Ռոբերտ Խաչատրյանն ու Աբբաս Բադախշան Զոհուրին քննարկել են բարձր տեխնոլոգիական ոլորտում Հայաստանի և Իրանի հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը հունիսի 13-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրիին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԲՏԱ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են բարձր տեխնոլոգիական ոլորտում Հայաստանի և Իրանի հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները, մասնավորապես՝ հայկական ու իրանական տեխնոլոգիական ընկերությունների միջև կապերի զարգացման հնարավորությունները:
Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպան Զոհուրիին Հայաստանում իրականացրած դիվանագիտական առաքելության ընթացքում հայ-իրանական համագործակցության ամրապնդման ուղղությամբ գործադրած ջանքերի համար և վերահաստատել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության պատրաստակամությունն՝ աջակցելու հայ-իրանական հարաբերությունների զարգացմանն ու խորացմանը:
Ռոբերտ Խաչատրյանն անդրադարձել է իրանական ընկերությունների հետ համագործակցության հնարավորություններին և այդ առումով առանձնացրել է մարտի 10-12-ին Երևանում անցկացված «ԴիջիԹեք Էքսպո 2022» ցուցահանդեսին իրանական ընկերությունների մասնակցությունը: Նախարարն ընդգծել է, որ շատ տպավորված էր իրանական ընկերությունների՝ հայկական շուկայի համար առաջարկված լուծումներով և հայկական ընկերությունների հետ համագործակցության պատրաստակամությամբ: Ռոբերտ Խաչատրյանի խոսքով՝ ընկերությունների միջև փոխգործակցության զարգացման հնարավորությունները բազմաթիվ են, իսկ նախարարության դերն այս գործընթացում ճիշտ հասցեատերերին միմյանց կապելն է:
Դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին իր խոսքում նշել է, որ երկկողմ համագործակցությունը զարգացնելու համար երկու երկրներն առաջին հերթին պետք է բարձրացնեն միմյանց ներուժի և հնարավորությունների մասին ճանաչողության մակարդակը: Դեսպանն առանձնակի շեշտել է Հայաստանի և Իրանի պատմական խորը կապերը և նկատել, որ լուրջ նախադրյալներ կան տարբեր բնագավառներում, այդ թվում՝ բարձր տեխնոլոգիական ոլորտում երկկողմ համագործակցության զարգացման համար:

Minister of High Tech Industry, Iranian Ambassador discuss development of cooperation
YEREVAN, JUNE 13, ARMENPRESS. Minister of High Tech Industry of Armenia Robert Khachatryan held a meeting on June 13 with the Ambassador of Iran to Armenia Abbas Badakhshan Zohouri.
The meeting focused on prospects of development of the Armenia-Iran relations in the high tech sector, particularly the opportunities for developing ties between Armenian and Iranian tech companies, the ministry said in a readout.
Minister Khachatryan thanked the ambassador for his efforts in the direction of strengthening the Armenian-Iranian cooperation and reiterated readiness to support the development and deepening of bilateral ties.
Speaking about opportunities for cooperation with Iranian companies, the minister pointed out the participation of Iranian companies in the DigiTec Expo 2022 in Yerevan in March.
Khachatryan said he was very impressed by the solutions offered by the Iranian companies for the Armenian market, as well as their readiness to cooperate with Armenian companies. The High Tech Industry Minister said that there are multiple opportunities for development of partnership between companies, while the ministry’s role is to connect the right addressees with each other.
Ambassador Abbas Badakhshan Zohouri called on the two countries to increase the level of awareness on each other’s potential and opportunities for the development of bilateral cooperation. The Iranian Ambassador especially mentioned the deep historical ties between Armenia and Iran, and said that there are serious prerequisites for development of bilateral cooperation in various sectors, including in the high tech sector.