Այս պահին խաղաղության ամենամեծ խոչընդոտն Ադրբեջանի ագրեսիվ և անօրինական գործողություններն են․ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը գործով ապացուցել է, որ կառավարությունը և ժողովրդն ունեն իրական կամք՝ տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հաստատելու համար։ Հայաստանի կառավարությունը համոզված է, որ Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղությունը կարող է գլոբալ զգալի օգուտներ բերել:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆրանսիական «Լը Մոնդ» պարբերականում հրապարակված իր հոդվածում՝ անդրադառնալով հուլիսի 15-ին Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպմանը, որը վերջին չորս ամիսների ընթացքում տարբեր ձևաչափերով և տարբեր մայրաքաղաքներում Ադրբեջանի նախագահի հետ ունեցած հանդիպումների շարքից վերջինն է:
«Չնայած խաղաղության համաձայնագրի ուրվագծերը ձևավորվում են, այն իրականություն դարձնելու համար դեռևս էական խոչընդոտներ կան: Տասնամյա այս խոչընդոտների հաղթահարումը հնարավոր կլինի միայն գործընկերների ամուր աջակցությամբ, ովքեր իսկապես հավատում են խաղաղությանը Հարավային Կովկասում»,-նշել է Փաշինյանը:
Նրա պնդմամբ՝ այս պահին խաղաղության ամենամեծ խոչընդոտն Ադրբեջանի ագրեսիվ և անօրինական գործողություններն են Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ, մասնավորապես Լաչինի միջանցքում ու նաև Հայաստանի սահմաններում։ Լաչինի միջանցքը Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհն է։ Դեկտեմբերից ի վեր Ադրբեջանի կողմից խստորեն սահմանափակվել է մուտքը միջանցք՝ բնապահպանական բողոքի կեղծ պատրվակով։ Այժմ Բաքուն ավելի հեռուն է գնացել՝ միջանցքի մուտքի մոտ սահմանային անցակետ տեղադրելով՝ ընդհուպ խոչընդոտելով Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի շարժը։ Սա նշանակում է, որ սննդի, դեղորայքի և առաջին անհրաժեշտության ապրանքների մատակարարումը մեծապես խաթարված է։ Amnesty International-ը, Human Rights Watch-ը, Եվրոպական խորհրդարանը, Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը և այլ ազդեցիկ կառույցներ նախազգուշացրել են զարգացող հումանիտար ճգնաժամի մասին:
«Արգելափակելով մարդկանց ու տրանսպորտային միջոցների մուտքը՝ Ադրբեջանը միտումնավոր կերպով խաթարում է նաև գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը Լեռնային Ղարաբաղ: Այս գործողությունները համընկել են աճող ագրեսիվ հռետորաբանության, քարոզչության և նույնիսկ ադրբեջանական ուժերի կողմից տեղի ֆերմերների վրա կրակ բացելու հետ: Նպատակը պարզ է՝ հնարավորինս դժվարացնել կյանքը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար և, ի վերջո, ստիպել նրանց լքել իրենց տները։ Դա էթնիկ զտումների դասագրքային օրինակ է։ Եթե ​​միջազգային հանրությունը չարձագանքի, դա կլինի մարդկության հերթական ձախողումը»,- ասել է ՀՀ Վարչապետը։
Միջազգային հանրությունը, Փաշինյանի համոզմամբ, պետք է համարձակ քայլեր ձեռնարկի Լեռնային Ղարաբաղի՝ Սարաևոյի տիպի պաշարումը դադարեցնելու համար։ Շրջափակումը Ադրբեջանի կողմից իրավաբանորեն ամրագրված պարտավորությունների խախտում է և ամենակարևորը՝ Արդարադատության միջազգային դատարանի բազմաթիվ նմանօրինակ որոշումների խախտում է: Փետրվարին Արդարադատության միջազգային դատարանը հայտարարեց, որ Ադրբեջանը պետք է «ձեռնարկի բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ երաշխավորելու քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անխափան տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով, երկու ուղղություններով»: Սակայն անցել է հինգ ամիս, և իրավիճակն ավելի է վատացել։Եվրամիությունը հստակեցրել է, որ Ադրբեջանի գործողություններն անընդունելի են։ Այժմ ԵՄ-ն պետք է օգտագործի իր լծակները՝ Բաքվի վրա՝ որպես էներգետիկ գործընկերոջ, ճնշում գործադրելու համար, որպեսզի Արդարադատության միջազգային դատարանի պարտադիր որոշումն իրականացվի: Եվրախորհրդարանը և ԵՄ անդամ երկրների տարբեր ազգային խորհրդարաններն ընդունել են որոշումներ, որոնք ԵՄ-ին դրդում են հենց դա անել:
