Հայաստանի ՄԻՊ-ն Ադրբեջանի կողմից առևանգված բուժառուի հարցով կդիմի միջազգային կազմակերպություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը Հայաստան բուժման նպատակով տեղափոխվող Լեռնային Ղարաբաղի 68-ամյա քաղաքացուն ադրբեջանցիների կողմից արգելանքի վերցնելու դեպքի առնչությամբ կապ է հաստատել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի գործընկերների հետ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՄԻՊ գրասենյակից:
«Խնդրի առնչությամբ Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը կապ է հաստատել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի գործընկերների հետ, շարունակում է իրականացնել փաստահավաք աշխատանքներ:
Դեպքի առնչությամբ մանրամասներ ճշտելուց հետո Պաշտպանը կդիմի նաև մարդու իրավունքների մանդատ ունեցող միջազգային կազմակերպություններին»,-ասված է հայտարարությունում:
Հուլիսի 29-ին ավելի վաղ նաև հայտնի էր դարձել, որ 68-ամյա բուժառուն, ով Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան բուժօգնության էր տեղափոխվում՝ Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի ուղեկցությամբ, առևանգվել է Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայության կողմից ապօրինի տեղադրված անցակետում։Ոչ ԿԽՄԿ-ի ներկայացուցիչները, ոչ ռուս խաղաղապահները տեղյակ չեն Ադրբեջանի կողմից ապօրինաբար առևանգված քաղաքացու գտնվելու վայրի մասին:

Human Rights Defender of Armenia to contact international organizations over kidnapping of NK patient by Azerbaijan
YEREVAN, JULY 29, ARMENPRESS. Human Rights Defender of Armenia Anahit Manasyan has contacted the International Committee of the Red Cross (ICRC) regarding the detention of the 68-year-old Nagorno-Karabakh patient who was being transported to Armenia for treatment, her office said in a statement.
“Human Rights Defender Anahit Manasyan has contacted partners at the International Committee of the Red Cross regarding the issue, she continues to carry out fact-finding work. After clarifying details on the incident, the Human Rights Defender will also apply to international human rights organizations,” Manasyan’s office said.
On July 29, a Nagorno-Karabakh patient was detained and taken to an unknown location by Azerbaijani border guards while being evacuated by the International Committee of the Red Cross to Armenia for treatment.
The Foreign Ministry spokesperson said that the kidnapping of the patient by Azerbaijan constitutes a flagrant violation of international humanitarian law.