Մոսկվան Լաչինի միջանցքի շուրջ իրավիճակի կարգավորման համար գործադրում է անհրաժեշտ ջանքերը. Զախարովա
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանն անհրաժեշտ ջանքերն է գործադրում Լաչինի միջանցքի շուրջ իրավիճակի կարգավորման համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նման հայտարարություն է արել ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ընթացքում:
«Ռուսաստանը հստակ ձևակերպել է իր դիրքորոշումը ՌԴ արտգործնախարարության՝ ապրիլի 24-ի հայտարարությունում: Ներկայում ինչպես տեղում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի գծով, այնպես էլ քաղաքական մակարդակով գործադրվում են անհրաժեշտ ջանքերը՝ Լաչինի միջանցքի շուրջ իրավիճակի կարգավորման և 2020 թ.-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ պայմանավորվածություններին վերադառնալու համար»,-ասել է դիվանագետը:
Զախարովան հավելել է, որ Մոսկվան «սկզբունքայնորեն կարևոր է համարում, որ պաշտոնական Երևանն իր ներդրումն ունենա փոխընդունելի լուծումների որոնման գործում»:

Russia says necessary efforts for resolving Lachin Corridor situation are made
YEREVAN, APRIL 27, ARMENPRESS. Russia is making the necessary efforts for resolving the situation around Lachin Corridor, Russian foreign ministry spokesperson Maria Zakharova said at a press briefing on Thursday.
“Russia clearly presented its stance in the April 24 statement released by the foreign ministry. The necessary efforts are now being made both on the ground through the Russian peacekeeping contingent and on the political level for the resolution of the situation around Lachin Corridor and return to the 9 November 2020 trilateral agreements,” she said.
Zakharova added that Russia “principally attaches importance to Yerevan making contribution to the search for mutually acceptable solutions.”