Հայաստանի հանդեպ օտարերկրացիաների հետաքրքրության աճը շատ ակնհայտ է. Ղազարյանը՝ միգրանտների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում օտարերկրացիների քանակն առնվազն վերջին տասնամյակում ավելացել է, նրանք նաև աշխատանքային, կրթական միգրանտներն են:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը՝ Հայաստանի ժողովրդագրական խնդիրների թեմայով ասուլիսում:
Ղազարյանը նախ նշեց, որ միգրացիոն դինամիկան Հայաստանում փոխվել է:
«Անցյալ տարվա միգրացիայի մնացորդի ցուցանիշը եղել է +5900, 2021-ի ցուցանիշը եղել է բացասական, 2020-ին եղել է +3400: Վերջին 30 տարիների ընթացքում սրանք երկու եզակի դեպքերն էի, երբ Հայաստանում արձանագրվել է միգրացիայի մնացորդի դրական ցուցանիշ»,-ասաց Ղազարյանը:
Ըստ նրա՝ այս տարիները կրել են նաև կորոնավիրուսի և պատերազմի ծանր հետևանքները, դրա համար մշտական բնակչության պատկերի փոփոխությունն այդքան ակնհայտ չէ:
Անդրադառնալով սահմանահատումներին՝ Ղազարյանը տեղեկացրեց, որ վերջին 5 տարիների ընթացքում, բացառությամբ 2021 թվականի, որը կրել է հետկորոնավիրուսային և հետպատերազմական ազդեցությունը, սահմանահատումների որոշակի դրական դինամիկա ևս արձանագրվել է:
«2022-ին ընդհանուր սահմանահատումների ցուցանիշը եղել է +38 հազար (հեղ.-Հայաստան մուտքերի թիվը շուրջ 38 հազարով ավելի է ելքերի թվից) Հայաստանի քաղաքացիների մասով՝ -27 հազար (հեղ.-ՀՀ քաղաքացիների ելքերի թիվը շուրջ 27 հազարով ավելի շատ է, քան մուտքերի թիվը): Բայց դա էլ պետք է համեմատության մեջ դնել 2021-ի հետ, երբ -70 հազարի չափ էր, այսինքն ավելի քան 2 անգամ նվազել է Հայաստանի քաղաքացիների մասով բացասական մնացորդը»,-ասաց ծառայության պետը:
Սակայն, նրա խոսքով, միգրացիոն միտումները միայն դրանով չեն սահմանափակվում: «Իմ կարծիքով՝ մեր բազային միգրացիոն տենդենցը առնվազն վերջին տասնամյակում Հայաստանում օտարերկրացիների քանակի ավելացումն է, որն արդեն վիզուալ կերպով շատերը սկսել են արձանագրել»,-նշեց Ղազարյանը:
Խոսքը թե աշխատանքային, թե կրթական միգրանտների մասին է:
«Այսինքն՝ մենք ունենք արդեն ռեալ միգրանտական համայնք: 2022-ին Ռուսաստանից եկած ներհոսքն ուղղակի ավելի վիզուալ ու ակնհայտ դարձրեց, բայց այդ միտումը առնվազն անցյալ 10 տարվա ընթացքում նկատվում է: Եթե նայենք օտարերկրացիների ելքերի ու մուտքերի դինամիկան, օտարերկրացիների կողմից Հայաստանի հանդեպ հետաքրքրության աճը շատ ակնհայտ է»,-եզրափակեց Ղազարյանը:

Очевиден рост интереса иностранцев к Армении: начальник Службы миграции и гражданства
В последнее десятилетие за счет рабочей и образовательной миграции в Армении довольно увеличилось число иностранцев.
Как сообщает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции, посвященной демографическим проблемам Армении, заявил начальник Службы миграции и гражданства МВД Армен Казарян.
Казарян отметил, что в Армении довольно изменилась миграционная динамика.
«Показатель сальдо миграции в прошлом году был +5900, показатель 2021 года отрицательный, в 2020 году +3400. За последние 30 лет это в Армении было два уникальных случая положительного показателя сальдо миграции», - сказал Казарян.
По его словам, в эти годы были ощутимы тяжелые последствия пандемии и войны, поэтому изменение образа постоянного населения не столь очевидно.
Говоря о пересечении границы, Казарян сообщил, что за последние 5 лет, кроме 2021 года, когда были ощутимы тяжелые последствия пандемии и войны, также была зафиксирована определенная положительная динамика пересечения границы.
«В 2022 году показатель общего пересечения границы составил +38 000 (количество въездов в Армению примерно на 38 000 больше, чем количество выездов), граждан Армении - 27 000 (количество выездов граждан Армении почти на 27 000 больше, чем количество въездов). Но если сравнивать с 70 000 2021 года, то отрицательное сальдо граждан Армении уменьшилось более чем в 2 раза», - сказал глава службы.
Однако, по его словам, миграционные тенденции этим не ограничиваются. «На мой взгляд, основной нашей миграционной тенденцией, по крайней мере, в последнее десятилетие является увеличение числа иностранцев в Армении, что уже многими визуально зафиксировано», - отметил Казарян.
Речь как о трудовой, так и об образовательной миграции.
«Иными словами, у нас уже есть настоящая община мигрантов. Приток из России в 2022 году сделал это нагляднее и очевиднее, но такая тенденция наблюдается в последние 10 лет. Если рассматривать динамику выездов и прибытий иностранцев, то рост интереса иностранцев к Армении совершенно очевиден», - заключил Казарян.