Համագործակցության շատ լավ փորձ և ավելի մեծ ներուժ ունենք. ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարն ընդունել է Հնդկաստանի նորանշանակ դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է ՀՀ-ում Հնդկաստանի Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհային: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ԿԳՄՍ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, Ժաննա Անդրեասյանը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման առթիվ և մաղթել արդյունավետ աշխատանք՝ ի շահ հայ-հնդկական բարեկամական կապերի զարգացման: Ժաննա Անդրեասյանը համոզմունք է հայտնել, որ նորանշանակ դեսպանն իր ներդրումը կունենա Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև հարաբերությունների առավել ամրապնդման և խորացման գործում։
«Մենք համագործակցության շատ լավ փորձ ունենք: Վստահ եմ՝ Ձեր նշանակմամբ այդ համագործակցությունը կխորանա բոլոր ուղղություններով, որը, իսկապես, շատ կարևոր է: Ուրախ ենք, որ մեր բուհերում ավելի քան 2800 Հնդկաստանի քաղաքացի է սովորում: Կարծում եմ՝ այս թիվը կարող է էապես աճել. մենք միայն ուրախ կլինենք միջբուհական համագործակցության զարգացման հնարավորության համար»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարը:
Ժաննա Անդրեասյանն առաջարկել է դիտարկել բժշկական կրթության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ուղղություններով համագործակցության խորացումը՝ քննարկելով նաև ուսանողների, հետազոտողների և դասավանդողների փոխանակման ծրագրեր, համատեղ կրթագիտական նախաձեռնություններ իրականացնելու հնարավորությունը: Նախարարը նաև տեղեկացրել է՝ նախորդ տարի հաստատվել է «ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագիրը», որը ռազմավարական նշանակություն ունի: Նա ներկայացրել է նախանշված թիրախները՝ մասնավորապես առանձնացնելով ակադեմիական քաղաքի նախագիծը, որը բարձրագույն կրթության ոլորտում համագործակցության նոր հեռանկարներ է ապահովում: Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է նաև ՄԿՈւ ոլորտում համագործակցությունը՝ հաշվի առնելով Հնդկաստանի փորձն այս բնագավառում:
ՀՀ-ում Հնդկաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհայը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և կարևորել Հայաստանի հետ հարաբերությունները խորացնելու և զարգացնելուհեռանկարները:
«Միջբուհական համագործակցությունը խորացնելը մեզ համար առաջնային է: Այս համատեքստում հետաքրքրված ենք ակադեմիական քաղաքի նախագծով՝ ինչպես ավելի մեծ թվով ուսանողներ ներգրավելու, այնպես էլ ներդրումների տեսանկյունից»,- նշել է դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհայը:
Անդրադառնալով սպորտի և երիտասարդության ոլորտներում հնարավոր համագործակցությանը՝ ԿԳՄՍ նախարարն առաջարկել է դիտարկել մարզիչների և մարզիկների փոխանակման ծրագրեր, մարզական համատեղ հավաքներ և սեմինարներ, ինչպես նաև երիտասարդների զբոսաշրջության զարգացման համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունը: Ժաննա Անդրեասյանը ընդգծել է նաև սպորտային բժշկության ոլորտի զարգացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացման կարևորությունը:
ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է նաև մշակույթի ոլորտում երկու երկրների համագործակցությունը: Անդրադարձ է կատարվել հնդկական կողմի՝ Գյումրիում մշակութային կենտրոն, մասնավորապես՝ առանձին ցուցասրահ-թանգարան հիմնելու, ինչպես նաև համատեղ ցուցադրություններ և փառատոններ անցկացնելու հարցերին:

India interested in Armenia’s Academic City project in terms of involving students and investments
YEREVAN, MAY 15, ARMENPRESS. Minister of Education, Science, Culture and Sport Zhanna Andreasyan has held a meeting with the new Ambassador of India to Armenia Nilakshi Saha Sinha.
Andreasyan congratulated the ambassador on assuming office and wished her productive work for the benefit of the development of Armenian-Indian friendly relations. The minister expressed conviction that the new ambassador will have her contribution in strengthening and deepening the relations between Armenia and India.
“We have very good experience of cooperation,” Andreasyan said at the meeting, according to a readout. “I am sure that with your appointment this cooperation will deepen in all directions, which is truly very important. We are happy that over 2800 Indian citizens are studying in our universities. I think this number can grow significantly, we will be only happy for the opportunity of developing cooperation between universities,” Andreasyan said.
The Armenian minister proposed to consider the deepening of cooperation in medical education and IT and to discuss exchange programs, as well as joint educational-research initiatives.
Presenting the 2030 Education Development Program of Armenia, Andreasyan pointed out the Academic City project, which ensures new prospects of cooperation in higher education. Cooperation in vocational education was also highlighted given India’s experience.
Ambassador of India to Armenia Nilakshi Saha Sinha attached importance to the prospects of deepening and developing relations with Armenia.
She said that deepening the inter-university cooperation is a priority. “In this context we are interested in the Academic City project, in terms of both involving more students and investments,” she said.
Speaking about possible cooperation in sports and youth, Andreasyan proposed to consider exchange programs for athletes and coaches and joint training camps, as well as seminars and joint programs for developing youth tourism. The Armenian minister stressed the importance of programs for developing sports medicine.
Andreasyan attached importance to cooperation in culture. The Indian side’s inquiries on establishing a cultural center in Gyumri, namely a separate museum-gallery, and holding joint exhibitions and festivals were addressed.