Ատոմակայանում հին գրեթե ոչինչ չի մնացել, այս պահին մինչև 2026-ն աշխատելու լիցենզիա ունի. նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ատոմային էլեկտրակայանն այս պահին մինչև 2026 թվական աշխատելու լիցենզիա ունի, կիրականացվեն մի շարք աշխատանքներ՝ այն երկարաձգելու ուղղությամբ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանն ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանին՝ անդրադառնալով ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Մինասյանի հարցին՝ ՄԱԳԱՏԷ-ին ուղղված Թուրքիայի՝ Մեծամորի ատոմակայանը փակելու պահանջի վերաբերյալ:
Նախարարը նախ նշեց, որ որքան էլ ատոմակայանը իսկապես շատ բարդ ենթակառուցվածք է, էներգետիկ կարևոր ենթակայան, բայց ատոմակայանի հետ կապված գործընթացները բավականին պարզ ու հստակ են: Կան չափորոշիչներ, կա կայան, կան կոմիտեներ, տարբեր խմբեր ու մասնագետներ, որոնք պետք է փաստեն՝ կայանը համապատասխանում է չափորոշիչներին, թե ոչ:
«Պետք է վստահեցնեմ, որ դեռ 1993 թվականից սկսած մեր ատոմակայանում իրականացվել և իրականացվում են բազմաթիվ ծրագրեր, աշխատանքներ՝ անվտանգ և առկա միջազգային չափորոշիչներին բնորոշ կանոնակարգումներով աշխատանքն ապահովելու ուղղությամբ։ Այս պահին մեր ատոմակայանն ունի մինչև 2026 թվականն աշխատելու լիցենզիա, որոշ ուղղություններով ունի մինչև 2031 թվականն աշխատելու լիցենզիա»,-ասաց Սանոսյանը:
Նախարարը վստահեցրեց, որ առաջիկա տարիներին կիրականացվեն մի շարք աշխատանքներ: Նախանշված են, թե ինչ հավելյալ աշխատանքներ են պետք, որպեսզի ատոմակայանի աշխատանքը երկարաձգվի 2026 թվականից մինչև 2036 թվական:
Ըստ նրա՝ իսկապես հսկայածավալ աշխատանք է կատարվել։ «Ատոմակայանում հին գրեթե ոչինչ չի մնացել։ Բազմաթիվ դետալներ, սարքավորումներ, համակարգեր փոխվել են: Ամենայն հարգանքով ատոմակայանի աշխատակիցների նկատմամբ՝ ես ասում եմ, որ մեր ատոմակայանում ամեն ինչ նոր է, բացի աշխատակիցներից»,-ասաց նա՝ վստահեցնելով, որ փորձառու մասնագետներ են աշխատում:
Սանոսյանը հիշեցրեց, որ նախորդ տարի ՀՀ-ում հյուրընկալել են ՄԱԳԱՏԷ-ի գործընկերներին՝ ղեկավարի գլխավորությամբ, իրենք նաև Մեծամորի ատոմակայան շրջայց էին կատարել: Նախարարը նաև ընթերցեց ՄԱԳԱՏԷ-ի ղեկավարի գրությունը ատոմակայան շրջայցից հետո, որով նա մասնավորապես նշել էր՝ ուրախ է տեսնել անվտանգության և հուսալիության գծով բարելավումները, որոնք կատարվել են կայանում:

На Мецаморской АЭС почти ничего старого не осталось, на данный момент у нее лицензия до 2026 года: министр
На данный момент Армянская АЭС имеет лицензию на работу до 2026 года, будет проведен ряд работ по ее продлению. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе правительственного часа в Национальном Собрании сказал министр территориального управления и инфраструктур Армении Гнел Саносян в ответ на вопрос депутата Лилит Минасян относительно обращения Турции к МАГАТЭ с требованием закрыть Мецаморскую АЭС.
Министр прежде всего отметил, что, хотя атомная электростанция на самом деле представляет собой очень сложную инфраструктуру, важную энергетическую подстанцию, процессы, связанные с атомной электростанцией, достаточно просты и понятны. Есть стандарты, есть станция, есть комитеты, различные группы и специалисты, которые должны документировать, соответствует станция стандартам или нет.
“Должен заверить, что с 1993 года на нашей АЭС было выполнено и проводится множество программ и работ по обеспечения безопасности и деятельности по существующим международным стандартам. На данный момент наша АЭС имеет лицензию на работу до 2026 года, по некоторым направлениям она имеет лицензию на работу до 2031 года”, - сказал Саносян.
Министр заверил, что в ближайшие годы будет проведен ряд работ. Обозначено, какие дополнительные работы необходимы для продления эксплуатации АЭС с 2026 до 2036 год.
По его словам, проделана действительно огромная работа. “На АЭС почти ничего старого не осталось. Были изменены многие детали, оборудование, системы. При всем уважении к работникам АЭС, говорю, что на нашей АЭС все новое, кроме сотрудников”, - сказал он, заверив, что работают опытные специалисты.
Саносян напомнил, что в прошлом году они принимали в Армении коллег о главе с главой МАГАТЭ, которые также посетили Мецаморскую АЭС. Министр также представил заключение главы МАГАТЭ после осмотра АЭС, в котором, в частности, отмечается, что рад видеть улучшения в области безопасности и надежности, достигнутые на станции.
“Думаю, МАГАТЭ даст соответствующий ответ”, - сказал Саносян.
Ранее стало известно, что Турция обратилась в Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) с требованием остановить эксплуатацию Армянской АЭС.