Հայաստանում կանցկացվի «ԱՐԾԻՎ ԳՈՐԾԸՆԿԵՐ-2023» հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժություն
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Միջազգային Խաղաղապահ առաքելություններում մասնակցության նախապատրաստման շրջանակում սեպտեմբերի 11-20-ը Հայաստանում՝ ՊՆ խաղաղապահ բրիգադի «Զառ» ուսումնական կենտրոնում և ՊՆ N ուսումնական կենտրոնում, կանցկացվի «ԱՐԾԻՎ ԳՈՐԾԸՆԿԵՐ-2023» հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժությունը։ Զորավարժությունը ենթադրում է խաղաղապահ առաջադրանքների ընթացքում հակամարտող կողմերի միջև կայունացման գործողություններ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՊՆ-ից, զորավարժության նպատակն է բարձրացնել միջազգային խաղաղապահ առաքելությունների մասնակցող ստորաբաժանման փոխգործակցելիության մակարդակը խաղաղապահ գործողությունների շրջանակում, իրականացնել կառավարման և մարտավարական հաղորդակցման լավագույն փորձի փոխանակում, ինչպես նաև բարձրացնել հայկական ստորաբաժանման պատրաստվածությունը ՆԱՏՕ/ ԳՀԽ «Օպերատիվ Կարողությունների Հայեցակարգ»-ի պլանային գնահատման համար:
Խաղաղապահ առաքելությունների նախապատրաստության շրջանակում միջազգային խաղաղապահ գործողությունների համար նախապատրաստվող ստորաբաժանումները պարբերաբար մասնակցում են նմանօրինակ համատեղ զորավարժությունների և վարժանքների գործընկեր երկրներում»:

Armenia to host Eagle Partner 2023 joint military exercise with United States
YEREVAN, SEPTEMBER 6, ARMENPRESS. Armenia will host the Eagle Partner 2023 joint Armenian-U.S. military exercise from September 11-20, the Ministry of Defense announced Wednesday.
"In the framework of preparation for participation in international peacekeeping missions the Armenia-U.S. joint exercise "EAGLE PARTNER 2023" will be held from 11 to 20 September in Armenia, particularly in "Zar" Training Center of the Peacekeeping Brigade and the N Training Center of the Ministry of Defense,” the Ministry of Defense said in a statement.
The exercise involves stabilization tasks between conflicting parties during peacekeeping missions.
“The purpose of the exercise is to increase the level of interoperability of the unit participating in international peacekeeping missions within the framework of peacekeeping operations, to exchange best practices in control and tactical communication, as well as to increase the readiness of the Armenian unit for the planned NATO/PfP "Operational Capabilities Concept" evaluation. Within the framework of preparation for peacekeeping missions, units preparing for international peacekeeping operations frequently participate in similar joint exercises and trainings in partner countries,” the Defense Ministry added.