ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարը Պյոտր Սկվեչինսկիին առաջարկել է քննարկել Լեհաստանի համալսարաններից մեկի հենքի վրա հայագիտական կենտրոն ստեղծելու հնարավորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Lեհաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պյոտր Սկվեչինսկիին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ԿԳՄՍ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպմանը մասնակցել է նաև նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Ժաննա Անդրեասյանը, ողջունելով դեսպանին, շնորհավորել է նրան նշանակման կապակցությամբ և վստահություն հայտնել, որ իր դիվանագիտական գործունեությամբ նա կնպաստի հայ-լեհական հարաբերությունների շարունակական զարգացմանն ու փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնմանը՝ մասնավորապես ԿԳՄՍՆ համակարգման ոլորտներում։
«Լեհաստանի հետ արդեն իսկ ունենք համագործակցության թե՛ հաջողված փորձ, թե՛ մեծ պոտենցիալ: Մասնավորապես՝ համագործակցության մեծ հեռանկարներ կան բարձրագույն կրթության ոլորտում, հատկապես հետաքրքիր է բարձրագույն կրթության կառավարման ոլորտում փորձի փոխանակման հնարավորությունը»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանն՝ առաջարկելով քննարկել Լեհաստանի համալսարաններից մեկի հենքի վրա հայագիտական կենտրոն ստեղծելու հնարավորությունը, որը թույլ կտա նաև զարգացնել միջբուհական համագործակցությունը:
ԿԳՄՍ նախարարն առաջարկել է դիտարկել նաև Լեհաստանում հայ մշակույթի օրերի և Հայաստանում Լեհաստանի մշակույթի օրերի անցկացման հնարավորությունը, սպորտի ոլորտում՝ մարզիկների և մարզիչների փոխանակման ծրագրերի իրականացումը, ինչպես նաև համատեղ ուսումնամարզական հավաքների անցկացումը, սպորտային մենեջմենթի և սպորտային բժշկություն ոլորտում փորձի փոխանակման հնարավորությունը: Նախարարն ընդգծել է՝ առանձնահատուկ ուշադրության է արժանի նաև երիտասարդական քաղաքականության ոլորտը՝ երիտասարդության մասին օրենսդրության մշակման և մարզաբնակ երիտասարդների համար զարգացման հնարավորությունների ընդլայնման հարցերում լեհական փորձի ուսումնասիրման առումով:
Ոլորտային համագործակցության համատեքստում Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Լեհաստանի Հանրապետության կառավարության միջև մշակույթի, գիտության, կրթության և սպորտի բնագավառներում2023-2027թվականների» գործնական ծրագրի ստորագրումը՝ հույս հայտնելով, որը նոր հնարավորություններ կընձեռի համատեղ միջոցառումների իրականացման համար: Կողմերը կարևորել են հատկապես այն հանգամանքը, որ գործնական ծրագիրը ներառելու է նաև համալսարանական կրթաթոշակային փոխանակման ծրագիր իրականացնելու հնարավորություն:
ՀՀ-ում Lեհաստանի Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Պյոտր Սկվեչինսկին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և շեշտել երկու ժողովուրդների միջև պատմական և դարավոր բարեկամության փաստը՝ հույս հայտնելով համագործակցության զարգացումն ու կոնկրետ ծրագրերի իրականացումը տարբեր ուղղություններով:
«Հետաքրքրված ենք հատկապես ուսանողների փոխանակության, Լեհաստանի համալսարաններից մեկում հայագիտական կենտրոնի ստեղծման և երկու երկրներում մշակութային օրերի անցկացման հնարավորությամբ: Ուրախ կլինենք մեր երկրում ընդունել հայ երիտասարդներին՝ կրթական տարբեր մակարդակներում ուսանելու նպատակով: Առհասարակ, Լեհաստանում հայկական մեծ համայնք է գործում, որը պատմականորեն նշանակալի դերակատարություն է ունեցել մեր երկրի կյանքում»,- ասել է դեսպան Սկվեչինսկին:
Կողմերը քննարկել են նաև ՀՀ բուհերում լեհերենի ուսուցմանը վերաբերող հարցեր:
ԿԳՄՍ նախարարը դեսպանի ուշադրությունն է հրավիրել նաև Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին: Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է՝ հունիսի 15-ից Լեռնային Ղարաբաղի լիակատար շրջափակումը և հումանիտար մատակարարումների դադարեցումը, այդ թվում՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջոցով, հանգեցրել է պարենի, դեղորայքի, վառելիքի և կենսական նշանակության այլ ապրանքների սուր պակասի:
«Անելանելի վիճակում են հայտնվել Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող 120 հազար բնակիչները, որոնցից 30 հազարը երեխաներ են: Իրավիճակը ոչ այլ ինչ, քան էթնիկ զտումների քաղաքականություն անվանել չեմ կարող: Կարծում եմ՝ սա անթույլատրելի իրավիճակ է, և անհրաժեշտ է միջազգային կառույցների հասցեական արձագանքը՝ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության հիմնարար իրավունքների ապահովման համար»:
Դեսպանն իր մտահոգությունն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ՝ ընդգծելով, որ Լեհաստանի կառավարությունն իր ուշադրության կենտրոնում է պահում իրավիճակը:

Министр ОНКС Армении приняла посла Польши
Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян приняла чрезвычайного и полномочного посла Республики Польша Петра Сквечинского.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на пресс-релиз министерства, во встрече участвовал и заместитель министра Артур Мартиросян.
