Օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների մեծ ներհոսք է նկատվել՝ հասնելով ՀՆԱ-ի 5.1 տոկոսի. նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում նախորդ տարի նկատվել է օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների մեծ ներհոսք, այն կազմել է ՀՆԱ-ի 5.1 տոկոսը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`այս մասին ասաց Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Հայաստանի Հանրապետության 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը հաստատելու մասին նախագծի ներկայացմանը:
«Ունենք օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների մեծ ներհոսք, որը կազմել է ՀՆԱ-ի 5.1 տոկոսը: Սա շատ բարձր ցուցանիշ է վերջին տարիների համար»,-ասաց նախարարը:
Ըստ նրա՝ բավականին բարձր է նաև կապիտալի կուտակման ցուցանիշը: Այսինքն՝ Հայաստանի տնտեսավարողներն իրենք են իրենց եկամուտները ներդրել իրենց կապիտալ կարողությունների զարգացման մեջ: «Վստահ ենք, որ առաջին տարիներին կնկատենք այս ներդրումների դրական ազդեցությունը մեր տնտեսության պոտենցիալի վրա»,-հավելեց Հովհաննիսյանը:

Foreign direct investments comprise 5,1% of GDP in 2022, says finance minister
YEREVAN, JUNE 12, ARMENPRESS. A big inflow of foreign direct investments was recorded last year in Armenia, comprising 5,1% of the GDP, Finance Minister Vahe Hovhannisyan told lawmakers at the Financial-Credit and Budgetary Affairs Committee during debates on approving the 2022 state budget report.
“We have a big inflow of foreign direct investments, which comprised 5,1% of the GDP. This is a very high indicator compared to the past years,” the minister said.
The capital accumulation indicator is also very high, he added, explaining that businesses in Armenia have invested their income in developing their own capital capacities. “We are sure that we will notice in the first years the positive impact of these investments on the potential of our economy,” Hovhannisyan added.