Հայ-ամերիկյան զորավարժություններին կմասնակցի 85 ամերիկացի ու 175 հայաստանցի զինվորական
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում անցկացվելիք «ԱՐԾԻՎ ԳՈՐԾԸՆԿԵՐ-2023»հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժություններին կմասնակցի 85 ամերիկացի ու 175 հայաստանցի զինվորական։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս տեղեկությունը «Reuters» լրատվական գործակալությանը փոխանցել է Միացյալ Նահանգների պաշտպանության նախարարության խոսնակը։
Նրա խոսքով՝ ամերիկացի զինվորականների կազմում է լինելու նաև Կանզասի ազգային գվարդիան, որն արդեն 20 տարի համագործակցում է Հայաստանի հետ։ Զորավարժությունների ընթացքում ամերիկացի զինվորականները կօգտագործեն հրաձգային զինատեսակներ և չեն կիրառի ծանր զինտեխնիկա։
Ավելի վաղ, Պաշտպանության նախարարությունը հայտնել էր, որ սեպտեմբերի 11-ից 20-ը Հայաստանում կանցկացվի «ԱՐԾԻՎ ԳՈՐԾԸՆԿԵՐ-2023» հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժությունը։ Նշվում է, որ այն կանցկացվի Պաշտպանության նախարարության խաղաղապահ բրիգադի «Զառ» ուսումնական կենտրոնում և Պաշտպանության նախարարության N ուսումնական կենտրոնում՝ միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում մասնակցության նախապատրաստման շրջանակներում։
Զորավարժության նպատակն է բարձրացնել միջազգային խաղաղապահ առաքելությունների մասնակցող ստորաբաժանման փոխգործակցելիության մակարդակը խաղաղապահ գործողությունների շրջանակում, իրականացնել կառավարման և մարտավարական հաղորդակցման լավագույն փորձի փոխանակում, ինչպես նաև բարձրացնել հայկական ստորաբաժանման պատրաստվածությունը ՆԱՏՕ/ ԳՀԽ «Օպերատիվ Կարողությունների Հայեցակարգ»-ի պլանային գնահատման համար։

Pentagon releases details on joint exercise with Armenian troops
YEREVAN, SEPTEMBER 6, ARMENPRESS. The Pentagon has released details on the upcoming Eagle Partner 2023 joint Armenia-U.S. military exercise.
A U.S. military spokesperson told Reuters that 85 U.S. soldiers and 175 Armenians would take part. He said the Americans - including members of the Kansas National Guard which has a 20-year-old training partnership with Armenia - would be armed with rifles and would not be using heavy weaponry.
Armenia will host the Eagle Partner 2023 joint Armenian-U.S. military exercise from September 11-20, the Armenian Ministry of Defense announced on Wednesday.
“The purpose of the exercise is to increase the level of interoperability of the unit participating in international peacekeeping missions within the framework of peacekeeping operations, to exchange best practices in control and tactical communication, as well as to increase the readiness of the Armenian unit for the planned NATO/PfP "Operational Capabilities Concept" evaluation. Within the framework of preparation for peacekeeping missions, units preparing for international peacekeeping operations frequently participate in similar joint exercises and trainings in partner countries,” the Defense Ministry added.