ԵԽ պատգամավորը Եվրամիության գործողությունների փոփոխություն է ակնկալում ԼՂ-ի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայից հետո
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդարանի ֆրանսիացի պատգամավոր Նատալի Լուազոյի կարծիքով՝ ԵՄ-ն ձախողել է միջնորդ լինելու իր քաղաքականությունը, եւ, այն ամենից հետո, ինչ տեղի է ունեցել վերջին օրերին Լեռնային Ղարաբաղում, պետք է գործի առանց հապաղելու։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հարցերին պատասխանելով՝ եվրախորհրդարանի պատգամավորը ցավով նշել է, որ ԵՄ-ում տարակարծությունն իրականություն է եւ վախ է հայտնել, որ միակարծություն չի լինի Ադրբեջանին պատժելու հարցում։ Լուազոն անդրադարձել է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի մշակութային ժառանգությունը փրկելուն եւ նշել, որ բազմիցս այդ հարցով դիմել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի տնօրենին եւ հիմա ավելի հստակ քայլեր է ձեռնարկելու։
Ադրբեջանն ամենուր խոստանում է, որ ազատ կարձակի բոլոր ցանկացողներին, ովքեր ցանկանում են լքել Լեռնային Ղարաբաղը և այսպես կոչված համաներում է անելու, բայց վերջին օրերին մենք ականատես ենք շինծու մեղադրանքներով ձերբակալությունների ալիքին և չգիտենք, թե ինչ կլինի ձերբակալվածների հետ: Ի՞նչ եք կարծում, ԵՄ-ն ի՞նչ կարող է անել այս տեսակ հակամարդկային հանցագործության դեմ պայքարելու համար՝ հաշվի առնելով, որ ոչ պաշտոնական տվյալներով Ադրբեջանը ցուցակագրել է և ձերբակալելու է բոլոր նրանց, ովքեր նպաստել են Լեռնային Ղարաբաղի զարգացմանը։
Եվրամիությունը պետք է պահանջի Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների լիակատար ազատ տեղաշարժը՝ նրանց, ովքեր ցանկանում են լքել տարածքը, ինչպես նաև նրանց, ովքեր ցանկանում են մնալ այնտեղ կամ վերադառնալ։ Եվրամիությունը պետք է նաեւ պահանջի հարգել նրանց անվտանգ, ազատ և արժանապատիվ ապրելու իրավունքը։ Այս իրավունքների հարգումն ապահովելու համար անհրաժեշտ է հուսալի միջազգային ներկայություն:
Թվում է՝ Հայաստանի Հանրապետության սահմանները կարմիր գիծ են բոլոր պետությունների համար։ Սակայն Ադրբեջանը 2022 թվականից ներխուժել է Հայաստան և չի նահանջում, ավելին՝ շարունակում է սպառնալ։ Միջազգային հանրությունն այս դեպքում էլ է լռում։ Ի՞նչ կոնկրետ միջոցներ կձեռնարկի ԵՄ-ն Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ոտնձգության դեպքում։
Ցանկալի է, որ ԵՄ դիտորդական առաքելության անդամների թիվը եւ մանդատն ընդլայնվեն, իսկ տեւողությունը երկարաձգվի և դիտորդների զեկույցները հրապարակվեն։ Հրատապ է նաև ավարտել սահմանի սահմանազատման աշխատանքները և ապահովել երկու երկրներից յուրաքանչյուրի տարածքային ամբողջականության հանդեպ հարգանքը։
Ըստ Ձեզ՝ ԵՄ-ն ձախողե՞լ է իր քաղաքականությունը և արցախահայության էթնիկ զտումների մասնակիցը դարձե՞լ։ Հնարավո՞ր է արդյոք, որ ԵՄ-ն վերանայի իր հարաբերությունները Ադրբեջանի հետ։ Ինչո՞վ եք բացատրում ԵՄ-ի համառությունը՝ Ադրբեջանին անպատիժ թողնելու և պատժամիջոցներ չկիրառելու հարցում։ Այլ կերպ ասած՝ էլ ի՞նչ պետք է անի Ադրբեջանը, որ վերջապես պատժվի։
Էթնիկ զտումների ականատես լինելն անպայման չի նշանակում մեղսակից լինել դրան, բայց դա նշան է, որ Եվրամիության միջնորդական ջանքերը ձախողվել են: Եվրամիության վերաբերմունքն այլևս չի կարող նույնը մնալ այս օրերին կատարվածի համատեքստում։ Միջնորդ լինելը չի ենթադրում ուժի կիրառման դիմաց պասիվ մնալ։ Ես դառնությամբ եմ նշում, որ ԵՄ-ն վերաբերմունք որդեգրելու հարցում վաղուց տարակարծիք է։ Պատժամիջոցներ կիրառելու համար անհրաժեշտ է անդամ պետությունների միակարծությունը։ Վախենամ՝ այն ձեռք չի բերվի։
Արցախյան հիմնախնդրի հումանիտար ճգնաժամի հետ մեկտեղ առկա է նաև մշակութային ահռելի ժառանգությունը կորցնելու վտանգը։ Արդյո՞ք արևմտյան քաղաքակրթությունը թույլ կտա՞ այս համամարդկային արժեքների ոչնչացումը:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն չկարողացավ կատարել իր առջեւ դրված խնդիրը։ Ես մի քանի անգամ ահազանգել եմ կառույցի գլխավոր տնօրենին և կրկնելու եմ իմ վճռական կոչը՝ Լեռնային Ղարաբաղում հայկական մշակութային ժառանգությունը պաշտպանելու և պահպանելու վերաբերյալ։ Նախիջեւանի նախադեպը պետք է մեզ նախաձեռնող դարձնի եւ ստիպի չսպասել այնքան, որ արդեն ուշ լինի։

