ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետն աշխատանքային այցով գտնվում է ԱՄՆ-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով ԱՄՆ-ում գտնվող ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ, պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը հուլիսի 17-18-ը մայրաքաղաք Վաշինգտոնում մասնակցել է ԱՄՆ Ազգային գվարդիայի նահանգային համագործակցության ծրագրի 30-ամյակին նվիրված համաժողովին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ՊՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, միջոցառման ընթացքում տեղի են ունեցել հանդիպումներ ԱՄՆ Ազգային գվարդիայի բյուրոյի պետ, գեներալ Դանիել Հոկանսոնի, ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության ռազմավարության, պլանավորման և քաղաքականության հարցերով տնօրեն, գեներալ-մայոր Դանիել Լասիկայի և Կանզաս նահանգի ադյուտանտ գեներալ, Ազգային գվարդիայի հրամանատար, բրիգադի գեներալ Մայքլ Վեներդիի հետ:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են նահանգային գործընկերության շրջանակներում Հայաստան-Կանզաս համագործակցության ներկա մակարդակը և զարգացման հեռանկարները, ԱՄՆ-ի հետ երկկողմ համագործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր։
Նույն օրը տեղի է ունեցել գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանի հանդիպումը Կիպրոսի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Միխալիս Գիորգալասի և Ազգային գվարդիայի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Դիմոկրիտոս Զերվակիսի հետ։

Chief of General Staff of Armenian military visits United States
YEREVAN, 18 JULY, ARMENPRESS: Chief of the General Staff of the Armenian Armed Forces, First Deputy Minister of Defense, Lieutenant General Edward Asryan is visiting the United States July 17-18, the Ministry of Defense said in a statement.
Lieutenant General Edward Asryan participated in the conference dedicated to the 30th anniversary of the U.S. National Guard's State Partnership Program in Washington.
During the event, Lt Gen Asryan met with the Chief of the US National Guard Bureau, General Daniel R. Hokanson, Director of Strategy, Plans and Policy of the US European Command, Major General Daniel Lasica, and the Adjutant General of Kansas, the National Guard Commander, Brigadier General Michael Venerdi.
During the meetings, the current level and development prospects of Armenia-Kansas cooperation within the framework of state partnership and a number of issues related to bilateral cooperation with the United States were discussed.
On the same day, Lieutenant General Edward Asryan had a meeting with the Minister of Defense of the Republic of Cyprus Michalis Giorgallas and the Cypriot Chief of the General Staff of the National Guard, Lieutenant General Dimokritos Zervakis. A number of issues related to bilateral cooperation were discussed.