Միջազգային հանրությունը պետք է հետևի Ադրբեջանի գործողություններին՝ կանխելու նախապատրաստվող հերթական սադրանքը. Մարուքյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտնում են Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից նախապատրաստվող նոր հատուկ գործողության մասին, միջազգային հանրությունը պետք է հետևի ադրբեջանական կողմի գործողություններին՝ կանխելու հերթական սադրանքն ու Ադրբեջանի էթնիկ զտումների քաղաքականությունը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում գրել է Հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը:
Հատուկ հանձնարարություններով դեսպանը նշել է, որ ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտնում են Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից նախապատրաստվող նոր հատուկ գործողության մասին` պատճառաբանելով, թե իբր հունիսի 28-ին Լեռնային Ղարաբաղում զոհված 4 զինծառայողները Հայաստանի պաշտպանության նախարարության զինծառայողներ են։
«Ադրբեջանական կողմի մեղադրանքներն ամբողջությամբ սուտ են, ԼՂ-ում հայաստանցի զինծառայողներ չկան, սպանված զինծառայողները եղել են Լեռնային Ղարաբաղից: Հայաստանը բազմիցս առաջարկել է միջազգային փաստահավաք առաքելություն ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ՝ ապացուցելու Հայաստանի զինված ուժերի ստորաբաժանումների ներկայությունը կամ բացակայությունը։ Ադրբեջանը մերժել է այդ առաջարկը»,-նշել է Մարուքյանը:
Հատուկ հանձնարարություններով դեսպանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի կողմից նոր սադրանքի նախաձեռնումը հերթական անգամ կխախտի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը՝ ըստ որի ռուս խաղաղապահները պետք է ապահովեն Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգությունը։
«Միջազգային հանրությունը պետք է հետևի ադրբեջանական կողմի գործողություններին՝ կանխելու հերթական սադրանքն ու Լեռնային Ղարաբաղի հայերի նկատմամբ Ադրբեջանի էթնիկ զտումների քաղաքականությունը»,-շեշտել է Մարուքյանը:

Senior Armenian diplomat calls on international community to prevent new Azerbaijani provocation in Nagorno Karabakh
YEREVAN, JULY 1, ARMENPRESS. Ambassador-at-Large Edmon Marukyan has called on the international community to prevent another provocation by Azerbaijan and its policy of ethnic cleansing in Nagorno Karabakh.
“Azerbaijani media reports about a new special operation being prepared by Azerbaijan in Nagorno-Karabakh. Reasoning that the 4 servicemen who were killed in Nagorno-Karabakh on June 28 as a result of the Azerbaijani provocation were servicemen of the Armenian Defense Ministry,” Marukyan tweeted on July 1.“The allegations of the Azerbaijani side are completely false, there are no Armenian servicemen in NK, the killed servicemen were from NK. Armenia has repeatedly offered an international fact-finding mission to be sent to Nagorno-Karabakh to prove the presence or absence of the units of Armenian Armed Forces. Azerbaijan rejected that offer. Azerbaijan's initiation of a new provocation will once again violate the trilateral statement of November 9, according to which Russian peacekeepers must ensure the safety of the people of Nagorno-Karabakh. The international community should follow the actions of the Azerbaijani side in order to prevent another provocation and Azerbaijan's policy of ethnic cleansing against the Nagorno-Karabakh Armenians,” he added.
Armeniadoes not maintainany military presence in Nagorno Karabakh but Azerbaijan is falsely accusing it of having troops there.
The most recent false accusation happened after the June 28 Azeri attack in Nagorno Karabakh, which left four Nagorno Karabakh troops dead. Azerbaijan falsely claimed that two of the four fallen troops were servicemen of the Armed Forces of Armenia. The bodies of the two soldiers were transported by the ICRC to Armenia to be buried in the Yerablur pantheon based on the desire of the families. The Nagorno Karabakh Human Rights Defender released documents proving that the fallen troops were servicemen of the Nagorno Karabakh Defense Army.