Депутат Европарламента ждет перемен в действиях ЕС после военной агрессии Азербайджана против Нагорного Карабаха
По мнению Натали Луазо, члена Европарламента от Франции, ЕС провалил свою политику посредника, и после всего, что произошло в Нагорном Карабахе в последние дни, он должен действовать без промедления.
В Брюсселе, отвечая на вопросы корреспондента «Арменпресс» депутат Европарламента с сожалением отметила, что разногласия в ЕС - реальность, и выразила опасение, что не будет единодушия в вопросе наказания Азербайджана. Луазо коснулась и вопроса сохранения культурного наследия Нагорного Карабаха, отметив, что она неоднократно обращалась к директору ЮНЕСКО по этому вопросу и теперь предпримет более конкретные шаги.
- Азербайджан обещает, что освободит всех желающих покинуть Нагорный Карабах и объявит так называемую амнистию, но в последние дни мы наблюдаем волну арестов по сфабрикованным обвинениям и не знаем, что будет с арестованными. Как Вы думаете, что может сделать ЕС для борьбы с этим видом антигуманных преступлений, учитывая, что, по неофициальным данным, Азербайджан внес в список и арестует всех, кто способствовал развитию Нагорного Карабаха?
Европейский Союз должен потребовать полной свободы передвижения для жителей Нагорного Карабаха, тех, кто хочет покинуть территорию, а также тех, кто хочет остаться там или вернуться. Европейский Союз также должен потребовать уважения их права на безопасную, свободную и достойную жизнь. Для обеспечения уважения этих прав необходимо надежное международное присутствие.
-Казалось бы, что границы Республики Армения - это красная линия для всех государств. Однако Азербайджан вторгся в Армению с 2022 года и не уходит, более того, продолжает угрозы. Международное сообщество и в этом случае молчит. Какие конкретные меры предпримет ЕС в случае посягательства Азербайджана на суверенную территорию Армении?
Желательно расширить число членов и мандат миссии наблюдателей ЕС, продлить срок ее действия и опубликовать отчеты наблюдателей. Также необходимо срочно завершить работы по демаркации границы и обеспечить уважение территориальной целостности каждой из двух стран.
-На Ваш взгляд, ЕС провалил свою политику и стал участником этнической чистки арцахских армян? Возможно ли, чтобы ЕС пересмотрел свои отношения с Азербайджаном? Как Вы объясните упорство ЕС в том, чтобы оставить Азербайджан безнаказанным и не вводить санкции? Другими словами, что еще должен сделать Азербайджан, чтобы, наконец, понести наказание?
Наблюдение за этнической чисткой не обязательно означает соучастие в ней, но это признак того, что посреднические усилия Европейского Союза провалились. Позиция Евросоюза больше не может оставаться прежней в контексте того, что произошло в эти дни. Быть посредником не означает оставаться пассивным перед лицом применения силы. Я с горечью отмечаю, что ЕС уже давно находится в разногласиях по поводу своей позиции. Для применения санкций необходимо единогласие государств-членов. Боюсь, его не будет.
-Наряду с гуманитарным кризисом существует и опасность утраты огромного культурного наследия. Допустит ли западная цивилизация разрушение этих уникальных ценностей?
ЮНЕСКО не смогла выполнить поставленную перед ней задачу. Я несколько раз предупреждала генерального директора структуры и повторю свой решительный призыв защитить и сохранить армянское культурное наследие в Нагорном Карабахе. Прецедент Нахиджевана должен заставить нас проявить инициативу и заставить не ждать, пока будет слишком поздно.