Հնդկաստանը թանկարժեք դեղամիջոցի նոր խմբաքանակ է տրամադրել Հայաստանին
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստան-Հնդկաստան համագործակցության շրջանակում թանկարժեք դեղամիջոցի նոր խմբաքանակը Հնդկաստանի դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհանին պաշտոնապես հանձնել է Պրոֆ. Ռ. Հ. Յոլյանի անվան արյունաբանական կենտրոնին: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է Հայաստանի առողջապահության նախարարության տարածած հաղորդագրությունից:
Առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալ Լենա Նանուշյանը ողջունելով Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպանին` բարձր է գնահատել երկու երկրների գործակցությունը հատկապես առողջապահական ոլորտում, ընդգծել այս բարեգործական ծրագրի կարևորությունը, որի արդյունքում թանկարժեք դեղահաբը հայ երեխաներին է հասնում անվճար:
400 տուփ` 20 000 դեղահաբ, տրամադրվելու է թալասեմիա հիվանդության դեմ բուժում ստացող բոլոր` 130 բուժառուներին: Նշվում է, որ նրանք այս դեղն օգտագործում են ամեն օր:
Լենա Նանուշյանի ուղեկցությամբ՝ Հնդկաստանի դեսպանը շրջել է արյունաբանական կենտրոնում, ծանոթացել պայմաններին, ձեռքբերումներին: Նրանք քննարկել են առողջապահական ոլորտում հայ-հնդկական համագործակցության նոր ուղիներ:

India donates medication for thalassemia patients in Armenia
YEREVAN, JULY 31, ARMENPRESS. India has donated 20,000 pills of an expensive medication used to treat thalassemia to the Armenian healthcare authorities.
The medication was officially handed over to First Deputy Healthcare Minister Lena Nanushyan by Ambassador of India to Armenia Nilakshi Saha Sinha at the Yolyan Hematology Center in Yerevan.
Nanushyan commended the healthcare partnership between Armenia and India and underscored the importance of this donation, thanks to which the expensive drugs are given to ill children for free.
All 130 patients who are suffering from thalassemia will be given the medication for free.
Nanushyan and the Indian Ambassador also discussed new directions of cooperation between Armenia and India in the healthcare sector.