ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը Ադրբեջանում ՄԱԿ մշտական համակարգողի գլխավորած պատվիրակության՝ Լեռնային Ղարաբաղ այցի վերաբերյալ մեկնաբանությամբ է հանդես եկել: «Արմենպրես»-ն ԱԳՆ-ի մեկնաբանությունը ներկայացնում է ստորև.
Հարց. Հոկտեմբերի 2-ին կայացավ Լեռնային Ղարաբաղ ՄԱԿ-ի մի խմբի այց, որի հաղորդագրությունը չափազանց մտահոգիչ էր: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք:
Պատասխան. Հայաստանը խորը մտահոգությամբ և հիասթափությամբ է ընդունել տեղեկատվությունն Ադրբեջանում ՄԱԿ մշտական համակարգողի գլխավորած պատվիրակության՝ Լեռնային Ղարաբաղ այցի և դրա«արդյունքներով»արված մամուլի հաղորդագրության վերաբերյալ:
ՀՀ ԱԳ նախարարը խնդրի մասին բարձրաձայնել է հոկտեմբերի 2-ին ԱԳՆ-ում կայացած՝ ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների և միջազգային կառույցների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ:
Նախ, պետք է արձանագրել, որ Ադրբեջանում ՄԱԿ մշտական համակարգողի պատվիրակության հոկտեմբերի 2-ի այցը չի կարող համարվել միջգործակալական փաստահավաք առաքելություն և որևէ առնչություն չունի հայկական կողմի ու միջազգային հանրության ակնկալիքների հետ: Ավելին, պատվիրակության այցը տեղի է ունեցել միայն այն ժամանակ, երբ էթնիկ զտման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղը լիովին զրկվել է իր բնիկ հայ բնակչությունից: Որպես օբյեկտիվ գնահատական, ՄԱԿ պատվիրակությունը կարող էր ընդամենն արձանագրել Լեռնային Ղարաբաղի հայաթափման փաստը՝ ականատես լինելով, թե ինչպես է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը հետևում թողել իր հայրենի բնակավայրերը, հարազատների գերեզմանները և բազմադարյա մշակութային ու կրոնական ժառանգությունը:
Հիշեցնենք, որ Լաչինի միջանցքի արգելափակումից ի վեր՝ ամիսներ շարունակ, հայկական կողմը ներգրավվել է ՄԱԿ Հումանիտար հարցերի համակարգման գրասենյակի և ՄԱԿ Քարտուղարության այլ ստորաբաժանումների հետ՝ կոչ անելով Լեռնային Ղարաբաղ գործուղել ՄԱԿ միջգործակալական փաստահավաք առաքելություն՝ ԼՂ շրջափակման հետևանքով ի հայտ եկած հումանիտար և մարդու իրավունքների իրավիճակի գնահատման ու ԼՂ բնակչության հումանիտար կարիքներին արձագանքի նպատակով: Խնդրո առարկան բազմիցս բարձրացվել է ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի հետ հանդիպումների ընթացքում:
Բազմաթիվ միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններ, անկախ իրավաբաններ, ցեղասպանագետներ մտահոգություն էին հայտնել ԼՂ ժողովրդի առջև ծառացած գոյաբանական վտանգների մասին՝ մատնանշելով ոճրագործության հանցագործությունների ռիսկերը: ԼՂ-ում ներկայություն ունեցող միակ մարդասիրական կազմակերպությունը՝ Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն, իր հաղորդագրության մեջ մտահոգություն էր հայտնել, որ ի վիճակի չէ հումանիտար աջակցություն ցուցաբերել քաղաքացիական բնակչությանը Լաչինի միջանցքով: Այս բոլոր զեկույցները և գնահատականներն, որոնք վկայում էին նաև ՄԱԿ-ի կողմից հռչակված«ոչ ոքի հետևում չթողնելու»հանձնառության նկատմամբ բացահայտ արհամարհանք, ի ցույց էին դնում իրավիճակի ողջ լրջությունը, ինչը, փաստորեն, անտեսվել է ՄԱԿ-ի կողմից:
Այցից հետո տարածված մամուլի հաղորդագրությունը խիստ կողմնակալ է և չի արտացոլում իրավիճակը գետնի վրա. դրանում որևէ հղում չկա Ադրբեջանի լայնածավալ հարձակման հետևանքով բազմաթիվ զոհերին և վիրավորներին, քաղաքացիական ենթակառուցվածքների թիրախավորմանը, Լաչինի միջանցքի ավելի քան 9 ամիս տևած արգելափակմանը և դրա հետևանքով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին, Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների կողմից Հակարի կամրջի մոտ տեղակայված ապօրինի անցակետից քաղաքացիների առևանգմանը և միջազգային գործընկերներին հայտնի այլ փաստերին:
Ադրբեջանում ՄԱԿ մշտական համակարգողի պատվիրակության այցն Ադրբեջանի կողմից օգտագործվել է իր քարոզչական ընկալումներն առաջ մղելու և Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ լայնածավալ հարձակումն ու դրա հետևանքները օրինականացնելու նպատակով:
Հայաստանն ակնկալում է ՄԱԿ կողմից հստակ արձագանք Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտման, ԼՂ ժողովրդի հիմնարար մարդու իրավունքների և միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպտագույն խախտումներին` միջազգային իրավունքի և ՄԱԿ կանոնադրության հիմնարար սկզբունքների համաձայն:

Визит делегации постоянного координатора ООН в Баку нельзя считать межведомственной миссией по установлению фактов: МИД
Министерство иностранных дел Армении прокомментировало визит делегации во главе с постоянным координатором ООН в Азербайджане в Нагорный Карабах.
