ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետն աշխատանքային այցով գտնվում է ԱՄՆ-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով ԱՄՆ-ում գտնվող ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ, պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը հուլիսի 17-18-ը մայրաքաղաք Վաշինգտոնում մասնակցել է ԱՄՆ Ազգային գվարդիայի նահանգային համագործակցության ծրագրի 30-ամյակին նվիրված համաժողովին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ՊՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, միջոցառման ընթացքում տեղի են ունեցել հանդիպումներ ԱՄՆ Ազգային գվարդիայի բյուրոյի պետ, գեներալ Դանիել Հոկանսոնի, ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության ռազմավարության, պլանավորման և քաղաքականության հարցերով տնօրեն, գեներալ-մայոր Դանիել Լասիկայի և Կանզաս նահանգի ադյուտանտ գեներալ, Ազգային գվարդիայի հրամանատար, բրիգադի գեներալ Մայքլ Վեներդիի հետ:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են նահանգային գործընկերության շրջանակներում Հայաստան-Կանզաս համագործակցության ներկա մակարդակը և զարգացման հեռանկարները, ԱՄՆ-ի հետ երկկողմ համագործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր։
Նույն օրը տեղի է ունեցել գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանի հանդիպումը Կիպրոսի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Միխալիս Գիորգալասի և Ազգային գվարդիայի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Դիմոկրիտոս Զերվակիսի հետ։

Начальник Генерального штаба ВС Армении находится с рабочим визитом в США
Начальник Генерального штаба ВС Республики Армения, первый заместитель министра обороны генерал-лейтенант Эдвард Асрян, находящийся с рабочим визитом в США, 17-18 июля принял участие в конференции, посвященной 30-летию Программы сотрудничества между штатами Национальной гвардии, проходившей в Вашингтоне.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение Министерства обороны Армении, в ходе мероприятия состоялись встречи с начальником Бюро Национальной гвардии США генералом Даниэлем Хокансоном, директором по стратегии, планированию и политике Европейского командования США, генерал-майором Даниэлем Ласикой и генералом-адъютантом штата Канзас, командиром Национальной гвардии, бригадным генералом Майклом Венерди.
Были обсуждены текущий уровень и перспективы развития сотрудничества между Арменией и штатом Канзас в рамках государственного партнерства, ряд вопросов двустороннего сотрудничества с США.
В тот же день генерал-лейтенант Эдвард Асрян встретился с министром обороны Республики Кипр Михалисом Гиоргаласом и начальником Генерального штаба Национальной гвардии генерал-лейтенантом Димокритосом Зервакисом.