Հակառակորդը մշտապես խախտում է հրադադարի ռեժիմը. 5-րդ բանակային կորպուսի հրամանատարը դիվանագետներին է ներկայացնում իրադրությունը Երասխի հատվածում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գործարանի տարածքում հրաձգության հետևանքներն առկա են, երկու վիրավորներն էլ առաջին բուժօգնություն ստանալուց անմիջապես հետո տեղափոխվել են բժշկական կենտրոն՝ հետագա բժշկական օգնություն ցուցաբերելու նպատակով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Երասխ այցելած Հայաստանում հավատարմագրված միջազգային դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներին ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքներին ծանոթացնելով՝ մանրամասնեց 5-րդ բանակային կորպուսի հրամանատար, գնդապետ Սասուն Բադասյանը:
«Հենց այստեղ են վիրավորվել գործարանի կառուցման շինարարության վրա աշխատող Հնդկաստանի երկու քաղաքացիները, ովքեր զինվորական ծառայության մեջ ընդհանրապես ընդգրկված չեն, իրենց քաղաքացիական պարտքն են կատարում իրենց կողմից նախընտրելի գործարանում: Հակառակորդը մշտապես խախտում է հրադադարի ռեժիմը, մենք էլ շարունակում ենք մեր ծառայությունն իրականացնել պետական սահմանի պահպանման գործում»,-մանրամասնեց նա:
Գնդապետը նկատեց, որ գործարանը գտնվում է սահմանից 400 մետր հեռավորության վրա, որտեղից անզեն աչքով էլ նկատելի են հակառակորդի դիրքերը:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Ադրբեջանի ԶՈւ-ն հունիսի 14-ին ժամը 11:45-ի սահմաններում կրակ է բացել Երասխում օտարերկրյա ներդրումների միջոցով կառուցվող մետալուրգիական գործարանի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վիրավորում է ստացել օտարերկրյա 2 քաղաքացի:

Foreign ambassadors visit Yeraskh village to get acquainted with consequences of Azerbaijani gunfire
YEREVAN, JUNE 15, ARMENPRESS. Foreign ambassadors visited on Thursday the village of Yeraskh to get acquainted with the border situation following the June 14 Azeri cross-border shooting which left two civilians wounded in a construction site.
Colonel Sasun Badasyan, the Commander of the 5th Army Corps of the Armenian Armed Forces, told the representatives of the diplomatic corps that the two foreign nationals wounded in the June 14 shooting were immediately taken to a hospital. The aftermath of the shooting can be seen in the construction site of the steel plant, which was the target of the gunfire.
“This is where the two citizens of India working on the construction site of the factory were wounded,” Colonel Badasyan told the ambassadors, emphasizing that military personnel are not involved in the construction of the plant.
“The adversary is constantly violating the ceasefire, and we continue our service in protecting the state border,” the military official added.
The steelworks construction site targeted by the Azeri forces is a $70 million Armenian-American project in Yeraskh. The steelworks, often referred to as a “metallurgical plant”, is expected to produce 180,000 tons output annually after being launched.
On June 14, two workers at the construction site of the plant were shot and wounded by Azerbaijani forces. The victims are nationals of India. Both were successfully operated on and are in moderate condition.