Հայ-թուրքական սահմանի «Մարգարա» անցակետում ակտիվ շինարարական աշխատանքներ են ընթանում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայ-թուրքական սահմանի «Մարգարա» անցակետում ակտիվ շինարարական աշխատանքներ են ընթանում։
Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասել է Հայաստանի պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանը։
Բադասյանը դժվարանում է ժամկետներ նշել, թե երբ կավարտվեն շինարարական աշխատանքները․ «Կոնկրետ ժամկետ չեմ կարող նշել, բայց շուտով»,- ասաց Բադասյանը։
Հարցին, թե անցակետում շինարարական աշխատանքների ավարտից հետո Հայաստանի և Թուրքիայի սահմանը բացվելո՞ւ է երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագիր ունեցող անձանց համար, ինչպես ավելի վաղ պայմանավորվել են Հայաստանի և Թուրքիայի կառավարությունները, Բադասյանը պատասխանեց․ «Դա Պետական եկամուտների կոմիտեի իրավասությունների շրջանակներում գտնվող հարց չէ։ Մեր խնդիրը սահմանային անցակետի մաքսային հսկողության իրականացման համար պայմանների ապահովումն է, մենք դա իրականացնում ենք»,- նշեց ՊԵԿ նախագահը։
Հայաստանը և Թուրքիան ավելի վաղ պայմանավորվել էին մինչև զբոսաշրջային սեզոնի մեկնարկը բացել սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագիր ունեցող անձանց համար։ Թեև նախօրոք որպես սահմանի բացման ժամկետ էր նշվում հունիս ամիսը, մինչ այս պահը հստակություն չկա սահմանի բացման ժամկետների վերաբերյալ։

На КПП «Маргара» армяно-турецкой границы ведутся активные строительные работы
Об этом журналистам после заседания правительства заявил председатель Комитета государственных доходов Армении Рустам Бадасян.
Бадасян затруднился уточнить, когда будут завершены строительные работы. «Конкретной даты не могу назвать, но скоро», - сказал Бадасян.
На вопрос, будет ли открыта граница Армении и Турции для граждан третьих стран и лиц с дипломатическими паспортами после завершения строительных работ на КПП, как это было согласовано ранее правительствами Армении и Турции, Бадасян ответил: «Это не входит в компетенцию Комитета государственных доходов. Наша задача – обеспечить условия для осуществления таможенного контроля на КПП, мы ее выполняем», - сказал председатель КГД.
Ранее Армения и Турция договорились об открытии границы для граждан третьих стран и лиц с дипломатическими паспортами до начала туристического сезона. Хотя в качестве даты открытия границы заранее упоминался июнь месяц, все еще нет определенности относительно сроков открытия границы.