Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունել է Եկեղեցիների Համաշխարհային Խորհրդի պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը սեպտեմբերի 18-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունեց Եկեղեցիների Համաշխարհային Խորհրդի (ԵՀԽ) Գլխավոր քարտուղար Վերապատվելի Դր․ Ջերրի Պիլեյի գլխավորած պատվիրակությանը՝ ուղեկցությամբ ԵՀԽ Կենտրոնական հանձնախմբի փոխատենապետ Գերաշնորհ Տ․ Վիգեն արքեպիսկոպոս Այքազյանի։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, Նորին Սրբությունը, ողջունելով պատվիրակության անդամներին, իր գնահատանքը և շնորհակալությունը հայտնեց ԵՀԽ-ին արցախահայության իրավունքների պաշտպանությանը, Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակմանը և Արցախին հումանիտար օգնության ցուցաբերմանն ուղղված ջանքերի համար:
Անդրադառնալով տարածաշրջանում առկա մարտահրավերներին, Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ու Արցախի նկատմամբ շարունակվող ոտնձգություններին, Արցախում ստեղված հումանիտար աղետին՝ Վեհափառ Հայրապետը նշեց, որ միջազգային հանրության ոչ համարժեք արձագանքը, ինչպես և միջազգային ատյանների կայացրած վճիռների ու հնչեցրած կոչերի անտեսումն անհետևանք թողնելը տեղիք է տալիս Ադրբեջանի նմանօրինակ դատապարտելի քաղաքականության անարգել իրագործման։
Զրույցի ընթացքում Հայոց Հայրապետը խոսեց նաև Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական հոգևոր-մշակութային ժառանգության ոչնչացման և յուրացման փաստերի մասին:
Հանդիպմանը Նորին Սրբությունը կարևոր նկատեց միջազգային հանրության գործուն աջակցությունն Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների շուտափույթ վերադարձի, անհայտ կորածների ու զոհվածների աճյունների հայտնաբերման գործընթացներում։
Իր հերթին Դր․ Ջերրի Պիլեյն ընդգծեց, որ պատվիրակության այցը Հայաստան նպատակ է հետապնդում, ըստ ամենայնի, ծանոթանալու տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակին՝ պատրաստակամություն հայտնելով իրենց նպաստը բերելու արցախյան խնդրի խաղաղ կարգավորմանը։
ԵՀԽ Գլխավոր քարտուղարի հարցին ի պատասխան՝ Հայոց Հովվապետը լուսաբանություններ տվեց նաև տարածաշրջանում խաղաղության վերահաստատմանն ուղղված Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ջանքերի և տարածաշրջանի հոգևոր առաջնորդների եռակողմ հանդիպումների արդյունքների վերաբերյալ։

Католикос Всех Армян принял делегацию Всемирного Совета Церквей
18 сентября Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян Гарегин II принял делегацию Всемирного Совета Церквей во главе с генеральным секретарем ВСЦ преподобным Джерри Пилеем в сопровождении архиепископа Вигена Айказяна.
Как передает «Арменпресс», Его Святейшество, приветствуя членов делегации, выразил признательность и благодарность ВСЦ за усилия в защиту прав арцахских армян, разблокировании Лачинского коридора и оказании гуманитарной помощи Арцаху.
Касаясь текущих вызовов в регионе, продолжающихся посягательств Азербайджана на Армению и Арцах, гуманитарной катастрофы, созданной в Арцахе, Его Святейшество отметил, что неадекватная реакция международного сообщества, а также игнорирование решений, вынесенных международными судами, и призывов, остающееся без последствий, порождает такую предосудительную политику Азербайджана.
Армянский Патриарх рассказал также о фактах уничтожения и узурпации армянского духовного и культурного наследия на территориях, перешедших под контроль Азербайджана.
Он отметил и активную поддержку международного сообщества в процессе скорейшего возвращения удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных, а также обнаружения останков без вести пропавших и погибших.
Джерри Пилей подчеркнул, что визит делегации в Армению направлен на ознакомление с ситуацией в регионе, выражение готовности внести свой вклад в мирное решение арцахской проблемы.
Отвечая на вопрос генерального секретаря ВСЦ, Его Святейшество предоставил информацию об усилиях Армянской Апостольской Святой Церкви, направленных на восстановление мира в регионе, и результатах трехсторонних встреч духовных лидеров региона.