ԳԱՎԱՌ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության Գեղարքունիքի մարզի Սեւանի քույր քաղաք Գրենոբլում ապրիլի 24-ին հարգանքի տուրք է մատուցվել Հայոց ցեղասպանության սրբադասված նահատակների հիշատակին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Սեւանի համայնքապետարարանի աշխատակազմից, Գրենոբլի քաղաքապետարանի հարակից տարածքում տեղադրված հուշախաչքարը երեկվա ընթացքում ողողվել է ծաղիկներով՝ Ֆրանսիայի ու Հայաստանի դրոշների ներքո։
Գրենոբլի քաղաքապետ Էրիկ Պիոլի գլխավորությամբ տեղի պաշտոնյաներն ու բնակիչները հայտնել են իրենց զորակցությունը հայ ժողովրդին ու միացել հայ ժողովրդի չմարող հիշողությանն ու արդար դատին։
Իսկ Սեւան քաղաք պաշտոնական այցով ժամանած Գրենոբլի քաղաքապետարանի պատվիրակները ծաղիկներ են խոնարհել Հայոց ցեղասպանության սրբադասված նահատակների հուշախաչքարին։
«Երախտապարտ ենք մեր բարեկամներին ու գործընկերներին, ովքեր եւ՛ Գրենոբլում, եւ՛ այս օրերին Սեւանում մեզ հետ են, մեր կողքին։ Սեւան-Գրենոբլ 19-ամյա համագործակցության եւս մեկ վավերագրություն է սա, որ բացում է նոր հեռանկարներ հայ -ֆրանսիական դարավոր ու ջերմ բարեկամության ճանապարհին։ Մենք զգացված ենք մեր բարեկամների մարդասիրական վերաբերմունքից, մեզ զորակցելուց»,-նշեց Սեւանի համայնքապետարանի աշխատակազմի քարտուղար Արմինե Ղուկասյանը։

Во Франции, в Гренобле воздали дань памяти канонизированным жертвам Геноцида армян
24 апреля в Гренобле, побратиме города Севан Гегаркуникской области Республики Армения, воздали дань памяти канонизированным жертвам Геноцида армян.
Как сообщили «Арменпресс» в мэрии Севана, памятный камень, установленный на территории, прилегающей к муниципалитету Гренобля, вчера был усыпан цветами.
Во главе с мэром Гренобля Эриком Пиолем местные власти и жители выразили содействие армянскому народу и справедливому суду армянского народа.
Депутаты муниципалитета Гренобля, прибывшие в Севан с официальным визитом, возложили цветы к хачкару Святых мучеников Геноцида армян.
«Мы благодарны нашим друзьям и коллегам, которые рядом с нами в эти дни, как и тем, которые в Гренобле. Это еще одна констатация 19-летнего сотрудничества Севан-Гренобль, которое открывает новые перспективы на пути многовековой армяно-французской дружбы. Мы тронуты отношением наших друзей, которые поддерживают нас», - сказала секретарь Аппарата мэрии Севана Армине Гукасян.