«Ներկայիս ճգնաժամն ընդգծում է, թե ինչու Լեռնային Ղարաբաղի 120,000 հայերի իրավունքների և անվտանգության ապահովումը Հարավային Կովկասում ունի առանցքային նշանակություն կայուն խաղաղության հասնելու համար: Եվրամիությունը և մյուս միջազգային գործընկերները կենսական դերակատարում ունեն: Բաքվի և Լեռնային Ղարաբաղի մայրաքաղաք Ստեփանակերտի ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված իշխանությունների միջև պետք է պաշտոնական երկխոսություն լինի, որի արդյունավետությունը պահանջում է միջազգային մեխանիզմի ստեղծում և երաշխիքներ միջազգային գործընկերներից՝ անվտանգություն և պարտավորությունների կատարումն ապահովելու համար»,- ասել է Վարչապետը։
Նրա դիտարկմամբ՝ Լեռնային Ղարաբաղում ապրող մարդկանց իրավունքներն ու անվտանգությունն առանցքային հարց է, որը պետք է լուծվի մեր տարածաշրջանում արժանապատիվ և տևական խաղաղության հասնելու համար։ Պետք է լուծվեն նաև այլ հարցեր։ Ադրբեջանը դեռ հրաժարվում է ճանաչել միջազգայնորեն ընդունված սահմանները, գրավում է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի մի մասը և պահում ռազմագերիներին, որոնց պարտավորվել էին վերադարձնել դեռ 2020 թվականին։ Սա չպետք է հանդուրժվի. խաղաղ գործընթացի հետևողական տորպեդահարումը պետք է հետևանքներ ունենա։ Հակառակ դեպքում, ադրբեջանական ուժերը, որոնք շրջափակել են Լեռնային Ղարաբաղը, կհավատան, որ իրենք ազատ են և կարող են անպատիժ գործել:
Հայաստանը խորապես գնահատում է ԵՄ-ի միջնորդական և օժանդակող ջանքերը, մասնավորապես՝ Հայաստանում ԵՄ առաքելության հիմնումը։ Սա, ըստ Փաշինյանի, կենսական խնդիր է Ադրբեջանի հետ մեր միջազգային սահմանի մոնիտորինգի, տեղում կայունության բարձրացման և սահմանամերձ շրջաններում ապրողների հետ վստահության ամրապնդման գործում: Սրանք սկզբունքներ են, որոնք առանցքային են Հայաստանի ինքնության համար։ Հայաստանի կառավարությունն ու ժողովուրդը գիտակցաբար հետամուտ են եղել քաղաքական և ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին՝ պաշտպանելու մարդու իրավունքները, ամրապնդելու օրենքի գերակայությունը, լրատվամիջոցների ազատությունը և պայքարելու կոռուպցիայի դեմ: Միջազգային վարկանիշային աղյուսակում Հայաստանի առաջընթացը արտացոլում է մեր ձեռքբերումներն ու վճռականությունը, և ԵՄ աջակցությունն այս գործընթացներում շատ գնահատելի է։«Ժողովրդավարական ապագայի հանդեպ այս անսասան հանձնառությունն օգնեց հայ ժողովրդին դիմանալ դժվար ժամանակներում: Մենք կշարունակենք այդ հանձնառությունը, քանի որ ձգտում ենք կայուն խաղաղություն հաստատել տարածաշրջանում: Հենց հիմա կա նման համաձայնության հասնելու հնարավորությունների պատուհան։ Հայաստանի կառավարությունը հավատարիմ է այս գործընթացին և նշանակալի քայլեր է ձեռնարկել դրան հասնելու համար։ Այժմ մեզ անհրաժեշտ է Եվրոպայի և գործընկերների աջակցությունն ամբողջ աշխարհում՝ ապահովելու համար, որ Ադրբեջանը նույնպես կատարի իր պարտավորությունները: Եթե ​հաջողության հասնենք, ապա կայուն խաղաղության համաձայնագիրը կարող է իսկապես գլոբալ օգուտներ բերել»,- եզրափակել է ՀՀ վարչապետը։

Самое большое препятствие на пути к миру – агрессивные и незаконные действия Азербайджана: Пашинян
Армения доказала, что правительство и народ имеют реальную волю к установлению прочного мира в регионе. Правительство Армении убеждено, что устойчивый мир на Южном Кавказе может принести значительные глобальные выгоды.
Как передает «Арменпресс», об этом говорил премьер-министр РА Никол Пашинян в интервью французскому журналу Le Monde, говоря о состоявшейся 15 июля встрече с председателем Совета Европы Шарлем Мишелем и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
«Несмотря на то, что контуры мирного соглашения формируются, все еще существуют значительные препятствия для его претворения в жизнь. Преодоление этих десятилетних препятствий будет возможно только при твердой поддержке партнеров, искренне верящих в мир на Южном Кавказе», - сказал Пашинян.
