Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները կրկին կրակել են Երասխում կառուցվող մետալուրգիական գործարանի ուղղությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հունիսի 16-ին՝ ժամը 10:00-ին, Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքերից կրակ են բացել Երասխում օտարերկրյա ներդրումների միջոցով կառուցվող մետալուրգիական գործարանի ուղղությամբ:
Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները Երասխում կառուցվող մետալուրգիական գործարանի ուղղությամբ կրակել էին նաև հունիսի 13-ին և 14-ին։ Հունիսի 14-ին ադրբեջանական կողմի կրակոցներից վիրավորվել էին գործարանի շինարարական աշխատանքներում ներգրավված Հնդկաստանի 2 քաղաքացիներ։

YEREVAN, JUNE 16, ARMENPRESS. Azerbaijani forces again opened gunfire at 10:00 on June 16 at the steel mill which is under construction in the Armenian village of Yeraskh, the ministry of defense said in a statement.
“On June 16, at 10 a.m., the Armed Forces units of Azerbaijan opened fire from different caliber small arms on the under-construction metallurgical plant in Yeraskh, which was being built with foreign investment,” the ministry of defense said on Facebook.
The steelworks came under Azerbaijani gunfire on June 13 and 14 as well.
2 Indian construction workers were wounded during the June 14 shooting.
Reacting to the June 14 shooting, United States Department of State spokesperson Matthew Miller said Washington was “deeply concerned” that two civilian workers of the U.S.-affiliated company sustained injuries from “gunfire from the direction of Azerbaijan.”
The steel manufacturer building the plant said on June 15 that construction would resume as planned.