Միջազգային հանրությունը պետք է հետևի Ադրբեջանի գործողություններին՝ կանխելու նախապատրաստվող հերթական սադրանքը. Մարուքյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտնում են Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից նախապատրաստվող նոր հատուկ գործողության մասին, միջազգային հանրությունը պետք է հետևի ադրբեջանական կողմի գործողություններին՝ կանխելու հերթական սադրանքն ու Ադրբեջանի էթնիկ զտումների քաղաքականությունը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում գրել է Հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը:
Հատուկ հանձնարարություններով դեսպանը նշել է, որ ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտնում են Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից նախապատրաստվող նոր հատուկ գործողության մասին` պատճառաբանելով, թե իբր հունիսի 28-ին Լեռնային Ղարաբաղում զոհված 4 զինծառայողները Հայաստանի պաշտպանության նախարարության զինծառայողներ են։
«Ադրբեջանական կողմի մեղադրանքներն ամբողջությամբ սուտ են, ԼՂ-ում հայաստանցի զինծառայողներ չկան, սպանված զինծառայողները եղել են Լեռնային Ղարաբաղից: Հայաստանը բազմիցս առաջարկել է միջազգային փաստահավաք առաքելություն ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ՝ ապացուցելու Հայաստանի զինված ուժերի ստորաբաժանումների ներկայությունը կամ բացակայությունը։ Ադրբեջանը մերժել է այդ առաջարկը»,-նշել է Մարուքյանը:
Հատուկ հանձնարարություններով դեսպանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի կողմից նոր սադրանքի նախաձեռնումը հերթական անգամ կխախտի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը՝ ըստ որի ռուս խաղաղապահները պետք է ապահովեն Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգությունը։
«Միջազգային հանրությունը պետք է հետևի ադրբեջանական կողմի գործողություններին՝ կանխելու հերթական սադրանքն ու Լեռնային Ղարաբաղի հայերի նկատմամբ Ադրբեջանի էթնիկ զտումների քաղաքականությունը»,-շեշտել է Մարուքյանը:

Мировое сообщество должно предотвратить готовящуюся очередную провокацию Азербайджана. Марукян
Азербайджанские СМИ сообщают о готовящейся Азербайджаном новой спецоперации в Нагорном Карабахе, международное сообщество должно следить за действиями азербайджанской стороны, чтобы предотвратить очередную провокацию и политику этнической чистки Азербайджана.
Как передает Арменпресс, об этом в своем микроблоге Twitterнаписал посол по особым поручениям Эдмон Марукян.
Он отметил, что азербайджанские СМИ сообщают о готовящейся Азербайджаном новой спецоперации в Нагорном Карабахе, утверждая, что якобы 4 военнослужащих, погибших в Нагорном Карабахе 28 июня, являются военнослужащими Минобороны Армении.
«Обвинения азербайджанской стороны полностью ложны, армянских военнослужащих в Нагорном Карабахе нет, убитые военнослужащие были из Нагорного Карабаха. Армения неоднократно предлагала направить в Нагорный Карабах международную миссию по установлению фактов для доказательства наличия или отсутствия подразделений вооруженных сил Армении. Азербайджан отверг это предложение», - сказал Марукян.
Марукян подчеркнул, что инициирование Азербайджаном новой провокации в очередной раз нарушит трехстороннюю декларацию от 9 ноября, согласно которой российские миротворцы должны обеспечить безопасность населения Нагорного Карабаха.
«Международное сообщество должно следить за действиями азербайджанской стороны, чтобы предотвратить очередную провокацию и проводимую Азербайджаном политику этнической чистки в отношении армян Нагорного Карабаха», - подчеркнул Марукян.