Հայ-թուրքական սահմանի «Մարգարա» անցակետում ակտիվ շինարարական աշխատանքներ են ընթանում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայ-թուրքական սահմանի «Մարգարա» անցակետում ակտիվ շինարարական աշխատանքներ են ընթանում։
Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասել է Հայաստանի պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանը։
Բադասյանը դժվարանում է ժամկետներ նշել, թե երբ կավարտվեն շինարարական աշխատանքները․ «Կոնկրետ ժամկետ չեմ կարող նշել, բայց շուտով»,- ասաց Բադասյանը։
Հարցին, թե անցակետում շինարարական աշխատանքների ավարտից հետո Հայաստանի և Թուրքիայի սահմանը բացվելո՞ւ է երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագիր ունեցող անձանց համար, ինչպես ավելի վաղ պայմանավորվել են Հայաստանի և Թուրքիայի կառավարությունները, Բադասյանը պատասխանեց․ «Դա Պետական եկամուտների կոմիտեի իրավասությունների շրջանակներում գտնվող հարց չէ։ Մեր խնդիրը սահմանային անցակետի մաքսային հսկողության իրականացման համար պայմանների ապահովումն է, մենք դա իրականացնում ենք»,- նշեց ՊԵԿ նախագահը։
Հայաստանը և Թուրքիան ավելի վաղ պայմանավորվել էին մինչև զբոսաշրջային սեզոնի մեկնարկը բացել սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագիր ունեցող անձանց համար։ Թեև նախօրոք որպես սահմանի բացման ժամկետ էր նշվում հունիս ամիսը, մինչ այս պահը հստակություն չկա սահմանի բացման ժամկետների վերաբերյալ։

Construction in full swing at Armenia-Turkey border Margara checkpoint
YEREVAN, JULY 20, ARMENPRESS. Armenia is carrying out active construction work in the Margara checkpoint of the Armenian-Turkish border, the Chairman of the State Revenue Committee Rustam Badasyan told reporters on July 20.
He said the construction will be completed soon. “I can’t mention a concrete date, but soon,” he said when asked about the timeframes of completing the construction.
Armenia and Turkey had previously agreed to open the land border for citizens of third countries and diplomatic passport holders.
The border was to be opened in June but the process has been delayed.
“This question is beyond the jurisdiction of the State Revenue Committee,” Badasyan said when asked whether or not the border would be opened for citizens of third countries and diplomatic passport holders after the completion of the construction. “Our job is to ensure the conditions for customs control at the border crossing point, and that’s what we are doing,” he added.