ՌԴ ՊՆ հաստատել է գեներալ Ալեքսանդր Լենցովի նշանակումը Արցախում ռուս խաղաղապահների նոր հրամանատարի պաշտոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը հաստատել է գեներալ-գնդապետ Ալեքսանդր Լենցովի նշանակումը Արցախում ռուս խաղաղապահների նոր հրամանատարի պաշտոնում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝այս մասին հայտնում է ՌԴ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Գեներալը հրամանատարական պաշտոններ է զբաղեցրել ՌԴ զինված ուժերում, եղել է ցամաքային զորքերի հրամանատարի տեղակալ, օդադեսանտային զորքերի հրամանատարի տեղակալ: 2020թ. հուլիսից եղել է նախարարի խորհրդական:
Մասնակցել Է Չեչնիայի առաջին և երկրորդ պատերազմների մարտական գործողություններին, Սիրիայում Ռուսաստանի ռազմական գործողությանը։

MoD Russia confirms appointment of General Alexander Lentsov as the new commander of the Russian peacekeepers in Artsakh
YEREVAN, APRIL 26, ARMENPRESS. The Ministry of Defense of the Russian Federation has confirmed the appointment of Colonel-General Alexander Lentsov as the new commander of Russian peacekeepers in Artsakh, ARMENPRESS reports the press service of the Russian Ministry of Defense informed.
The General held several key command positions in the Russian Armed Forces, was deputy commander of the ground troops, deputy commander of the airborne troops. Since July 2020 he has been an adviser to the minister.
He participated in the combat operations of the first and second Chechen wars, the Russian military operation in Syria.