Ատոմակայանում հին գրեթե ոչինչ չի մնացել, այս պահին մինչև 2026-ն աշխատելու լիցենզիա ունի. նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ատոմային էլեկտրակայանն այս պահին մինչև 2026 թվական աշխատելու լիցենզիա ունի, կիրականացվեն մի շարք աշխատանքներ՝ այն երկարաձգելու ուղղությամբ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանն ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանին՝ անդրադառնալով ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Մինասյանի հարցին՝ ՄԱԳԱՏԷ-ին ուղղված Թուրքիայի՝ Մեծամորի ատոմակայանը փակելու պահանջի վերաբերյալ:
Նախարարը նախ նշեց, որ որքան էլ ատոմակայանը իսկապես շատ բարդ ենթակառուցվածք է, էներգետիկ կարևոր ենթակայան, բայց ատոմակայանի հետ կապված գործընթացները բավականին պարզ ու հստակ են: Կան չափորոշիչներ, կա կայան, կան կոմիտեներ, տարբեր խմբեր ու մասնագետներ, որոնք պետք է փաստեն՝ կայանը համապատասխանում է չափորոշիչներին, թե ոչ:
«Պետք է վստահեցնեմ, որ դեռ 1993 թվականից սկսած մեր ատոմակայանում իրականացվել և իրականացվում են բազմաթիվ ծրագրեր, աշխատանքներ՝ անվտանգ և առկա միջազգային չափորոշիչներին բնորոշ կանոնակարգումներով աշխատանքն ապահովելու ուղղությամբ։ Այս պահին մեր ատոմակայանն ունի մինչև 2026 թվականն աշխատելու լիցենզիա, որոշ ուղղություններով ունի մինչև 2031 թվականն աշխատելու լիցենզիա»,-ասաց Սանոսյանը:
Նախարարը վստահեցրեց, որ առաջիկա տարիներին կիրականացվեն մի շարք աշխատանքներ: Նախանշված են, թե ինչ հավելյալ աշխատանքներ են պետք, որպեսզի ատոմակայանի աշխատանքը երկարաձգվի 2026 թվականից մինչև 2036 թվական:
Ըստ նրա՝ իսկապես հսկայածավալ աշխատանք է կատարվել։ «Ատոմակայանում հին գրեթե ոչինչ չի մնացել։ Բազմաթիվ դետալներ, սարքավորումներ, համակարգեր փոխվել են: Ամենայն հարգանքով ատոմակայանի աշխատակիցների նկատմամբ՝ ես ասում եմ, որ մեր ատոմակայանում ամեն ինչ նոր է, բացի աշխատակիցներից»,-ասաց նա՝ վստահեցնելով, որ փորձառու մասնագետներ են աշխատում:
Սանոսյանը հիշեցրեց, որ նախորդ տարի ՀՀ-ում հյուրընկալել են ՄԱԳԱՏԷ-ի գործընկերներին՝ ղեկավարի գլխավորությամբ, իրենք նաև Մեծամորի ատոմակայան շրջայց էին կատարել: Նախարարը նաև ընթերցեց ՄԱԳԱՏԷ-ի ղեկավարի գրությունը ատոմակայան շրջայցից հետո, որով նա մասնավորապես նշել էր՝ ուրախ է տեսնել անվտանգության և հուսալիության գծով բարելավումները, որոնք կատարվել են կայանում:

YEREVAN, OCTOBER 4, ARMENPRESS.At the moment, the Armenian nuclear power plant has a license to work until 2026, a number of works will be carried out to extend that term.
As "Armenpress" reports, Armenian Minister of Territorial Administration and Infrastructures Gnel Sanosyan said this during Parliament-Cabinet Q&A session, referring to the question of Lilit Minasyan, MPfrom the ruling "Civil Contract" faction, regarding Turkey's request to the IAEA to close the Metsamor nuclear power plant.
"I would like to assure that since 1993 many programs and works have been carried out and are still being carried out in our nuclear power plant in the direction of ensuring its workin compliance of international standards.At the moment, our nuclear power plant has a license to work until 2026, in some directions it has a license to work till 2031," said Mr. Sanosyan.
The minister assured that a number of works will be carried out in the coming years.It is indicated what additional works are needed to extend the operation of the nuclear power plant from 2026 to 2036.
According to him, a huge amount of work has been reallycarried out."Almost nothing old is left in the nuclear power plant.Many parts, equipment, systems have been changed.With all due respect to the employees of the nuclear power plant, I state that everything is new at our nuclear power plant except for the employees," he said, assuring that all specialists of the nuclear power plant are experienced.
The minister also read a letter from the head of the IAEA after a tour of the nuclear power plant, in which he specifically noted that he was happy to see the safety and reliability improvements made at thenuclear power plant.
"I think the IAEA will present an appropriate response," said Mr. Sanosyan.
Earlier it became known that Turkey had applied to the International Atomic Energy Agency (IAEA) with a request to stop the operation of the Armenian nuclear power plant.