2019-ին բանակցային գործընթացն աշխատանքային մակարդակում անվանում էի պատերազմական «կոնվեյեր». Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրեց 2019-ին բանակցային գործընթացի վերաբերյալ իր ընկալումները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ ազգային ժողովի 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողությունների հանգամանքների ուսումնասիրման նպատակով քննիչ հանձնաժողովի նիստում «Ինքնիշխան Հայաստան» կուսակցության նախագահ Դավիթ Սանասարյանը հարցրեց՝ վարչապետը 2019 թվականին տիրապետե՞լ է բանակցային գործընթացին այն ծավալով, որը ներկայացրել է քննիչ հանձնաժողովում, այսինքն՝ իր համար պա՞րզ է եղել, թե բանակցություններն ուր են գնում:
«Առաջին գործը, որ ես արել եմ 2018 թ, եղել է նախորդ շրջանի բանակցային գործընթացն ուսումնասիրելը»,-ասաց վարչապետը:
Իսկ թե արդյոք 2019-ին տիրապետե՞լ է՝ Փաշինյանը պատասխանեց՝ նայած 2019 թվականին որ օրը: Վարչապետը ներկայացրեց 2019-ի իր ըմբռնումը, որն այսօր էլ առկա է:
«2007թ. ունենք Մադրիդյան սկզբունքներ, դա առկա է եղել 2008-ին էլ, 2018-ին էլ: Ունենք 3 սկզբունք, 6 տարր հայտնի բանաձևը: Եվ այս երկուսի հիման վրա սկսվում է Կազանյան գործընթացը, համաձայնեցվում է փաստաթուղթ, որը հայկական կողմը ոչ ամենամեծ երջանկությամբ, բայց պատրաստ է ստորագրել, ադրբեջանական կողմը մերժում է, համաձայնեցված միջազգային ֆորմատով փաստաթղթի ստորագրումը մերժում է: Դրանից հետո Ադրբեջանը ոչ մի խնդիր չի ունենում, ընդհակառակը՝ շատ հաջողությամբ զենքի գնումներ է իրականացնում ոչ միայն ավանդական շուկաներից, այլ նաև՝ Կազանի հիմնական միջնորդից, որից հետո սկսվում է էսկալացիոն գործընթացը: Որից հետո տեղի է ունենում բանակցային բովանդակության փոփոխություն, որին հայկական կողմը բացասական է արձագանքում, որից հետո տեղի է ունենում պատերազմը, որը դե յուրե չի ավարտվում»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա նշեց՝ այսինքն՝ բանակցային սեղանի շուրջ ներկա է սուբյեկտ, որը կարող է ասել «ոչ» և ձեռնարկել ռազմական բնույթի գործողություններ, և դրա արդյունքում հակահարված չստանալ միջազգային հանրությունից, և բանակցային սեղանին նստած է երկրորդ սուբյեկտը, որը հենց որ որոշակի դժգոհություն է արտահայտում (որովհետև պաշտոնապես «ոչ» չի ասվել), նրա դեմ սկսվում է ռազմական գործողություն:
«Ահա այս իրավիճակում ինչպե՞ս վարել բանակցություններն, ըստ էության, այն նույն կետից, որ կետից սկսվել է 2007 թվականին: 2019 թվականին ես բանակցային այս գործընթացն աշխատանքային մակարդակում անվանում էի պատերազմական «կոնվեյեր»: Ես ասում էի, որ սա պատերազմական «կոնվեյեր» է, որովհետև տրամաբանությունն այն է՝ խաղաղությամբ, բանակցություններով տուր ինձ այն, ինչ ես ուզում եմ, այլապես այդ նույնը ես կստանամ պատերազմով: Սա է եղել իմ ընկալումը: Եվ իմ խնդիրը եղել է հետևյալը՝ փորձել հասկանալ, թե ի՞նչ գործոններ կան, որոնք կարող ենք այս «կոնվեյերը» կանգնեցնել: Եվ այո, ես խոստովանում եմ, որ չեմ կարողացել այդ «կոնվեյերը» կանգնեցնել»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա հավելեց՝ 2019 թվականին դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ իր ընկալումը նույնն է եղել, ինչ 2018-ի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ: Մի էական տարբերություն է եղել: Այն, ինչը ինքը 2018-ի դեկտեմբերին գիտեր բանավոր՝ իր շփումների և քննարկումների արդյունքում, 2019-ի դեկտեմբերին գիտեր գրավոր:

В 2019 году переговорный процесс на рабочем уровне я называл военным «конвейером»: Пашинян
Как передает «Арменпресс», на заседании следственной комиссии Национального собрания РА по изучению обстоятельств военных действий, развязанных 27 сентября 2020 года, председатель партии «Независимая Армения» Давид Санасарян спросил, знал ли премьер-министр в 2019 году переговорный процесс в том объеме, который представил в следственной комиссии, то есть понимал ли, куда идут переговоры?
«Первое, что я сделал в 2018 году, изучил переговорный процесс предыдущего периода», - сказал премьер-министр.
На вопрос, знал ли он все о переговорном процессе в 2019 году, Пашинян ответил, смотря в какой день 2019 года. Премьер-министр представил свое восприятие в 2019 году, которое актуально и сегодня.
«Есть Мадридские принципы 2007 г., это было и в 2008, и в 2018 году. Есть 3 принципа, 6 элементов известной формулировки. И на основе этих двух начинается Казанский процесс, согласовывается документ, который армянскую сторону не устраивает, но она готова подписать, азербайджанская сторона отказывается, отказывается подписывать документ в согласованном международном формате. После этого у Азербайджана нет никаких проблем, наоборот, он очень успешно закупает оружие не только на традиционных рынках, но и у главного посредника в Казани, после чего начинается процесс эскалации. После этого происходит изменение содержания переговоров, на что негативно реагирует армянская сторона, после чего происходит война, которая де-юре не заканчивается», - сказал Пашинян.
Он отметил, что за столом переговоров фактически присутствовал субъект, который мог сказать «нет» и предпринять действия военного характера, и, в результате, не получить отпор международного сообщества. Также за столом переговоров сидел второй субъект, который, как только выражал определенное недовольство (поскольку официального «нет» не было сказано), против него начинались военные действия.
«Как в этой ситуации вести переговоры, с той же точки, что и в 2007 году? В 2019 году я назвал этот переговорный процесс на рабочем уровне «конвейером» войны. Я назвал это «конвейером» войны, потому что логика была такова: дай мне по-мирному то, что я хочу, иначе я получу то же самое войной. Это было мое восприятие. И моей задачей было попытаться понять, какие есть факторы, благодаря которым мы можем остановить этот «конвейер». И да, я признаю, что не смог остановить этот «конвейер»», - сказал Пашинян.
Он добавил, что его восприятие на 31 декабря 2019 года было таким же, как и на 31 декабря 2018 года. Было одно существенное отличие. То, что он знал на словах в декабре 2018 года, в результате своих контактов и обсуждений, он знал письменно в декабре 2019 года.