Բերքաբերի հատվածում մոտ 950 հա տարածք գտնվում է Ադրբեջանի տիրապետության տակ․ Տավուշի մարզպետ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցություններում անկլավների հարցով նոր բան չկա, այդ հարցը լուծվելու է սահմանազատման և սահմանագծման ընթացքում։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց Տավուշի մարզպետ Հայկ Ղալումյանը՝ անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության անկլավներին վերաբերվող հարցին։
«Այդ հարցի մասին բազմիցս խոսվել է և վարչապետի կողմից, և մեր քաղաքական թիմի անդամների կողմից։ Բոլորս գիտենք, որևէ բան գաղտնիք չէ, ամեն ինչ թափանցիկ է։ Կոնկրետ անկլավների մասով բանակցություններում ոչինչ տեղի չի ունենում, երբ ինչ-որ բան լինի, հանրությունը տեղյակ կպահվի»,- ասաց Տավուշի մարզպետը։
Հարցին, թե արդյոք կա՞ն անկլավներ, որոնք պետք է հանձնվեն Ադբրեջանի, Հայկ Ղալումյանը պատասխանեց․
«Ինչպես մենք ունենք տարածքներ Ադրբեջանի տիրապետության տակ, նույնը նրանք ունեն նաև Տավուշի մարզում և Հայաստանի Հանրապետության այլ հատվածներում։ Այդ հարցը լուծվելու է սահմանազատման և սահմանագծման ընթացքում։ Այս պահին ավելացնելու ոչինչ չունեմ»,- ասաց Տավուշի մարզպետը։
Նրա խոսքով՝ կան հայկական տարածքներ, որոնք գտնվում են Ադրբեջանի տիրապետության տակ․ այդ հարցերը պետք է խաղաղության պայմանագրի շրջանակներում լուծվեն։
«Միայն կարող եմ նշել, որ Բերքաբերի հատվածում մոտ 950 հա տարածք գտնվում է Ադրբեջանի տիրապետության տակ»,- ասաց Տավուշի մարզպետը։

YEREVAN, JUNE 6, ARMENPRESS. There is nothing new in terms of the enclaves in the Armenia-Azerbaijan talks and this issue will be solved during delimitation and demarcation, Governor of the Tavush Province Hayk Ghalumyan told reporters when asked on the matter.
“This issue has been discussed on numerous occasions both by the Prime Minister and the members of our political team,” Ghalumyan, who represents the ruling Civil Contract party, told reporters on June 6. “We all know this, there’s no secret, everything is transparent. There is nothing going on in terms of the enclaves in the negotiations, the public will be informed whenever something happens,” he added.
Asked whether there are enclaves that should be surrendered to Azerbaijan, Governor Ghalumyan said: “Just as we have territories under Azerbaijani control, they too have the same in the Tavush Province and other parts of the Republic of Armenia. This issue will be resolved during delimitation and demarcation. I have nothing to add at this moment,” he said.
“I can only say that in the Berkaber section some 950 hectares of land is under Azerbaijani control,” he added.