Կարմիր խաչի կողմից վերականգնվել է Արցախից բուժառուների տեղափոխումը Հայաստանի բժշկական կենտրոններ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կարմիր խաչի նախաձեռնությամբ, մայիսի 26-ից վերականգնվել է Արցախից բուժառուների տեղափոխումը՝ Հայաստանի բժշկական կենտրոններ:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ-ում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակության հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին` նշելով, որ մայիսի 26-ին Արցախի Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 15 բուժառու՝ ուղեկցողների հետ միասին, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ:
« Մայիսի 17-ից սկսած մենք նաև վերսկսել ենք մարդասիրական բեռների տեղափոխություն: Ընդհանուր առմամբ տեղափոխել ենք տարբեր մարդասիրական բնույթի պարագաներ, հատկապես տեղական բուժհաստատությունների համար նախատեսվող բժշկական պարագաներ և դեղորայք: Մայիսի 17-ից սկսած մինչ այսօր տեղափոխել ենք 16 բեռնատար»,- նշել է Ամատունին:

По инициативе МККК возобновлена ​​перевозка больных из Арцаха, а также перевозки гуманитарных грузов
По инициативе Красного Креста с 26 мая возобновлена ​​перевозка больных из Арцаха в медицинские центры Армении.
Об этом в беседе с Арменпресс сообщила руководитель коммуникационных программ представительства Международного Комитета Красного Креста (МККК) в Армении Зара Аматуни, отметив, что 26 мая 15 пациентов ЗАО “Республиканский медицинский центр” министерства здравоохранения Арцаха вместе со своими сопровождающими при посредничестве и в сопровождении Международного комитета Красного Креста были переведены в специализированные медицинские центры Армении.
«С 17 мая мы также возобновили перевозки гуманитарных грузов. В целом, мы перевозили различные гуманитарные грузы, особенно медицинские товары и лекарства, предназначенные для местных медучреждений. С 17 мая мы перевезли 16 грузовиков», — сказала Аматуни.