ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ ուժերի հրամանատարին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը սեպտեմբերի 14-ին ընդունել է ՌԴ ցամաքային զորքերի գլխավոր հրամանատար, բանակի գեներալ Օլեգ Սալյուկովին և Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերի նորանշանակ հրամանատար, գեներալ-մայոր Կիրիլ Կուլակովին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ՊՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, Սուրեն Պապիկյանը ողջունել է գեներալ-մայոր Կուլակովին՝ նոր պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ, և մաղթել նրան հաջողություններ խաղաղապահ առաքելության ընթացքում:
Հանդիպմանը քննարկվել են հայ-ադրբեջանական սահմանին և Լեռնային Ղարաբաղում՝ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում տիրող օպերատիվ իրավիճակը, առկա խնդիրները, Լեռնային Ղարաբաղում իրականացվող ՌԴ խաղաղապահ առաքելության արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված մի շարք հարցեր:
Նախարար Պապիկյանն ընդգծել է 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության բոլոր կետերի անշեղ կատարման անհրաժեշտությունը և կարևորել Լաչինի միջանցքի շուտափույթ ապաշրջափակմանն ուղղված ջանքերի գործադրումը:
Պաշտպանության նախարարը ներկայացրել էսահմանների երկայնքով Ադրբեջանի ԶՈՒ տեղաշարժերի և կուտակումների, պարբերաբար իրականացրած սադրանքների, հայկական դիրքերի ուղղությամբ հրաձգության և դրան զուգահեռապատեղեկատվության հաճախակի տարածման վերաբերյալտվյալներ:

Министр обороны РА принял командующего миротворческими силами РФ в Нагорном Карабахе
ЕРЕВАН, 14 СЕНТЯБРЯ, АРМЕНПРЕСС. 14 сентября Министр обороны Республики Армения Сурен Папикян принял главнокомандующего Сухопутными войсками России генерала армии Олега Салюкова и новоназначенного командующего Миротворческими силами Российской Федерации в Нагорном Карабахе, генерал-майора Кирилла Кулакова.
Как передает «Арменпресс» из сообщения Минобороны РА, Сурен Папикян поздравил генерал-майора Кулакова с вступлением в новую должность и пожелал ему успехов в миротворческой миссии.
На встрече обсуждалась оперативная обстановка на армяно-азербайджанской границе и в Нагорном Карабахе, зона ответственности миротворческих войск, существующие проблемы, а также ряд вопросов, направленных на повышение эффективности российской миротворческой миссии в Нагорном Карабахе. .
Министр Папикян подчеркнул, что в 2020 году необходимость неуклонного выполнения всех пунктов трехсторонней декларации от 9 ноября и подчеркнуть реализацию усилий, направленных на скорейшее разблокирование Лачинского коридора.
Министр обороны представил данные о перемещениях и скоплениях азербайджанских вооруженных сил вдоль границ, которые регулярно осуществляют провокации, обстреливают армянские позиции и параллельно с этим часто распространяют дезинформацию.