Жанна Андреасян, приветствовала посла, поздравила его с назначением и выразила уверенность, что своей дипломатической деятельностью он будет способствовать дальнейшему развитию армяно-польских отношений и расширению взаимовыгодного сотрудничества, в частности, в сферах образования, культуры и спорта.
«У нас есть и успешный опыт и большой потенциал сотрудничества с Польшей. В частности, есть большие перспективы для сотрудничества в сфере высшего образования, особенно интересна возможность обмена опытом в сфере управления высшим образованием», - сказала Жанна Андреасян, предложив обсудить и возможность создания арменоведческого центра на базе одного из польских университетов, что также позволит развивать межвузовское сотрудничество.
Министр также предложила рассмотреть возможности проведения Дней армянской культуры в Польше и Дней польской культуры в Армении, программ обмена спортсменами и тренерами, проведения совместных учебно-тренировочных сборов, обмена опытом в области спортивного менеджмента и спортивной медицины. Министр подчеркнула, что особого внимания заслуживает и сфера молодежной политики, по части разработки законодательства о молодежи и изучения польского опыта расширения возможностей молодежи в регионах.
В контексте отраслевого сотрудничества Жанна Андреасян отметила важность подписания практической программы сотрудничества между правительством Республики Армения и правительством Республики Польша в сферах культуры, науки, образования и спорта на 2023-2027 годы, выразив надежду на то, что она предоставит новые возможности для совместной деятельности.
Петр Сквечинский поблагодарил за теплый прием и подчеркнул факт исторической и многовековой дружбы между двумя народами, выразив надежду на развитие сотрудничества и реализацию конкретных проектов по разным направлениям.
«Нас особенно интересует возможность студенческого обмена, создание центра арменоведения в одном из польских университетов, возможность проведения Дней культуры в обеих странах. Мы будем рады принять армянскую молодежь в нашей стране для обучения на различных образовательных уровнях. В целом, в Польше есть большая армянская община, которая исторически играла значительную роль в жизни нашей страны», - сказал посол Сквечинский.
Стороны также обсудили вопросы, связанные с преподаванием польского языка в вузах РА.
Министр ОНКС также обратила внимание посла на гуманитарный кризис, возникший в Нагорном Карабахе. Жанна Андреасян подчеркнула, что с 15 июня началась полная блокада Нагорного Карабаха и прекратились гуманитарные поставки, в том числе и по линии Международного комитета Красного Креста, что привело к острой нехватке продовольствия, медикаментов, топлива и других жизненно важных товаров.
«120 тысяч жителей Нагорного Карабаха, 30 000 из которых дети, оказались в безвыходной ситуации. Я не могу назвать ситуацию иначе, как политикой этнических чисток. Я считаю, что это недопустимая ситуация, и необходима соответствующая реакция международных институтов для обеспечения основных прав народа Нагорного Карабаха».
Посол выразил обеспокоенность возникшим в Нагорном Карабахе гуманитарным кризисом, подчеркнув, что польское правительство держит ситуацию в центре своего внимания.