Եգիպտոսի առողջապահության նախարարն ու ՀՀ դեսպանը քննարկել են առողջապահության ոլորտում համագործակցության զարգացման հեռանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եգիպտոսում ՀՀ դեսպան Հրաչյա Փոլադյանը մայիսի 9-ին հանդիպում է ունեցել Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության առողջապահության և ազգաբնակչության նախարար Խալեդ Աբդել Ղաֆֆարի հետ։ Հանդիպմանը ներկա են գտնվել առողջապահության ոլորտի մի շարք ընկերությունների ներկայացուցիչներ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև առողջապահության ոլորտում համագործակցության զարգացման ու խորացման հեռանկարները։ Կողմերն ընդգծել են փոխադարձ ներդրումների խրախուսման, բժշկական զբոսաշրջության ոլորտում փորձի փոխանակման և վերապատրաստման դասընթացների անցկացման կարևորությունը։
Համագործակցության հետագա զարգացման համար շեշտվել է երկու երկրների միջև ոլորտային նոր փաստաթղթերի ստորագրման անհրաժեշտությունը։ Երկուստեք պատրաստակամություն են հայտնել հիշյալ պայմանավորվածությունների շուրջ գործնական քայլեր ձեռնարկելու առնչությամբ։

Министр здравоохранения Египта и посол Армении обсудили перспективы развития сотрудничества в области здравоохранения
9 мая посол Республики Армения в Египте Грачья Поладян встретился с министром здравоохранения и народонаселения Арабской Республики Египет Халедом Абдель Гафаром. На встрече присутствовали представители ряда компаний сектора здравоохранения.
Как сообщает «Арменпресс», в ходе встречи собеседники обсудили перспективы развития и углубления сотрудничества в сфере здравоохранения между Арменией и Египтом. Стороны подчеркнули важность поощрения взаимных инвестиций, обмена опытом в сфере медицинского туризма и проведения обучающих курсов.
Для дальнейшего развития сотрудничества была подчеркнута необходимость подписания новых отраслевых документов между двумя странами. Обе стороны выразили готовность предпринять практические шаги в отношении вышеупомянутых договоренностей.