ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարն ու Լատվիայի դեսպանը քննարկել են տարբեր ոլորտներում փոխհամագործակցության ծրագրերի իրականացման հնարավորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է ՀՀ-ում Լատվիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Էդիթ Մեդնեին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է երկու երկրների համագործակցությունը և վստահություն հայտնել, որ կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության բնագավառներում համատեղ ծրագրերի իրականացումը կնպաստի երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը:
ԿԳՄՍ նախարարը շեշտել է, որ երկու երկրների միջև առկա են հարաբերությունների զարգացման օրակարգ ու մեծ ներուժ, և պետք է ստեղծել փոխգործակցության դաշտ՝ իրականացնելով հստակ գործողություններ։
Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է երկու երկրների միջև միջբուհական երկխոսության զարգացումը: Նա անդրադարձել է «Էրազմուս+», «Հորիզոն Եվրոպա» և Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող մի շարք այլ ծրագրերի շրջանակում համագործակցությանը, որը ներառում է համատեղ կրթական և գիտահետազոտական, ինչպես նաև ուսանողների ու դասախոսների փոխանակման ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունը:
Նախարարը նշել է, որ գիտության ոլորտում նույնպես համագործակցության զարգացման ներուժ կա՝ մասնավորապես շեշտելով՝ԿԳՄՍՆ գիտության կոմիտեն ձեռնարկել է քայլեր և կապեր հաստատել Լատվիայի գիտության խորհրդի հետ՝ բարեփոխումների, գիտական նախագծերի փորձաքննության և մի շարք այլ ոլորտներում փորձի փոխանակման ծրագրեր իրականացնելու առաջարկությամբ:
Անդրադառնալով երիտասարդության և մշակութային ոլորտներին վերաբերող համագործակցությանը՝ Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ երկու երկրների միջևարդյունավետհամագործակցության հիմքում ընկած են նաև մշակութային կապերի զարգացմանըմիտված քայլերը:
ՀՀ-ում Լատվիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Էդիթ Մեդնեին իր հերթին ընդգծել է՝ հատկապեսկրթության ոլորտում համագործակցությունըկարևորուղղություններիցէ: Նա տեղեկացրել է, որ Լատվիայի կառավարության ուշադրության կենտրոնում են ինչպես բարձրագույն կրթության, այնպես էլ հանրակրթության ոլորտները:
Դեսպանը տեղեկացրել է, որ նշված ոլորտներում կիրառվում են նորարար մի շարք մեթոդներ, որոնք թույլ են տալիս աշակերտներին արագ կողմնորոշվել իրենց մասնագիտության ընտրության հարցում:
Էդիթ Մեդնեը տեղեկացրել է, որ լատվիական կրթական մոդելը Եվրոպայում լավագույններից մեկն է, որը փորձարկվում է նաև այլ երկրներում:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը պատրաստակամություն է հայտնել ներկայացնել հայաստանյան փորձը՝ նշելով, որ Հայաստանում որակյալ կրթական ծառայությունների մոդելներ կան:
Նա հատկապես առանձնացրել է «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների, ՔՈԱՖ սմարթ կենտրոնների և «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների գործունեությունը:

Министр ОНКС Армении и посол Латвии обсудили возможность реализации программ сотрудничества в различных сферах
Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян приняла чрезвычайного и полномочного посла Латвийской Республики в Армении Эдит Медне. На встрече также присутствовал заместитель министра Артур Мартиросян.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение Министерства ОНКС РА, Жанна Андреасян подчеркнула важность сотрудничества между двумя странами и выразила уверенность, что реализация совместных программ в сферах образования, науки, культуры, спорта и молодежи также будет способствовать развитию двусторонних отношений.
Министр подчеркнула, что есть повестка и большой потенциал для развития отношений между двумя странами, и необходимо путем реализации четких действий создать поле сотрудничества.
Жанна Андреасян особо отметила развитие межвузовского диалога между двумя странами. Она коснулась сотрудничества в рамках программ «Эразмус+», «Горизонт Европа» и ряда других, финансируемых Европейским союзом, в том числе возможности реализации совместных образовательных и научно-исследовательских программ, а также программ обмена студентами и преподавателями.
Министр отметила, что есть потенциал для развития сотрудничества и в сфере науки, особо подчеркнув, что Комитет науки Министерства образования и культуры предпринял шаги и установил контакты с Советом науки Латвии с рекомендацией провести программы реформ, экспертизу научных проектов и обмен опытом и в ряде других областей.
Касаясь сотрудничества в молодежной и культурной сферах, Жанна Андреасян отметила, что эффективное сотрудничество между двумя странами основывается на шагах, направленных на развитие культурных связей.
В свою очередь чрезвычайный и полномочный посол Латвийской Республики в Республике Армения Эдит Медней подчеркнула, что сотрудничество в сфере образования является одним из важных направлений. Она сообщила, что в центре внимания правительства Латвии находится как сфера высшего, так и общего образования.
Она отметила, что в указанных сферах используется ряд инновационных методик, позволяющих студентам быстро ориентироваться в выборе профессии.
Эдит Медне сообщила, что латвийская образовательная модель является одной из лучших в Европе, которая проходит апробацию и в других странах.
Министр Жанна Андреасян выразила готовность представить армянский опыт, отметив, что в Армении есть образцы качественных образовательных услуг.
Особо она выделила деятельность Центра креативных технологий «ТУМО», смарт-центров KOAF и инженерных лабораторий «Армат».