ԵԱՏՄ-ից Հայաստանի պետբյուջե մուտքագրված մաքսատուրքերը նվազել են
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը նախորդ տարի ԵԱՏՄ ընդհանուր մաքսային բյուջեից ստացել է 2021 թվականի համեմատ 28 մլրդ դրամով պակաս գումար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց Հայաստանի Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «ՀՀ 2022թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության նախնական քննարկումների ժամանակ:
Նախարարը հայտնեց, որ ԵԱՏՄ-ից Հայաստանի պետական բյուջե մուտքագրված մաքսատուրքերի մասով նվազում է արձանագրվել:
«Մաքսատուրքերը կազմել են 56 մլրդ 685 մլն դրամ, որը 28 միլիարդ դրամով պակաս է, քան 2021 թվականին: 2021-ին այդ գումարը կազմել է 84 մլրդ 839 մլն դրամ: Սա պայմանավորված է 2022 թվականին ամբողջ ԵԱՏՄ շուկայում ընդհանուր ներմուծումների ծավալի նվազմամբ»,-ասաց Հովհաննիսյանը:

YEREVAN, JUNE 5, ARMENPRESS. In 2022 Armenia received 28 billion dram less from the Eurasian Economic Union’s (EEU) single customs budget compared to 2021, finance minister Vahe Hovhannisyan said on June 5.
Hovhannisyan told lawmakers at a joint committee hearing on the 2022 budget report that a decrease has been recorded in terms of customs duties from the EEU.
“Customs duties dropped 56 billion 685 million drams, which is 28 billion dram less than in 2021. In 2021 that amount stood at 84 billion 839 million drams. This is due to the decrease of overall imports in the entire EEU market in 2022,” Hovhannisyan said.