Թափանցիկությունն առանցքային է ներդրումների համար. Լեհաստանը ողջունում է ՀՀ կառավարության ժողովրդավարական բարեփոխումները
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեհաստանն աջակցում է Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացված ժողովրդավարական բարեփոխումները՝ ընդգծելով, որ տնտեսական համակարգի թափանցիկությունն առանցքային ազդեցություն ունի երկրում օտարերկրյա ներդրումների գրավչության վրա:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ընդգծեց Լեհաստանի ԱԳՆ-ում պետքարտուղարի տեղակալ Վոյցեխ Գերվելը Երևանում անցկացված հայ-լեհական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 7-րդ նիստում:
«Լեհական ձեռնարկությունների կարծիքով՝ ժողովրդավարական ինստիտուտների կայունությունն ու հզորությունը, ինչպես նաև տնտեսական համակարգի թափանցիկությունն առանցքային ազդեցություն ունեն երկրի՝ որպես օտարերկյա ներդրումների վայրի գրավչության վրա: Այդ իսկ պատճառով Լեհաստանն աջակցում է Նիկոլ Փաշինյանի կառավարության կողմից իրականացված ժողովրդավարական բարեփոխումները»,-ասաց Գերվելը:
Նա ասաց, որ Լեհաստանը պատրաստ է աջակցել տարածաշրջանում տնտեսական քաղաքականության մշակմանն ու ինստիտուտների կայացմանը, հատկապես այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են մակրոտնտեսական կառավարումը, հարկաբյուջետային վարչարարությունը, պետական ֆինանսների կառավարումը և այլն:
«Բարեփոխումների խթանման և փորձի փոխանակման շուրջ Լեհաստանը պատրաստ է համագործակցություն սկսել Հայաստանի հետ՝ հարկային համերաշխության ծրագրի շրջանակներում: Այն առաջարկում է լեհական փորձ և ՏՏ լուծումներ՝ ուղղված հարկերից խուսափելու դեմ պայքարին և ստվերային տնտեսության նվազեցմանը»,-ասաց Գերվելը:
Նա համոզմունք հայտնեց, որ հանձնաժողովի նիստը կհանգեցնի երկրների տնտեսական համագործակցության նոր նախաձեռնությունների:

Transparency is key for investment. Poland welcomes the democratic reforms of Armenian government
YEREVAN, JUNE 29, ARMENPRESS. Poland supports the democratic reforms implemented by the Armenian government, emphasizing that the transparency of the economic system has a key impact on the attractiveness of foreign investments in the country, ARMENPRESS reports, Wojciech Gerwel, Undersecretary of State at the Ministry of Foreign Affairs of Poland, said at the 7th session of the Armenian-Polish Intergovernmental Commission on Economic Cooperation held in Yerevan.
“According to Polish businesses, the stability and strength of democratic institutions, as well as the transparency of the economic system, have a key impact on the country's attractiveness as a destination for foreign investment. That is why Poland supports the democratic reforms implemented by Nikol Pashinyan's government," said Gerwel.
He said that Poland is ready to support the development of economic policies and accomplishment of institutions in the region, especially in such areas as macroeconomic management, fiscal administration, public finance management, etc.
"Poland is ready to start cooperation with Armenia within the framework of the tax solidarity program on the promotion of reforms and the exchange of experience. It offers Polish expertise and IT solutions aimed at combating tax evasion and reducing the shadow economy," said Gerwel.
He expressed confidence that the session of the commission will lead to new initiatives of economic cooperation between the countries.