По его словам, самым большим препятствием на пути к миру на данный момент являются агрессивные и незаконные действия Азербайджана вокруг Нагорного Карабаха, в частности в Лачинском коридоре, также на границах с Арменией. Лачинский коридор – единственный путь, связывающий армян Нагорного Карабаха с внешним миром. С декабря Азербайджан строго ограничил доступ к коридору под надуманным предлогом экологического протеста. Теперь же Баку пошел еще дальше, поставив на въезде в коридор КПП, затруднив передвижение Международного комитета Красного Креста. Это означает, что поставки продуктов питания, медикаментов и предметов первой необходимости сильно нарушены. Amnesty International, Human Rights Watch, Европарламент, Парламентская ассамблея Совета Европы и другие влиятельные организации предупреждают о нарастании гуманитарного кризиса.
«Блокируя въезд людей и транспортных средств, Азербайджан умышленно нарушает подачу газа и электроэнергии в Нагорный Карабах. Эти действия совпадают со все более агрессивной риторикой, пропагандой и даже стрельбой азербайджанских сил по местным фермерам. Цель проста: максимально усложнить жизнь жителей Нагорного Карабаха, и в конечном счете заставить их покинуть свои дома. Это хрестоматийный пример этнической чистки. Если международное сообщество не отреагирует, это будет очередной провал человечества», - сказал премьер-министр РА.
По словам Пашиняна, международное сообщество должно предпринять смелые шаги, чтобы положить конец блокаде Нагорного Карабаха, как было в Сараево. Блокада является нарушением законно установленных обязательств Азербайджана и, самое главное, является нарушением многих подобных решений Международного суда. В феврале Международный суд ООН заявил, что Азербайджан должен «принять все необходимые меры для обеспечения бесперебойного движения граждан, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях». Однако прошло пять месяцев, и ситуация ухудшилась. Евросоюз пояснил, что действия Азербайджана неприемлемы. Теперь ЕС должен использовать свои рычаги давления на Баку как на энергетического партнера для выполнения обязательного решения Международного суда. Европейский парламент и различные национальные парламенты стран-членов ЕС приняли резолюции, призывающие ЕС сделать именно это.
«Нынешний кризис показывает, почему обеспечение прав и безопасности 120000 армян Нагорного Карабаха на Южном Кавказе имеет ключевое значение для достижения прочного мира. Европейский союз и другие международные партнеры призваны сыграть жизненно важную роль. Должен быть официальный диалог между Баку и демократически избранными властями Степанакерта, столицы Нагорного Карабаха, эффективность которого требует создания международного механизма и гарантий со стороны международных партнеров для обеспечения безопасности и выполнения обязательств», - сказал премьер-министр.
По его словам, права и безопасность людей, проживающих в Нагорном Карабахе, являются ключевым вопросом, который необходимо решить для достижения достойного и прочного мира в нашем регионе. Должны быть решены и другие вопросы. Азербайджан до сих пор отказывается признавать международно признанные границы, оккупирует часть суверенной территории Республики Армения и удерживает военнопленных, которых его обязали вернуть в 2020 году. Этого нельзя допускать. Последовательное торпедирование мирного процесса должно иметь последствия. В противном случае азербайджанские силы, блокировавшие Нагорный Карабах, посчитают, что они свободны и могут действовать безнаказанно.
Армения высоко ценит посреднические и поддерживающие усилия ЕС, в частности, направление миссии ЕС в Армении. По словам Пашиняна, это жизненно важный вопрос для наблюдения за нашей международной границей с Азербайджаном, повышения стабильности на местах и укрепления доверия с теми, кто живет в приграничных районах. Эти принципы занимают центральное место в отождествлении Армении. Правительство и народ сознательно проводят политические и институциональные реформы для защиты прав человека, укрепления верховенства закона, свободы СМИ и борьбы с коррупцией. Прогресс Армении в международных рейтингах отражает наши достижения и решимость, и мы высоко ценим содействие ЕС в этих процессах. «Эта непоколебимая приверженность демократическому будущему помогла армянскому народу пережить трудные времена. Мы продолжим это обязательство, поскольку стремимся установить прочный мир в регионе. И сейчас открыто окно возможностей для достижения такого соглашения. Правительство Армении привержено этому процессу и предприняло значительные шаги для его достижения. Сейчас нам нужна поддержка Европы и партнеров по всему миру, чтобы Азербайджан также выполнил свои обязательства. Если нам это удастся, то стабильное мирное соглашение действительно может принести глобальную пользу», - заключил премьер-министр Армении.