Арменпресс приводит комментарий МИД Армении:
Вопрос: 2 октября Нагорный Карабах посетила группа представителей ООН, заявление которой вызывает множество вопросов. Как прокомментируете этот факт?
Ответ: Армения с глубокой озабоченностью и разочарованием восприняла информацию о визите делегации во главе с постоянным координатором ООН в Азербайджане в Нагорный Карабах и опубликованный по его “итогам” пресс-релиз.
Министр иностранных дел Республики Армения говорил об этой проблеме 2 октября на состоявшейся в МИД встрече с главами аккредитованных в Республике Армения дипломатических миссий и представителями международных структур.
Прежде всего, нужно констатировать, что состоявшийся 2 октября визит делегации постоянного координатора ООН в Азербайджан не может считаться межведомственной ознакомительной миссией и не имеет ничего общего с ожиданиями армянской стороны и международного сообщества. Более того, визит делегации состоялся только тогда, когда в результате этнической чистки в Нагорном Карабахе был полностью лишен коренного армянского населения. В качестве объективной оценки делегация ООН могла лишь констатировать факт депопуляции Нагорного Карабаха, став свидетелем того, как народ Нагорного Карабаха оставил после себя родные населенные пункты, могилы своих родственников и многовековое культурное и религиозное наследие.
Напомним, что с момента блокирования Лачинского коридора армянская сторона в течение нескольких месяцев взаимодействовала с Управлением ООН по координации гуманитарных вопросов и другими подразделениями Секретариата ООН, призывая к отправке межведомственной миссии ООН по установлению фактов в Нагорный Карабах для оценки гуманитарной ситуации и ситуации с правами человека, сложившейся в результате блокады Нагорного Карабаха, а также в целях реагирования на гуманитарные потребности населения Нагорного Карабаха. Этот вопрос неоднократно поднимался во время встреч с генеральным секретарем ООН.
Многие международные правозащитные организации, независимые юристы, исследователи геноцида выразили обеспокоенность экзистенциальными угрозами, с которыми сталкивается народ Нагорного Карабаха, указав на риски уголовных преступлений. Единственная гуманитарная организация, присутствующая в Нагорном Карабахе, Международный комитет Красного Креста, в своем сообщении выразила обеспокоенность тем, что не может оказать гуманитарную помощь гражданскому населению через Лачинский коридор. Все эти отчеты и оценки, которые также показали явное игнорирование обязательства ООН «не оставить никого за полями», показали серьезность ситуации, которая, по сути, была проигнорирована ООН.
Опубликованный после визита пресс-релиз носит крайне предвзятый характер и не отражает ситуацию на земле: он не содержит никаких упоминаний о многочисленных жертвах и ранениях, вызванных крупномасштабным нападением Азербайджана, атаками на гражданскую инфраструктуру, о блокаде Лачинского коридора на протяжении более 9 месяцев и возникшем в результате гуманитарном кризисе, о похищении граждан азербайджанскими спецслужбами из незаконного КПП возле моста Хакари и других фактах, известных международным партнерам.
Визит делегации постоянного координатора ООН в Азербайджан был использован Азербайджаном для продвижения своих пропагандистских идей и легитимации широкомасштабного нападения на Нагорный Карабах и его последствий.
В соответствии с основополагающими принципами международного права и Уставом ООН Армения ожидает от ООН четкой реакции на этнические чистки в Нагорном Карабахе, грубые нарушения фундаментальных прав человека народа Нагорного Карабаха и международного гуманитарного права.