 միլիոն եվրոյից ավելի»,- ասաց Լենարչիչը։
ԵՄ ճգնաժամային կառավարման հարցերով հանձնակատարը նաև հայտնեց, որ մի քանի ժամից Հայաստան կառաքվի մարդասիրական օգնության պարագաներ, որի նպատակն է աջակցել օգնության կարիք ունեցողներին:
«Պետք է ընդգծեմ Հայաստանի իշխանությունների բոլոր մակարդակների կողմից իրադրության շատ արագ ու արդյունավետ կառավարումը: Պետք է ողջունեմ նաև հասարակ մարդկանց աջակցելու պատրաստակամությունը»,- ասաց ԵՄ պաշտոնյան։

Вынужденные переселенцы из Карабаха могут получить полную поддержку Евросоюза: Комиссар ЕС
Европейский союз решительно осуждает проведенную 19 сентября военную операцию вооруженных сил Азербайджана против армянского населения Нагорного Карабаха. Как сообщает Арменпресс, об этом на состоявшейся в Гуманитарном центре пресс-конференции заявил Комиссар Евросоюза по антикризисному управлению Янез Ленарчич.
По его словам, делегация ЕС прибыла, чтобы продемонстрировать полную поддержку Евросоюза Армении, армянскому народу, особенно вынужденным переселенцам из Карабаха.
“В этой сложной ситуации вынужденные переселенцы из Карабаха могут получить полную поддержку Евросоюза. После недавних действий Азербайджана против населения Карабаха мы очень быстро организовали гуманитарную помощь на сумму более 5 млн евро, а через несколько дней удвоили ее. Сейчас эта помощь, предназначенная для вынужденных переселенцев из Карабаха, оценивается более чем в 10 млн евро”, - сказал Ленарчич.
Комиссар ЕС также сообщил, что через несколько часов в Армению будут доставлены предметы гуманитарной помощи, целью которой является поддержка нуждающихся в помощи.
“Я должен подчеркнуть очень быстрое и эффективное управление ситуацией всеми уровнями властей Армении. Я также должен приветствовать готовность простых людей оказывать помощь”, - заявил Ленарчич.