Սան Պաուլոյի նախկին դատախազը նահանգային խորհրդարանում բարձրացրել է ԼՂ շրջափակման հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սան Պաուլոյի նահանգային խորհրդարանի շենքում սեպտեմբերի 4-ին տեղի է ունեցել բրազիլահայ (նաև Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի), Սան Պաուլո նահանգի նախկին դատախազ Կենարիկ Բուժիկյանին պատվելու միջոցառումը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ իր ելույթի ընթացքում Բուժիկյանը ներկայացրել է պատմական և իրավական փաստեր Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ՝ կապելով այն նաև ներկայումս Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցող իրադարձությունների հետ:
Նա նաև նշել է, որ Հայոց ցեղասպանության չճանաչված լինելը համարձակություն է տալիս ադրբեջանական իշխանություններին Լեռնային Ղարաբաղի հայերի նկատմամբ ցեղասպանություն իրականացնելու համար, նրանք շարունակաբար շրջափակման մեջ են պահում տարածաշրջանի՝ բացառապես հայ 120 հազար բնակչությանը:
Բուժիկյանի ելույթի ընթացքում դահլիճում Արցախն ապաշրջափակելու կոչերով ցուցապաստառներ են բացել բրազիլահայ ակտիվիստները: Պաստառների վրա գրված է եղել «#SOSARTSAKH» և «Բացե´ք Ադրբեջանի կողմից շրջափակված #THEROADOFLIFE»:

Бывший прокурор Сан-Паулу в парламенте штата подняла вопрос о блокаде Нагорного Карабаха
В здании Парламента штата Сан-Паулу 4 сентября состоялось мероприятие в честь бразильского деятеля армянского происхождения (также гражданина Республики Армения), бывшего прокурора штата Сан-Паулу Кенарик Бужикян.
Как сообщает Арменпресс, в ходе своего выступления Бужикян представила историко-правовые факты, касающиеся Геноцида армян, связав их с происходящими сейчас в Нагорном Карабахе событиями.
Она также отметила, что непризнание Геноцида армян воодушевляет власти Азербайджана совершить геноцид против армян Нагорного Карабаха, они держат 120-тысячное армянское население региона в блокаде.
Во время выступления Бужикян активисты армянского происхождения развернули в зале плакаты с призывом к деблокаде Арцаха. На плакатах было написано «#SOSARTSAKH» и «Откройте заблокированный Азербайджаном #THEROADOFLIFE».