Կարմիր խաչի կողմից վերականգնվել է Արցախից բուժառուների տեղափոխումը Հայաստանի բժշկական կենտրոններ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կարմիր խաչի նախաձեռնությամբ, մայիսի 26-ից վերականգնվել է Արցախից բուժառուների տեղափոխումը՝ Հայաստանի բժշկական կենտրոններ:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ-ում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակության հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին` նշելով, որ մայիսի 26-ին Արցախի Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 15 բուժառու՝ ուղեկցողների հետ միասին, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ:
« Մայիսի 17-ից սկսած մենք նաև վերսկսել ենք մարդասիրական բեռների տեղափոխություն: Ընդհանուր առմամբ տեղափոխել ենք տարբեր մարդասիրական բնույթի պարագաներ, հատկապես տեղական բուժհաստատությունների համար նախատեսվող բժշկական պարագաներ և դեղորայք: Մայիսի 17-ից սկսած մինչ այսօր տեղափոխել ենք 16 բեռնատար»,- նշել է Ամատունին:

ICRC resumes transportation of patients from Artsakh to Armenia
YEREVAN, MAY 26, ARMENPRESS. On the initiative of the Red Cross, the transfer of patients from Artsakh to the medical centers of Armenia has been restored since May 26, Zara Amatuni, head of communication programs of the delegation of the International Committee of the Red Cross (ICRC) in Armenia, told ARMENPRESS, noting that on May 26, 15 patients from the "Republican Medical Center" of the Artsakh Ministry of Health, along with their companions, with the mediation and escort of the International Committee of the Red Cross, were transferred to specialized medical centers of Armenia.
"Since May 17, we have also resumed the transportation of humanitarian cargoes. In general, we have transported various humanitarian supplies, especially medical supplies and medicines intended for local medical facilities. We have transported 16 trucks since May 17," said Amatuni.