ՀՀ և ԼՂ հետ սահմանին Ադրբեջանի զինտեխնիկայի և ԶՈՒ կուտակումները վատթարացնում են մարդու իրավունքների պաշտպանության վիճակը. ՀՀ ՄԻՊ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում իրականացված բաց աղբյուրների մշտադիտարկումները, ինչպես նաև ստացված ահազանգերի վերլուծությունն ու ուսումնասիրությունը վկայում են, որ ադրբեջանական կողմը մեծ քանակությամբ զինտեխնիկա և զինուժ է կուտակում Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծերի երկայնքով՝ առավել վատթարացնելով Լեռնային Ղարաբաղում և Հայաստանի սահմանամերձ բնակավայրերում մարդու իրավունքների պաշտպանության վիճակը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից, Պաշտպանի աշխատակազմում իրականացված մշտադիտարկումները վկայում են,որ վերջին շրջանում առավել մեծ մասշտաբների են հասել ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից տարբեր տրամաչափի զենքերից թիրախային գնդակոծությունները ՀՀ զինված ուժերի մարտական դիրքերի, ինչպես նաև քաղաքացիական բնակավայրերի և ենթակառուցվածքների ուղղությամբ՝ իրական վտանգ ստեղծելով սահմանամերձ բնակավայրերի խաղաղ բնակչության հիմնարար իրավունքների տեսանկյունից:
«Ավելի վաղ Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից սահմանամերձ բնակավայրերում իրականացված փաստահավաք աշխատանքների արդյունքները, ինչպես նաև Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերաբերյալ հրապարակված արտահերթ զեկույցները վկայում են, որ բնակիչների հիմնարար իրավունքների, այդ թվում՝ կյանքի և անվտանգության, ֆիզիկական և հոգեկան անձեռնմխելիության, կրթության, սեփականության, բավարար կենսամակարդակի և զբաղվածության, ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքների խախտումներն արդյունք են, այդ թվում՝ Ադրբեջանի իշխանությունների հայատյաց քաղաքականության և նպատակ են հետապնդում բնակիչներին պահելու լարված ու սթրեսային վիճակում՝ այդպիսով նպաստելով այդ տարածաշրջաններում հայաթափմանը և էթնիկ զտման քաղաքականությանը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Այս համատեքստում Պաշտպանը բարձր է գնահատում Freedom House միջազգային հեղինակավոր իրավապաշտպան կազմակերպության հայտարարությունը (http://cuts2.com/ntBJu), որում դատապարտվում է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա հարձակվելու ցանկացած միտում, ինչպես նաև արձանագրվում, որ Լաչինի միջանցքի շրջափակումն էթնիկ զտման վտանգ է ստեղծում տարածաշրջանի հայ բնակչության համար և սրում է շարունակվող հումանիտար ճգնաժամը:
Ըստ աղբյուրի՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի նման գործողությունները կոպտորեն խախտում են միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարդու հիմնարար իրավունքներին վերաբերելի հանրաճանաչ սկզբունքները: Ուստի, միջազգային հանրությունը պետք է պատշաճ գնահատական տա և գործուն քայլեր ձեռնարկի վերահաս աղետը կանխելու ուղղությամբ:

Human Rights Defender of Armenia expresses grave concern on Azeri military buildup
YEREVAN, SEPTEMBER 13, ARMENPRESS. The monitoring of open sources conducted by the Human Rights Defender’s Office of Armenia, as well as the analysis and study of the alarming-calls addressed to the Defender’s Office, prove that the Azerbaijani side is accumulating a large amount of military equipment and military forces along the lines of contact with Armenia and Nagorno-Karabakh, further worsening the situation of protection of human rights in Nagorno-Karabakh and the border communities of Armenia, the Human Rights Defender’s Office said in a statement.
"The monitoring carried out by the Defender’s Office proves that the targeted shootings conducted by the Azerbaijani armed forces from weapons of various calibers in the direction of the outposts of the Armenian Armed Forces, as well as the civilian communities and infrastructures have increased recently, creating a real danger from the viewpoint of the fundamental rights of the civilian population of the border communities.
"The results of the previous fact-finding activities carried out by the Human Rights Defender in the border communities, as well as the ad hoc reports of the Human Rights Defender on the blocking of the Lachin corridor prove that the violations of the fundamental human rights, including the rights to life and security, physical and mental integrity, education, property, entrepreneurship, are caused, among other factors, by the policy of Armenophobia of the Azerbaijani authorities, and are aimed at keeping the residents in a constant state of stress and anxiety, thus contributing to the depopulation of Armenians and ethnic cleansing policies in those regions.
"In this context, the Defender highly values the statement (http://cuts2.com/ntBJu) of the prestigious international human rights organization Freedom House, which condemns any plans to attack the sovereign territory of Armenia, and also notes that the blockade of the Lachin corridor creates a threat of ethnic cleansing for the Armenian population of the region and exacerbates the ongoing humanitarian crisis.
"The actions of the Azerbaijani armed forces grossly violate the universally recognized principles of international humanitarian law, and fundamental human rights. Therefore, the international community should make an adequate assessment, and take effective measures to the impending disaster," the Human Rights Defender’s Office added.