Եվրահանձնաժողովը 5 մլն եվրոյի հումանիտար օգնություն կտրամադրի Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածներին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրահանձնաժողովն ակնկալում է Լեռնային Ղարաբաղից մարդկանց զանգվածային ելք դեպի Հայաստան և ստեղծված ճգնաժամով պայմանավորված՝ 5 միլիոն եվրո կտրամադրի մարդկանց աճող կարիքների բավարարման համար։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Եվրահանձնաժողովի տարածած հաղորդագրությունը։
5 միլիոն եվրոյից 500 000-ը կուղղվի արտակարգ աջակցությանը, որի մասին հայտարարվել է անցյալ շաբաթ, իսկ 4,5 միլիոն եվրո նոր ֆինանսական աջակցությունը կհատկացվի հետևյալ նպատակների համար՝
- աջակցություն Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան բռնի տեղահանված մարդկանց։ Այս օգնությունը կմատակարարվի Հայաստանում գործող ԵՄ գործընկեր տարբեր հումանիտար կազմակերպությունների միջոցով և կհասնի շուրջ 25 000 մարդու։ Առաջնահերթությունն է տրամադրել կանխիկ դրամական օգնություն, օթևան, ապահովել պարենային անվտանգություն և ապրուստի միջոցների աջակցություն։
- Աջակցություն Լեռնային Ղարաբաղի ներսում խոցելի մարդկանց։ Այս օգնությունը կտրամադրվի Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջոցով և նպատակ ունի շուրջ 60 000 մարդու օգնել սննդով, բուժօգնությամբ, ապաստանով և լոգիստիկայով։
«Մենք պետք է պատրաստ լինենք՝ աջակցելու հազարավոր մարդկանց, որոնք որոշել են փախչել Լեռնային Ղարաբաղից, հատկապես հաշվի առնելով, որ առաջիկա ձմեռը, ամենայն հավանականությամբ, փախստականներին կկանգնեցնի լրացուցիչ մարտահրավերների առաջ: ԵՄ-ն կտրուկ ընդլայնում է իր հումանիտար օգնությունը տարածաշրջանում՝ արտակարգ աջակցություն տրամադրելու կարիքավոր մարդկանց ինչպես Լեռնային Ղարաբաղի անկլավում, այնպես էլ այժմ Հայաստան տեղահանված մարդկանց: ԵՄ-ն հանձնառու է համակարգել մարդասիրական ջանքերը տեղում՝ օգնելու այս հակամարտությունից տուժածներին», - ասել է Ճգնաժամերի կառավարման հարցերով եվրահանձնակատար Ջանեզ Լենարչիչը։
Բացի այդ, հաղորդագրությունում նշվում է, որ ԵՄ-ն նաև մարդասիրական հարցերով փորձագետի կտեղակայի տարածաշրջանում, որը տեղում կաշխատի մարդասիրական գործընկեր կազմակերպությունների հետ՝ ապահովելու արագ արձագանք ճգնաժամին։

Еврокомиссия предоставит 5 млн евро на гуманитарную помощь вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха
Еврокомиссия ожидает массового исхода людей из Нагорного Карабаха в Армению и в связи с создавшимся кризисом предоставит 5 миллионов евро для удовлетворения потребностей этих людей. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на сообщение Еврокомиссии.
Из 5 миллионов евро 500 000 евро пойдут на оказание чрезвычайной помощи, объявленной на прошлой неделе, 4,5 миллиона евро будут направлены на:
- Поддержку людей, насильственно переселенных из Нагорного Карабаха в Армению. Эта помощь будет доставлена через различные партнерские гуманитарные организации ЕС, действующие в Армении, и охватит около 25 000 человек. Приоритетом является предоставление денежной помощи, жилья, продовольственной безопасности и поддержки средств к существованию;
- Поддержку уязвимых слоев населения в Нагорном Карабахе. Эта помощь будет предоставлена через Международный комитет Красного Креста и направлена на то, чтобы помочь около 60 000 человек продуктами питания, медицинской помощью, жильем и логистикой;
«Мы должны быть готовы поддержать тысячи людей, решивших бежать из Нагорного Карабаха, особенно с учетом того, что предстоящая зима, вероятно, создаст для беженцев дополнительные проблемы. ЕС резко расширяет свою гуманитарную помощь в регионе, чтобы оказать чрезвычайную поддержку нуждающимся людям как в анклаве Нагорного Карабаха, так и перемещенным в Армению лицам. ЕС привержен координации гуманитарных усилий на местах, чтобы помочь тем, кто пострадал от этого конфликта», - заявил европейский комиссар по кризисному управлению Янез Ленарчич.
Кроме того, в сообщении говорится, что ЕС также направит в регион эксперта по гуманитарным вопросам, который будет работать с партнерскими гуманитарными организациями на местах, чтобы обеспечить быстрое реагирование на кризис.