ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ ուժերի հրամանատարին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը սեպտեմբերի 14-ին ընդունել է ՌԴ ցամաքային զորքերի գլխավոր հրամանատար, բանակի գեներալ Օլեգ Սալյուկովին և Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերի նորանշանակ հրամանատար, գեներալ-մայոր Կիրիլ Կուլակովին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ՊՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, Սուրեն Պապիկյանը ողջունել է գեներալ-մայոր Կուլակովին՝ նոր պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ, և մաղթել նրան հաջողություններ խաղաղապահ առաքելության ընթացքում:
Հանդիպմանը քննարկվել են հայ-ադրբեջանական սահմանին և Լեռնային Ղարաբաղում՝ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում տիրող օպերատիվ իրավիճակը, առկա խնդիրները, Լեռնային Ղարաբաղում իրականացվող ՌԴ խաղաղապահ առաքելության արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված մի շարք հարցեր:
Նախարար Պապիկյանն ընդգծել է 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության բոլոր կետերի անշեղ կատարման անհրաժեշտությունը և կարևորել Լաչինի միջանցքի շուտափույթ ապաշրջափակմանն ուղղված ջանքերի գործադրումը:
Պաշտպանության նախարարը ներկայացրել էսահմանների երկայնքով Ադրբեջանի ԶՈՒ տեղաշարժերի և կուտակումների, պարբերաբար իրականացրած սադրանքների, հայկական դիրքերի ուղղությամբ հրաձգության և դրան զուգահեռապատեղեկատվության հաճախակի տարածման վերաբերյալտվյալներ:

Armenian Defense Minister holds meeting with Commander of Russian Ground Forces and Commander of peacekeepers in NK
YEREVAN, SEPTEMBER 14, ARMENPRESS. On September 14, Minister of Defense of the Republic of Armenia Suren Papikyan held a meeting with the Commander-in-Chief of the Ground Forces of the Russian Federation, General of the Army Oleg Salyukov, and the newly appointed Commander of the Russian Peacekeeping Contingent in Nagorno-Karabakh, Major General Kirill Kulakov.
The Minister of Defense of the Republic of Armenia congratulated Major General Kulakov on taking office and wished him success during the peacekeeping mission.
During the meeting the current situation on the Armenian-Azerbaijani border, around Nagorno Karabakh and the operational situation and existing issues in the area of responsibility of the Russian peacekeeping contingent, as well as a number of issues aimed at increasing the effectiveness of the Russian peacekeeping mission in Nagorno Karabakh were discussed, the ministry said in a press release.
Minister Papikyan emphasized the importance of the unconditional implementation of all the provisions of the trilateral statement of November 9, 2020, and highlighted the need for efforts aimed at unblocking the Lachin Corridor as soon as possible.
The Minister of Defense provided information on the movements and concentration of Azerbaijani armed forces along the borders, regular provocations, and shootings targeting Armenian outposts, as well as parallel to this, the frequent dissemination of disinformation.