«Արմենպրես»-ն ու Հայաստանի պատմության թանգարանն ընդլայնում են համագործակցությունը. կնքվեց հուշագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի պատմության թանգարանի և «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալության միջև ստորագրվեց հուշագիր, որով արձանագրվեց երկու կառույցների համագործակցության նոր փուլն ու մեկնարկը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ երկու կառույցներն առաջիկայում նոր նախաձեռնություններով հանդես կգան:
«Արմենպրես»-ի տնօրեն Նարինե Նազարյանը խորհրդանշական համարեց, որ համագործակցության նոր փուլի մեկնարկի մասին հայտարարում են Հայաստանի պատմության թանգարանը, որը օրերս կտոնի հիմնադրման 104-ամյակը, և «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը, որն այս տարի նշում է 105-րդ տարեդարձը:
«Երկու կառույցներն իրենց մեջ պատմություն են կրում, մեկ դարից ավելի Հայաստանի Հանրապետության կողքին են և հանձնառու են նոր նախաձեռնություններով, գաղափարներով ու ավելի ստեղծարար մոտեցումներով ինչպես մինչև օրս փոխանցված ժառանգությունը «վերադարձնել» հանրությանը, այնպես էլ այսօր կերտվող պատմությունը վավերագրել ու թողնել սերունդներին»,- նշեց Նազարյանը։
Նա կարևոր համարեց Հայաստանի պատմական, մշակութային ժառանգությունը նաև աշխարհին ներկայացնելը, որը հնարավոր կդառնա «Արմենպրես»-ի` միջազգային գործընկերների հետ ամուր հարաբերությունների, տասնամյակների քննությունը բռնած հուսալի կապերի և գործակալության բազմալեզու լրատվական ժապավենի շնորհիվ։
Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը ևս նշեց, որ երկու կառույցներն էլ գալիս են դեռևս Առաջին հանրապետությունից, ունեն ավելի քան 100 տարվա պատմություն, շատ հետաքրքիր և բազմաբովանդակ գործունեություն, ժառանգություն, ավանդույթներ և ամենակարևորը՝ միմյանց օգնելու մեծ հնարավորություններ:
«Այս առումով թանգարանի համար շատ կարևոր էր «Արմենպրես»-ի նման գործընկեր ունենալը, և անընդհատ կազմակերպվող հանրային, մշակութային տարբեր միջոցառումներն «Արմենպրես»-ի հետ համատեղ լուսաբանելը, ներկայացնելը»,-ասաց նա:
Պողոսյանն ընդգծեց՝ թանգարանի համար սա առաջին նման հուշագիրն է կայացած լրատվական գործակալության հետ: Նրա խոսքով՝ երկու կառույցները միասին համագործակցելու շատ գաղափարներ ունեն:
«Ե՛վ «Արմենպրես»-ը, և՛ Հայաստանի պատմության թանգարանն արխիվային վավերագրական լուսանկարների, տեղեկատվական նյութերի մեծ պաշար ունեն, որոնք պահվում են երկու կառույցներում: Դրանք հետագայում կդառնան հետաքրքիր թեմատիկ կամ տարբեր ձևաչափի ցուցադրություններ»,- ասաց նա:

«Арменпресс» и Музей истории Армении расширяют сотрудничество: подписан меморандум
Между Музеем истории Армении и государственным информационным агентством “Арменпресс” подписан меморандум, которым фиксируется новый этап сотрудничества между двумя структурами. Как сообщает Арменпресс, в ближайшее время стороны выступят с новыми инициативами.
Директор “Арменпресс” Наринэ Назарян назвала символичным, что Музей истории Армении, который скоро отметит свое 104-летие, и информационное агентство “Арменпресс”, которое в этом году отмечает свое 105-летие, объявляют о начале нового этапа сотрудничества.
MXO_2793.JPG (696 KB)
Обе структуры несут в себе историю, действуют в Армении уже более века и стремятся новыми инициативами, идеями и более креативными подходами «вернуть» обществу переданное им на хранение наследие, а также задокументировать историю, которая создается сегодня, и передать ее поколениям”, - отметила Назарян.
Она подчеркнула важность представление миру исторического и культурного наследия Армении, что станет возможным благодаря прочным связям “Арменпресс” с международными партнерами и многоязычной новостной ленте агентства.
MXO_2816.JPG (751 KB)
Директор Музея истории Армении Давид Погосян отметил, что обе структуры восходят к Первой республике, имеют более чем 100-летнюю историю, очень интересную и содержательную деятельность, наследие, традиции и, самое главное, большие возможности для оказания помощи друг другу.
В этом смысле для Музея очень важно иметь такого партнера, как “Арменпресс”, и совместно с “Арменпресс” освещать и представлять различные общественные и культурные мероприятия”, - сказал он.
MXO_2829.JPG (778 KB)
Погосян подчеркнул, что это первый подобный меморандум Музея с состоявшимся информационным агентством. По его словам, у двух структур есть много идей по сотрудничеству.
И “Арменпресс”, и Музей истории Армении имеют большой фонд архивных документальных фотографий и информационных материалов, которые хранятся в обеих структурах. В дальнейшем они станут интересными тематическими выставками или мероприятиями разного формата”, - директор Музея истории Армении.