Նման գործողություններնն Ադրբեջանի կողմից տարածաշրջանում հայկական ներկայացվածության վերացման քաղաքականության մաս են. ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի շրջանակներում մայիսի 2-ին տեղի է ունեցել թեմատիկ քննարկում՝ «Մշակութային ժառանգության պաշտպանությունը զինված հակամարտությունների ընթացքում» խորագրով, որը կազմակերպել էին ԱԽ-ում Ֆրանսիայի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների մշտական ներկայացուցչությունները։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, քննարկմանը ելույթներով հանդես են եկել Միավորված ազգերի կրթության, գիտության և մշակույթի հարցերով կազմակերպության (ՅՈՒՆԵՍԿՕ) գլխավոր տնօրեն Օդրե Ազուլեն և ՄԱԿ մի շարք անդամ-պետությունների ներկայացուցիչներ:
Իր ելույթում ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում և ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում հայկական մշակութային կոթողների ավերածություներին` նշելով, որ նման գործողությունները Ադրբեջանի կողմից տարածաշրջանում հայկական ներկայացվածության համակարգված վերացման քաղաքականության մաս են կազմում։
Դեսպան Մարգարյանն ընդգծել է, որ հայկական մշակութային ժառանգության դեմ Ադրբեջանի ավելի վաղ շրջանի ոտնձգությունները ևս փաստագրված և լայնորեն լուսաբանված են` օրինակ բերելով Նախիջևանի հայկական միջնադարյան եկեղեցիների և 5000-ից ավել խաչքարերի ոչնչացումը։
Քննարկման մասնակիցների ուշադրությունն է հրավիրվել նաև 2021թ. դեկտեմբերին Հայաստանի հայցի հիման վրա Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից ընդունված հրատապ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ որոշման վրա, որը պարտավորեցնում է Ադրբեջանին «ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու և պատժելու վանդալիզմի ու պղծման գործողություններն՝ ուղղված հայկական մշակութային ժառանգության, ներառյալ՝ եկեղեցիների և այլ պաշտամունքի վայրերի, հուշարձանների, տեսարժան վայրերի, և շիրիմների դեմ»։
ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը շեշտել է, որ Հայաստանը շարունակաբար կոչ է արել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին փաստահավաք առաքելություն ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից տարածքներ, այնինչ Ադրբեջանը մշտապես խոչընդոտել է տեղում փաստերի անկախ և անաչառ գնահատական տալու միջազգային կառույցների ջանքերը։

Эти действия - часть политики Азербайджана по уничтожению следов армянского присутствия в регионе: постпред РА в ООН
2 мая в Совете Безопасности ООН состоялась тематическое обсуждение «Защита культурного наследия во время вооруженных конфликтов», которое организовали постоянные представительства Франции и Объединенных Арабских Эмиратов в Совете Безопасности ООН. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на сообщение, распространенное МИД РА. На обсуждении выступили генеральный директор Организации Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО) Одри Азуле и представители ряда стран-членов ООН.
Постоянный представитель Армении при ООН Мгер Маргарян коснулся вопроса уничтожения Азербайджаном армянского культурного наследия в Нагорном Карабахе и на подконтрольных Азербайджану территориях, отметив, что такие действия являются частью политики Азербайджана по планомерной ликвидации следов армянского присутствия в регионе.
Посол Маргарян подчеркнул, что прежние посягательства Азербайджана на армянское культурное наследие также были задокументированы и широко освещены, приведя в качестве примера уничтожение средневековых армянских церквей и более 5000 хачкаров в Нахиджеване.
Участникам обсуждения было напомнено и о решении Международного суда ООН о применении неотложных мер, принятое в декабре 2021 года на основании иска Армении. Оно обязывало Азербайджан «принять все необходимые меры для предотвращения и наказания актов вандализма и осквернения армянского культурного наследия, включая церкви и другие места отправления культа, памятники, достопримечательности и захоронения».
Постоянный представитель Республики Армения подчеркнул, что Армения всегда призывала ЮНЕСКО направить в Нагорный Карабах и в прилегающие районы миссию по установлению фактов, в то время как Азербайджан постоянно препятствовал усилиям международных структур получить независимую и беспристрастную оценку фактов на местах.