Իր անչափահաս երեխային ֆիզիկական, հոգեկան և սեռական բռնության ենթարկելու համար մեղադրվող կինը կալանավորվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քննչական կոմիտեի Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչությունում իրականացված քննչական և վարութային անհետաձգելի գործողությունների արդյունքում պարզվել են անչափահաս երեխաների մոր` Ա.Ա.-ի կողմից Գավառ քաղաքի իրենց բնակարանում իր երեխայի նկատմամբ ֆիզիկական ուժեղ ցավ, հոգեկան ուժեղ տառապանք պատճառելու, սեքսուալ բնույթի բռնի գործողություններ կատարելու, ինչպես նաև՝ իր մյուս անչափահաս երեխաներին պոռնկագրական բնույթի նյութեր պատրաստելու հետ կապված գործողություններ կատարելուն հակելու և ներգրավելու, պոռնկագրական նյութեր պատրաստելու, տարածելու դեպքի՝ էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ: «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեից։
«Ձեռք բերված փաստերի հիման վրա 2023թ. օգոստոսի 19-ին երեխաների մոր նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել և նրան մեղադրանք է ներկայացվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 196-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ, 4-րդ և 6-րդ կետերով, 198-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով, 239-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով, 300-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2- րդ կետերով: Առաջադրված մեղադրանքում կինն իրեն մեղավոր է ճանաչել:
Վարույթն իրականացնող մարմինը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց երկու ամսով կալանավորումն ընտրելու վերաբերյալ, որը բավարարվել է»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից նաև ձեռնարկվել են երեխաների ապաստանի, խնամքի և անվտանգության ապահովման ուղղությամբ համապատասխան միջոցներ։
Մասնավորապես՝ քննիչի գրությամբ, սահմանված ընթացակարգով, երեխաները տեղափոխվել են համապատասխան խնամքի կենտրոններ։

Арестована обвиняемая в физическом, психологическом и сексуальном насилии над несовершеннолетним ребенком
В результате неотложных следственных и административных действий, проведенных в Гегаркуникском областном следственном управлении Следственного комитета РА, установлено, что мать несовершеннолетних детей А.А. в их квартире в г. Гавар причиняла сильную физическую боль и душевные страдания своему ребенку, совершая насильственные действия сексуального характера, а также выявлен ряд обстоятельств, имеющих существенное значение по делу о склонении и привлечении других своих несовершеннолетних детей к совершению действий, связанных с изготовлением и распространением порнографических материалов.Об этом Арменпресс сообщили в Следственном комитете РА.
«На основании полученных фактов 19 августа 2023 года в отношении матери детей было возбуждено публичное уголовное преследование по обвинению согласно пунктам 3, 4 и 6 части 2 статьи 196 УК РА, пунктам 1 и 2 части 3 статьи 198, части 2 статьи 239 УК РА и пунктами 1 и 2 части 3 статьи 300 УК РА. Женщина признала вину по предъявленным обвинениям.
Орган, ведущий производство, внес в суд ходатайство об избрании в качестве меры пресечения в отношении последней содержания под стражей на два месяца, которое было удовлетворено", - говорится в сообщении.
Согласно источнику, орган, осуществляющий производство, также принял надлежащие меры для обеспечения приюта, ухода и безопасности детей.
В частности, согласно письму следователя, в установленном порядке дети были переведены в соответствующие воспитательные учреждения.
Отмечается, что принимаются меры по выяснению всех обстоятельств произошедшего.
Лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным до тех пор, пока его вина не будет доказана в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения, вступившим в законную силу приговором суда.