Ադրբեջանի Կարմիր մահիկի ընկերությունը խախտում է չեզոքության սկզբունքը՝ ներգրավվելով քաղաքական գործընթացում. Հայկական Կարմիր Խաչ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի Կարմիր մահիկի ընկերությունը խախտում է Կարմիր խաչի և Կարմիր մահիկի միջազգային շարժման հիմնարար սկզբունքները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարություն է տարածել Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունն՝ արձագանքելով օգոստոսի 22-ին Ադրբեջանի Կարմիր մահիկի ընկերության հայտարարությանը:
«Կարմիր մահիկի ընկերությունը խախտում է նախ և առաջ չեզոքության սկզբունքը, և ներգրավվում է քաղաքական գործընթացում՝ բարձրաձայնելով իր կառավարության դիրքորոշումը, այն է՝ փակ պահել Լաչինի միջանցքը (այդ թվում, այսպես կոչված, այլընտրանքային ուղիներ առաջարկելու միջոցով)։
Ադրբեջանի Կարմիր մահիկին քաղաքական գործընթացներում ներքաշումը հակասում է Կարմիր խաչի միջազգային շարժման հիմնարար սկզբունքներին՝ վերջինս չունի քաղաքական հայտարարություններ անելու և քաղաքական օրակարգին ծառայելու մանդատ։
Սա կոպիտ խախտում է և համահունչ չէ Շարժման սկզբունքներին և արժեքներին, ինչպես նաև մարդասիրական օրակարգին։
Ներկա պահին Ադրբեջանը նաև օգտագործելով Կարմիր մահիկի ընկերությունը՝ փորձում է խոչընդոտել ԿԽՄԿ որպես միակ մարդասիրական միջազգային կազմակերպության գործունեությունը Լեռնային Ղարաբաղում։ Դրա վառ վկայությունն է Վագիֆ Խաչատրյանի առևանգումը անցակետում ԿԽՄԿ ուղեկցությամբ Հայաստան՝ վիրահատության նպատակով տեղափոխվելու ճանապարհին։ Վերջինս առևանգվեց, երբ գտնվում էր միջազգային մարդասիրական իրավունքի պաշտպանության ներքո։
2023 թվականի հուլիսի 26-ից Հայաստանից ուղարկված մարդասիրական բեռը կանգնած է Հակարի կամրջի մոտ։ Ադրբեջանի Կարմիր մահիկը կարող էր օգտագործել իր «մարդասիրական ներուժը»՝ համոզելու Լաչինի միջանցքը փակած և մարդասիրական աղետ առաջացրած կողմին բացելու այն՝ հարգելով մարդասիրական սկզբունքները»,- նշված է Հայկական Կարմիր Խաչի հայտարարության մեջ:
Հայտարարության մեջ հիշեցվում է, որ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն հուլիսի 25-ի իր հայտարարությամբ միջազգային հանրության ուշադրությունն է հրավիրել Լեռնային Ղարաբաղում ահագնացող հումանիտար իրավիճակի վրա, ինչը ներկայացվել է նաև Անվտանգության խորհրդում ՄԱԿ Մարդասիրական հարցերի համակարգման գրասենյակի (OCHA) ներկայացուցչի կողմից:
«Այսպիսով, ավելի քան հրատապ է դառնում ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումների անհապաղ իրականացումը։
Մենք կոչ ենք անում Կարմիր խաչի միջազգային շարժման բաղկացուցիչներին՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին, Կարմիր խաչի և Կարմիր մահիկի ընկերությունների միջազգային ֆեդերացիային և Ադրբեջանի Կարմիր մահիկի ընկերությանը անշեղորեն հետևել և հավատարիմ մնալ Շարժման սկզբունքներին՝ տանելու իրենց մանդատների շրջանակներում փոխլրացնող դերը՝ ի նպաստ մարդասիրական առաքելության արդյունավետ իրականացման։
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը (ՀԿԽԸ), լինելով Կարմիր խաչի և Կարմիր մահիկի միջազգային շարժման լիիրավ անդամ, առաջնորդվում է Շարժման հիմնարար սկզբունքներով` Մարդասիրություն, Անկողմնակալություն, Չեզոքություն, Անկախություն, Կամավորություն, Եզակիություն, Համընդհանրություն։
Հանդիսանալով կառավարությանն աջակցող կառույց՝ մարդասիրական ոլորտում, ՀԿԽԸ-ն արդեն 103 տարի է գործունեություն է ծավալում հանրապետության ամբողջ տարածքում հետևյալ ռազմավարական ուղղություններով՝ աղետների կառավարում, բնակչության տեղաշարժ, սոցիալ – առողջապահություն, առաջին օգնություն, երիտասարդական, մարդասիրական արժեքների տարածում և այլն:
ՀԿԽԸ առաքելությունն է նվազեցնել բնակչության խոցելիությունը` մարդասիրության ուժի մոբիլիզացմամբ, նախապատրաստվել դիմակայելու այն իրավիճակներին, որոնք կարող են բնակչության խոցելիության պատճառ դառնալ, ցուցաբերել անհրաժեշտ օգնություն` սատարելով սոցիալ-տնտեսական ծանր պայմաններում գտնվող մարդկանց»,- եզրափակվում է Հայկական Կարմիր խաչի հայտարարությունը:

Azerbaijan Red Crescent Society violates principle of neutrality and gets involved in politics, warns ARCS
YEREVAN, AUGUST 24, ARMENPRESS. The Azerbaijan Red Crescent Society violates the fundamental principles of the International Red Cross and Red Crescent Movement, first of all, the principle of neutrality, the Armenian Red Cross Society (ARCS) said in a statement on Thursday.
Below is the full statement issued by ARCS.
“Azerbaijan Red Crescent Society violates the fundamental principles of the International Red Cross and Red Crescent Movement, first of all, the principle of neutrality, and gets involved in political process, raising the position of its government, that is, to keep the Lachin Corridor closed (also through the suggestion of so-called alternative routes).
The drawing in of the Azerbaijan Red Crescent Society in the political processes contradicts to the Fundamental Principles of the Red Cross and Red Crescent International Movement; the later does not have mandate to make political statements and serve the political agenda.
This is a rude breach and non-compliance to the Movement principles and values as well as to the humanitarian agenda.
Presently, Azerbaijan also using the Azerbaijan Red Crescent Society is trying to obstruct the activity of the ICRC as the only humanitarian international organization operating in Nagorno - Karabakh.
Clear evidence of that was the abduction of Vagif Khachatryan, who was kidnapped near the checkpoint on his way to be transferred to Armenia for surgery under ICRC escort.He was kidnapped while under the protection of International Humanitarian Law.
Since July 26, 2023, a convoy carrying humanitarian aid sent by Armenia is stranded on Hakari Bridge․ Тhe Azerbaijan Red Crescent Society could use its “humanitarian power” to convince the side which blocked the Lachin corridor and caused the humanitarian catastrophe to open it respecting humanitarian principles.
The International Committee of the Red Cross, with its July 25, 2023 statement attracted the attention of the international community towards the concerning humanitarian situation in Nagorno-Karabakh, which was also presented during the Security Council by the representative of OCHA.
Hence, it is an urgent necessity to ensure the immediate implementation of the decisions of the UN International Court of Justice from 22 February and 6 July, 2023.
We are calling upon all the components of International Red Cross Movement: International Committee of the Red Cross, International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies and Azerbaijan Red Crescent Society to steadily follow and adhere to the Movement principles, to fulfill their complementary roles within their mandates, in favor of effective humanitarian mission implementation.”