Խոսքերին պետք է հետևեն գործողություններ․ Փալոնն Ալիևին պատասխանատվության ենթարկելու կոչ է արել
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոնը կարծում է, որ խոսքերը պետք է վերածվեն գործողությունների, և Ադրբեջանի նախագահը պետք է պատասխանատվության ենթարկվի Արցախում էթնիկ զտման իր արշավի համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այսպես է նա արձագանքել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հեռախոսազրույցին, որի ժամանակ Բլինքենը կրկնել է Լաչինի միջանցքը բացելու կոչը։
«Պետքարտուղար Բլինքենն իրավացիորեն կոչ է անում դադարեցնել Լաչինի միջանցքի շրջափակումը, սակայն այս խոսքերին պետք է հետևեն իմաստալից գործողություններ, հատկապես այն պարագայում, որ Արցախում հումանիտար ճգնաժամը շարունակում է վատթարանալ», - գրել է Փալոնը X (նախկինում՝ Twitter) սոցիալական ցանցի իր էջում։
Կոնգրեսականը շեշտել է խաղաղության հաստատման համար Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին պատասխանատվության ենթարկելու կարևորությունը։
«Մարդկության դեմ Ալիևի հանցագործությունները և Արցախում էթնիկ զտման նրա միտումնավոր արշավը պետք է հետևանքներ ունենան», - գրել է նա՝ հավելելով, որ Կովկասում խաղաղություն չի հաստատվի, եթե «Ալիևը պատասխանատվության չենթարկվի հայ ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի համար»։

Congressman Frank Pallone calls for ‘meaningful action’ to end blockade, hold Aliyev responsible for aggression
YEREVAN, SEPTEMBER 7, ARMENPRESS. United States Congressman Frank Pallone has called for 'meaningful action' to achieve an end to the Azeri blockade of the Lachin Corridor.
Pallone commented on Secretary of State Antony Blinken’s September 1 phone call with Azerbaijani President Ilham Aliyev, when Blinken urged the Azeri leader to end the blockade.
“Secretary Blinken is rightfully calling for an end to the blockade of the Lachin Corridor, but these words must be met with meaningful action. Especially, as the humanitarian crisis in Artsakh continues to worsen,” Pallone said in a post on X.
“There must be real consequences for Aliyev's crimes against humanity and his deliberate campaign of ethnic cleansing in Artsakh. Peace in the Caucasus will continue to be evasive if Aliyev is not held responsible for Azerbaijan's aggression against the Armenian people,” he added.