Արցախին տրամադրվել է պլանավորածից բարձր, աննախադեպ ծավալի աջակցություն. Ֆինանսների նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը 2022 թվականին Արցախին տրամադրել է 176 մլրդ դրամի վարկ, որը բարձր է եղել նաև պլանավորածից, երբևիցե նման ծավալի աջակցություն չի տրամադրվել Լեռնային Ղարաբաղին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «ՀՀ 2022թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության նախնական քննարկումների ժամանակ:
2022 թ բյուջեն կատարվել է 179.5 մլրդ դրամ պակասուրդով՝ ծրագրված 22.9 մլրդ դրամի փոխարեն: Խոսելով պակասուրդի ֆինանսավորման մասին՝ նախարարն ասաց, որ պետական պարտատոմսերի թողարկման պլանը կատարվել է ամբողջությամբ՝ 252 մլրդ դրամ: Միջազգային կազմակերպություններից ստացվել են 165 մլրդ դրամի վարկեր:
«Իրականացրել ենք մոտ 100 մլրդ դրամի մարում: Եվ Արցախին տրամադրված վարկը կազմել է 176 մլրդ դրամ, որը բարձր է եղել նաև պլանավորածից, երբևիցե նման ծավալի աջակցություն չի տրամադրվել Լեռնային Ղարաբաղին: Արդյունքում ունենք պետական պարտք, որը դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ կազմել է 4 տրլն 186 մլրդ դրամ, իսկ դոլարով արտահայտված՝ 10 մլրդ 637 մլն դոլար»,-ասաց Հովհաննիսյանը:
Նախարարը նաև տեղեկացրեց, որ նվազել են ծախսերը՝ թե բյուջեի ծախսերի, թե եկամուտների, թե ՀՆԱ-ի նկատմամբ:

Арцаху была оказана беспрецедентная поддержка: министр финансов Армении
В 2022 году Армения предоставила Арцаху кредит в размере 176 млрд драмов, что больше запланированного.
Как передает «Арменпресс», об этом на совместном заседании постоянных комиссий НС при предварительном обсуждении годового отчета «Об исполнении государственного бюджета Республики Армения в 2022 г.» заявил министр финансов Армении Ваге Ованнисян.
Бюджет 2022 г. исполнен с дефицитом в 179,5 млрд драмов вместо запланированных 22,9 млрд драмов. Говоря о финансировании дефицита, министр сообщил, что план по выпуску гособлигаций выполнен в полном объеме и составляет 252 млрд драмов. От международных организаций были получены кредиты на сумму 165 млрд драмов.
«Мы выплатили около 100 млрд драмов. А кредит, предоставленный Арцаху, составил 176 млрд драмов, что также было выше запланированного, ранее такого объема помощи не оказывалось Нагорному Карабаху. В итоге мы имеем госдолг, который на 31 декабря составил 4 трлн 186 млрд драмов, а в долларовом выражении - 10 млрд 637 млн долларов», - сказал Ованнисян.