ԼՂ-ից տեղահանվածների թիվն այս պահին 20 հազար 270 է. նրանցից 2850-ը տեղաբաշխվել են ՀՀ մարզերում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ ներքին գործերի նախարարության օպերատիվ կենտրոնից ստացված տվյալների համաձայն` Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված քաղաքացիների տեղաբաշխման կայաններում հաշվառվել է 20 հազար 270 անձ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը։
«Հաշվառումից հետո տեղի է ունենում տեղաբաշխում։ Քաղաքացիները սկզբում մուտք են գործում Կոռնիձորի հումանիտար կայան, այնուհետև Գորիսում տեղի է ունենում հաշվառումը։ Գորիսում արդեն իսկ լուծվել է 650 անձի կեցության հարց, Սիսիանում` 169, Տաթևում` 171, Կապանում` 324, Մեղրիում` 19։ Սյունիքի մարզում, ընդհանուր առմամբ տեղաբաշխվել է 1298 տեղահանված անձ։ Վայոց Ձորի մարզում տեղահանված անձանցից 532-ի կեցության հարցն է լուծվել, Գեղարքունիքի մարզում` 752-ի, Տավուշում` 268-ի»,-ասաց Բաղդասարյանը:

Число вынужденных переселенцев из НК в настоящее время составляет 20 270 человек
По данным оперативного центра МВД Армении, в центрах размещения вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха насчитывается 20 тысяч 270 человек. Как передает Арменпресс, об этом на пресс-конференции сообщила пресс-секретарь премьер-министра Армении Назели Багдасарян.
“После учета происходит распределение. Граждане сначала попадают на гуманитарную станцию Корнидзора, затем проходит перепись в Горисе. В Горисе уже решен вопрос заселения 650 лиц, в Сисиане - 169, в Татеве - 171, в Капане - 324, в Мегри - 19. Всего в Сюникской области размещено 1298 вынужденных переселенцев. Решен вопрос проживания 532 вынужденных переселенцев в Вайоцдзорской области, 752 - в Гегаркуникской области, и 268 - в Тавушской области”, - сказала Багдасарян.